Šťastie nie je práca, úspech, láska či akákoľvek emócia. Práve tým, že nerozumieme, čo to vlastne je, si značne komplikujeme život.

Emócie, či už dobré alebo zlé, nás vždy stoja množstvo energie. Boli ste niekedy smutní? Určite ste vtedy nemali energiu na rozdávanie. Tešili ste sa na niečo ako malé dieťa? Príval radosti a pozitívnych emócií vás tiež mohol vyčerpať. Podľa budhistického mnícha Nhata Hanha skutočné šťastie nemá nič spoločné s emóciami. Jeho charakteristika šťastia by sa mala zapísať do školských učebníc. 

Vraví sa, že šťastie spočíva v jednoduchosti. Je na tom niečo pravdy. My, ľudia, si totižto radi komplikujeme jednoduché veci. Dokonca aj samotnú definíciu šťastia sme zmenili na nepoznanie. Budhistický mních Nhat Hanh ho však definoval v troch riadkoch, ktoré majú väčšiu výpovednú hodnotu, než tisíce traktátov. Tak čo to teda šťastie je?

Photo by Ryan Tang on Unsplash

„Mnoho ľudí si myslí, že šťastie je nadšenie. Ale keď vás niečo nadchne, vôbec to nie je šťastie. V týchto okamihoch strácate vnútorný pokoj. Skutočné šťastie je totiž založené na vnútornom pokoji.“ 

Hĺbka jeho slov chytila za srdce mnohých, no nájdu sa i ľudia, ktorí s jeho výrokom nesúhlasia. Ak sa však nad ním zamyslíme, uvidíme, že za jeho slovami sa skrýva hlboká pravda.

Väčšina reality show, zábavných programov a tém, ktoré hýbu svetom, sa týka emócií. Niečo nás rozčúli, zatiaľ čo niečo iné nás zas dojme k slzám. Ale emócie nás neurobia šťastnými. Šťastnými nás urobí len vnútorný pokoj a mier. Ten ostane konštantný, bez ohľadu na vonkajšie okolnosti. Je to niečo, o čo sa môžeme oprieť. Presne v tom tkvie podstata šťastia.

Buďte sami sebou

pixabay.com

Nhat Hanh zdôrazňuje i niečo iné. Poukazuje na chorý fenomén západného sveta, v ktorom sa stále na niečo hráme. Silou-mocou sa pretvárame na niečo, čím nie sme. Práve tento trend má za dôsledok zvyšujúce sa množstvo depresií a iných psychických ochorení.

No i na to je jednoduchý liek.

Buďme sami sebou.

Dôverujme svojim hlbokým pocitom. Nasledujme ten vnútorný plamienok, ktorý drieme v každom z nás. Len my sami ho môžeme transformovať na neutíchajúci oheň.

Aj skutočné šťastie spočíva v autentickosti. Musíme si však byť vedomí, kým sme a aký je náš cieľ. Vykašlime sa však na minulosť a budúcnosť. Jediné, čo môžeme ovplyvniť, je tento okamih.

Pozri aj: Ikigai: Stará japonská filozofia, podľa ktorej nájdete skutočné šťastie len vtedy, ak si odpoviete na tieto 4 otázky

curiousmindmagazine
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)