/
Hádať sa tak, aby sme neublížili človeku, ktorého máme najradšej, je naozaj umenie. Často v ňom zlyhávame. Vykričíme veci z dôb dinosaurov a neraz používame tie najhoršie zbrane. Hádať sa však môžeme aj naozaj konštruktívnym spôsobom.

Páry neraz prichádzajú do poradne vtedy, keď je doma už poriadne dusno. A tak nečudo, že v návale zlosti vypustia paru aj pred odborníkom. Jedna z nich, terapeutka Wendi L. Dumbroff, zhrnula poznatky z niekoľkoročnej praxe, aby všetkým vysvetlila, aký je rozdiel medzi hádkou, ktorá ublíži a konštruktívnou hádkou. Hádka má svoje pravidlá a my by sme sa mali naučiť dodržiavať ich. Bude to len a len pre naše dobro. 

Niekedy nám pri hádke niekde v pozadí beží iba deštruktívny program. Má jeden cieľ. Zničiť človeka, na ktorom nám v skutočnosti veľmi záleží. Poďme sa teda spoločne pozrieť na 7 pravidiel konštruktívnej hádky.

#1 Dajte si prestávku

Photo by Aricka Lewis on Unsplash

Ak budete cítiť, že naozaj neviete nájsť konštruktívne argumenty, a že by vaše slová mohli ublížiť, dajte si pauzu. Obaja. Rozdýchajte to, odíďte do inej miestnosti. Niekedy je pauza to najlepšie, čo môžete urobiť. Okrem toho, pauza môže zastaviť vznik samotnej hádky, a to najmä v prípade, ak sa chystáte hádať pre úplné maličkosti.

#2 Neprevracajte oči

Ak pri hádke gúľate očami alebo používate neúctivé gestá, je to rovnaké, akoby ste pred partnerom začali mávať červeným plátnom. Neznevažujte ho. Dajte si pozor aj na neverbálnu komunikáciu, pretože i tá vie o vás prezradiť viac, než by vám bolo príjemné.

#3 Držte sa podstaty

Photo by Timothy Eberly on Unsplash

Ak sa hádate kvôli špinavým ponožkám, ostaňte pri špinavých ponožkách a nevyťahujte staré krivdy spred desiatich rokov. Ostaňte len v prítomnosti. Minulosť nezmeníte, a tak naozaj nemá zmysel sa ňou zapodievať.

#4 Pozor na prehnané emócie

Je ťažké nezapájať do hádky príliš veľa emócií, ale dá sa to. Ak začnete navzájom plakať, kričať a nadávať si do všetkých hospodárskych zvierat, nikam to nedotiahnete. Obaja budete vyšťavení a nervózni. Dôležité je sa upokojiť. Dokonca aj vtedy, keď sa hádate.

#5 Na hádku si vyberte vhodné prostredie

Photo by Patrick Perkins on Unsplash

Ak sa už musíte hádať, skúste si na to vybrať prostredie, kde budete bez svedkov. Nepatrí sa predsa prať špinavú bielizeň naprostred ulice. Okrem toho, množstvo svedkov ani jednému z vás nepridá na vnútornej pohode.

#6 Neprestávajte spolu komunikovať

Nikdy si nevyberte tichú domácnosť. To je vôbec tá najhoršia možnosť. Ticho vás ničí, obaja budete uzavretí v deštruktívnych myšlienkach. Komunikácia by mala ostať základom každého zdravého vzťahu.

#7 Snažte sa opraviť to, čo ste pokazili

Photo by freestocks.org on Unsplash

Niekedy sa hádka nepodarí. Stáva sa. No vždy môžete opraviť to, čo ste pokazili. Ospravedlniť sa, objať partnera. Ak je však hádka produktívna, môže vás opäť stmeliť. Vyrieši to, čo vás trápilo. Len vtedy má naozaj zmysel.

Pozri aj: 12 fráz, ktorými s ľahkosťou vyriešite akýkoľvek konflikt

bustle
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)