Foto: By NASA/Sean Smith [Public domain], via Wikimedia Commons

Ručne počítala misie NASA, neskôr kontrolovala výpočty počítačov.

Napriek rasovej a genderovej diskriminácii v začiatkoch druhej polovici 20. storočia sa stala legendou. Katherine Johnson sa svojimi manuálnymi výpočtami postarala o prvé úspechy amerického vesmírneho projektu. Dnes oslavuje svoje 100. narodeniny a blahoželanie dostala aj od samotného Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). 

Článok pokračuje pod videom ↓

„Ľudské počítače NASA“. Také prezývky si vyslúžili Katherine Johnson, Mary Jackson a Dorothy Vaughan. Tri geniálne afroameričanky, ktoré sa napriek diskriminácii stali legendami 20. storočia. Manuálnymi matematickými výpočtami v oblasti astrodynamiky sa postarali o prvé úspechy amerického úradu NASA. Ktovie ako by dejiny kozmonautiky vyzerali, nebyť týchto troch žien. Ich jedinečný príbeh ste už možno zachytili. V roku 2016 bol sfilmovaný v snímke Hidden Figures

Katherine Johnson sa narodila 26. augusta 1918. Len pred tromi dňami tak oslávila krásne 100. narodeniny. „Katherine G. Johnson prajeme všetko najlepšie k jej 100. narodeninám. Ako ľudský počítač pôsobila v NASA v roku 1953. Jej výpočty boli pre prvé ľudské vesmírne programy kritické,“ znelo blahoželanie americkej legende od amerického úradu NASA na twitterovom účte.


Katherine Johnson sa v roku 1918 narodila v Západnej Virginii a už v mladom veku prejavila obrovský matematický talent. Napriek tomu, že pre afroamerické deti nebolo verejné vzdelanie po 8. ročníku prístupné, rodičom sa podarilo Katherine dostať na strednú a neskôr i vysokú školu, kde získala titul z matematiky a z francúzštiny. V roku 1952 sa jej napriek rasovej i genderovej diskriminácii v USA podarilo získať miesto výskumnej matematičky vo federálnom úrade National Advisory Committee for Aeronautics, ktorý sa o pár rokov transformoval do dodnes existujúceho úradu NASA.

Foto: By NASA/Sean Smith [Public domain], via Wikimedia Commons
Od roku 1953 do roku 1958 pracovala Katherine ako ľudský počítač. Od roku 1958 až do odchodu do dôchodku, o takmer 30 rokov neskôr, pracovala ako letecký technológ. Pracovala napríklad na výpočte trajektórie dráhy letu Alana Sheparda, prvého Američana vo vesmíre, no vytvárala aj navigačné mapy pre astronautov, v prípade zlyhania techniky. Keď NASA po prvýkrát použila počítače na výpočet obežnej dráhy Johna Glenna okolo Zeme, bola to práve Katherine Johnson, ktorá bola požiadaná o to, aby výpočty počítaču skontrolovala. Požiadal ju o to samotný John Glenn, ktorý odmietol letieť, kým Katherine výpočty techniky neskontroluje. Samozrejme, že nechýbala ani pri výpočtoch trajektórie najväčšieho amerického úspechu v roku 1969.

Deň pred oslavou svojich 100. narodenín, navštívila Katherine Johnson svoju almamater – West Virginia State University. Pri slávnostnej ceremónii jej tu bola odhalená socha a vedenie univerzity oznámilo aj nový typ štipendia, ktoré bolo pomenované práve po Katherine. Ako už býva pri takomto peknom veku samozrejmosťou, Katherine prezradila aj svoj recept na dlhovekosť. Za 100-ročnicou podľa jej slov stojí šťastie, no formu si udržuje aj pravidelnou hrou bridgeu a iných spoločenských hier.

Pozri aj: Boli traja, jeden z nich však nikdy nevkročil na povrch Mesiaca. Príbeh tretieho astronauta z misie Apollo 11, o ktorom nikto nevie

independent.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články