Foto: S. Ellermann, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Každý, kto sa na toto miesto vydá, riskuje svoj vlastný život.

Zem je plná nebezpečných miest, ktoré neradno navštevovať. Človek je však tvor zvedavý a ako sa hovorí, zakázané ovocie chutí najlepšie. Medzi tie najsmrtiacejšie miesta na tejto planéte patrí aj miesto zvané Red Sea Blue Hole (v preklade Modrá diera v Červenom mori), inak známe aj ako Pohrebisko potápačov.

Pohrebisko potápačov

Na pobreží egyptského Dahabu sa v Červenom mori nachádza jama obklopená koralmi siahajúca do hĺbky vyše 100 metrov. Ako informuje IFL Science, každoročne priláka množstvo potápačov. Žiaľ, miesto známe ako Red Sea Blue Hole si vyslúžilo prezývku Pohrebisko potápačov. Oficiálne tu bolo zaznamenaných 40 úmrtí, odhaduje sa však, že tu zahynulo už najmenej 200 ľudí.

Foto: Tommi Salminen (Tsalminen (talk)), CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Aj keď je okolie otvoru obsypané pamätnými tabuľami, neustále sem prichádzajú ďalší a ďalší potápači. Nie je celkom isté, prečo tu zomiera toľko ľudí, podľa odborníkov ale za to zrejme môže geologická štruktúra miesta. Plytkému, asi 6 metrov hlbokému vchodu, sa hovorí Sedlo. To prudko končí a za ním sa nachádza jama hlboká 120 metrov. V hĺbke 55 metrov sa v podmorskej stene nachádza tunel, ktorému sa hovorí Oblúk.

Telá začal na povrch vynášať Zberateľ kostí

Tunel vyzerá ako podmorská katedrála, je vysoký 65 metrov a dlhý 26 metrov. Miestni sprievodcovia ľudí odrádzajú od toho, aby sa do tunela potápali, varovania sú však zväčša zbytočné. Ľudia chcú jednoducho na vlastné oči vidieť miesto, ktoré si už vyžiadalo toľko životov. Potápač Tarek Omar začal jamu skúmať v roku 1992. V roku 1997 z nej začal vyťahovať telá nešťastníkov, ktorí sa tu utopili. Aj vďaka tomu si vyslúžil prezývku Zberateľ kostí.

Foto: Lars Plougmann, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Miestni potápači si myslia, že za početné úmrtia môže najmä fakt, že sa sem za dobrodružstvom vydávajú turisti, ktorí majú s potápaním len málo skúseností. Okrem toho, samotný vchod do tunela je pomerne náročné nájsť. Ak potápač prehliadne vchod a ponorí sa príliš hlboko, postihne ho tzv. dusíková narkóza známa aj ako Martiniho efekt. Tá spôsobuje príznaky podobné opitosti a neraz má fatálne následky.

Foto: Дмитрий Кузнецов, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Okrem toho, že turisti neraz podcenia hĺbku, do ktorej sa musia ponoriť, neuvedomujú si, aké množstvo energie budú musieť vynaložiť na plávanie proti prúdu. Jama môže byť neraz zradná aj pre mimoriadne skúsených potápačov. Napriek tomu tu ale každý deň svoje šťastie skúšajú ďalší.

Uložiť článok

Najnovšie články