Niekto si nedokáže predstaviť leto bez návštevy mestského kúpaliska. Tie však neraz stoja nemalé peniaze, sú plné ľudí a ruchu. Alternatívou sú vodné nádrže, kde sa človek môže taktiež príjemne osviežiť. Boli sme sa pozrieť, ako to vyzerá v okolí vodnej nádrže Ružín.
Jedna z najkrajších vodných nádrží v strednej Európe
V okolí Košíc nájdete hneď niekoľko vodných nádrží a patrí medzi ne aj Ružín. Od mesta je vzdialená niečo vyše 30 minút jazdy autom a podľa webu TravelGuide sa radí medzi najkrajšie vodné plochy na Slovensku. Vrchol Sivec, z ktorého je na Ružín dokonalý výhľad, je údajne jedným z najkrajších výhľadových bodov na Slovensku.
Na jednej z informačných tabúľ sa dozvedáme, že Ružín dokonca patrí medzi najkrajšie priehrady v strednej Európe. Dojem však kazia odpadky, ktoré sa do vodnej nádrže vyplavujú okrem iného aj z okolitých čiernych skládok. Vodná nádrž bola dokonca označovaná za jednu z najviac znečistených na celkom Slovensku. Rok čo rok sa v médiách objavujú správy o tom, ako Ružín zaplavili tony odpadkov a vodohospodári musia na čistenie vynakladať nemalé úsilie a financie.
Ako sme vás ale informovali, Regionálny úrad verejného zdravotníctva vykonal kontroly a Ružín označil za bezpečné miesto na kúpanie. Vzhľadom na svoje rozmery ponúka veľa možností a ľudia ich aj patrične využívajú. Stretávame viacero skupiniek rybárov, ale aj ľudí túžiacich po osviežení vo vode.
Problém s odpadkami
Úprimne, na prvý pohľad voda v priehrade na viacerých miestach nepôsobí práve najlákavejšie. Niekde je spenená a predsa len nájdete aj nejaký ten odpad. Napriek tomu, že informačné tabule upozorňujú na haldy odpadkov, natrafili sme na väčšie množstvá len na niekoľkých miestach a je jasné, že sa ľudia snažia o údržbu Ružína starať. Viaceré miesta lákajú zaplávať si a osviežiť sa, alebo sa aspoň previezť na vodnom bicykli.
Ako sa dozvedáme z webu Keturist, toto krásne miesto na kúpanie vzniklo vybudovaním vodného diela Ružín na rieke Hornád v údolí Bujanovských vrchov. Športovo-rekreačná oblasť tu vznikla medzi rokmi 1963 až 1972. Aby mohla byť priehrada vybudovaná, bolo nutné celkom alebo čiastočne zatopiť niekoľko obcí, vrátane Rolovej Huty, Margecian či Malého Folkmára.
Pozostáva z dvoch častí, a to Ružín I. a Ružín II., pričom jazero má dĺžku 14 kilometrov. Má rozlohu 390 hektárov a miestami je hlboké až 60 metrov. Súčasťou vodnej nádrže je prečerpávacia vodná elektráreň, ktorá bola u nás prvou takouto elektrárňou s reverzibilnými turbínami, píše web Slovenských elektrární. Jej súčasťou sú dva turboagregáty s Francisovou turbínou (tieto turbíny patria medzi najpoužívanejšie).
Cena tohto nás šokovala
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- čo nás príjemne prekvapilo;
- kde a za koľko sa najete;
- cena čoho nás poriadne prekvapila;
- či sa vyplatí urobiť si k Ružínu výlet.
Po zakúpení predplatného tiež získaš
- Neobmedzený prístup ku všetkým PREMIUM článkom
- Prístup k exkluzívnym benefitom
Nahlásiť chybu v článku