Foto: Matthew Tosh, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Počas súboja je povolené kopať.

Foto: Ricardo André Frantz (User:Tetraktys), CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Nohy sú jednou z najpodstatnejších častí brazílskeho bojového umenia Capoeira. Počas súboja sa využívajú základné kopy martelo (sekerový kop do brady), queixada (kop do sánky) a armada (kop z otočky).

Toto bojové umenie má štyri základné štýly: wado, šito, godžu a šotokan.

Foto: Unsplash

Japonské bojové umenie karate znamená v doslovnom preklade "prázdna ruka" a zameriava sa na súboj bez zbraní, pričom považuje telo za zbraň. Okrem toho sa ale považuje i za životný štýl, v ktorom človek usilovne pracuje na tom, aby bol najlepšou verziou samého seba. My sa väčšinou stretneme s jeho najpopulárnejšou formou: šotokanom. Podľa rôznych štýlov sa stretneme s inými druhmi techník kata, iným zapojením tela či odlišným zapojením prvkov z iných bojových umení. V niektorých sa dokonca využívajú aj zbrane.

Toto bojové umenie vzniklo na Filipínach a vyznačuje sa schopnosťou využiť akýkoľvek predmet vo svojom okolí na obranu.

Foto: "Johnny" Chiuten, Public domain, via Wikimedia Commons

Bojové umenie eskrima tiež označujeme ako kali či arnis. Na Filipínach ich radíme medzi populárne formy FMA, alebo filipínskych bojových umení.

Toto bojové umenie pochádza z Kórey a je známe svojimi silnými kopmi a ich technikami.

Foto: Unsplash

Tradičné kórejské bojové umenie taekwondo kladie dôraz na disciplínu, sebaovládanie a rešpekt k druhým. Od roku 2000 patrí medzi olympijské športy a vďaka silným kopom a úderom je populárne po celom svete.

Steven Seagal bol prvý, kto ako cudzinec v Japonsku viedol školu tohto bojového umenia.

Foto: MovieStillsDB

Steven Seagal sa okrem filmovej a hudobnej kariéry počas svojho života intenzívne venoval bojovému umeniu aikido, v ktorom mu patrí čierny opasok 7. úrovne dan. Herec sa vďaka tomu stal prvým cudzincom vôbec, ktorý v Japonsku viedol aikido školu Tenšin Dodžo. Tá funguje dodnes a môžete ju nájsť v Osake.

Profesionálne zápasy tohto bojového umenia zastrešuje spoločnosť UFC.

Foto: Unsplash

MMA má svoje korene v počiatkoch súťaží bojových umení. Prvé podujatie spoločnosti UFC sa konalo v roku 1993. Odvtedy MMA naberalo rýchlo na popularite a dnes je z neho obľúbený šport vo všetkých častiach sveta.

Cieľom zápasu je vytlačiť súpera z kruhu.

Foto: Goki, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

V tradičnom japonskom športe sumo sa dvaja zápasníci rikiši pokúšajú vytlačiť jeden druhého z kruhového ringu dohjo. Pokiaľ to nedokážu, musia aspoň prinútiť súpera, aby sa dotkol zeme s hocijakou inou časťou, ako sú nohy.

Tento izraelský bojový šport je častou súčasťou hodín sebaobrany.

Foto: Department of Defence, Public domain, via Wikimedia Commons

Vo svete sa v posledných rokoch spopularizoval izraelský bojový šport krav maga. Ide o taktiky boja vo vojenskom prostredí, pričom základným konceptom je vyvinúť efektívne techniky v situáciách, kedy má váš súper taktickú prevahu (je silnejší, ozbrojený, prípadne ide o viac protivníkov naraz). Práve preto sa stala krav maga časťou súčasťou kurzov sebaobrany.

V tomto bojovom umení môžeme používať len techniku grapplingu - nie je povolené kopať ani udierať.

Foto: Unsplash

Podobne ako v krav mage, i brazílske jiu-jitsu je založené na schopnosti menšieho a slabšieho protivníka vystúpiť proti niekomu s taktickou prevahou. Základný rozdiel tkvie ale v technikách, ktoré sa na získanie prevahy používajú - počas súbojov v tomto umení totiž nie je povolené strieľať akékoľvek údery. Obidvaja súperi sa zameriavajú len na rôzne chmaty a páky, vďaka ktorým dokážu toho druhého dostať do zdanlivo bezvýchodiskovej situácie, kedy bude donútený sa vzdať a nechať svojho protivníka zvíťaziť.

O tomto bojovom umení sa prehlasuje, že je to "umenie ôsmich končatín".

Foto: Unsplash

O Muai Thai či thajskom boxe sa často hovorí ako o umení ôsmich končatín. Je to tak preto, že počas zápasu v thajskom boxe môžete využívať obidve kolená, holene, lakte a päste. Práve preto sa i toto bojové umenie často objavuje na hodinách sebaobrany, a považujeme ho za vysoko efektívnu formu boja.

Uložiť článok

Najnovšie články