"Vtáka poznáš po perí a človeka po reči." Je to tak. No boli by ste prekvapení, čo všetko si podvedome všímame na ostatných...

Všetci hodnotíme ľudí, ktorí žijú vôkol nás. No uvažovali ste niekedy nad tým, prečo nám je niekto už na prvý pohľad sympatický a druhého jednoducho nemôžeme zniesť? Prinášame vám 11 znakov, ktoré si určite všímate aj vy. A z ich sumáru si vytvoríte celkový dojem o človeku. 

Každý z nás sa snaží zapôsobiť. Prvý dojem môžeme urobiť len raz. V každodennom styku prichádzame do kontaktu s množstvom cudzích ľudí. Na úradoch, pri pracovnom pohovore, mítingu či vo voľnom čase, kde prostredníctvom „siete“ známych prichádzajú do nášho života i ďalší ľudia. Podľa čoho nás ľudia najčastejšie hodnotia? Je určite dobré vedieť, na čo si máme dať pozor, ak v niekom chceme zanechať ten správny dojem.

#1 Ako často udržujete očný kontakt?

Photo by Luca Iaconelli on Unsplash

Ak sme nervózni alebo pod vplyvom stresu, uhýbame pohľadom. Je veľmi náročné pozerať sa niekomu do očí, keď ho chceme podviesť či oklamať. Očný kontakt je asi najdôležitejším faktorom, ktorý by sme mali mať na pamäti. Samozrejme, ak chceme urobiť dobrý dojem, mali by sme dbať o častejší očný kontakt, to však neznamená, že musíme na niekoho zízať ako teľa na nové vráta. Vtedy by bol dojem úplne opačný, však?

#2 Zízanie na displej mobilu

Toto je vyslovene pliaga dnešnej doby. Keď ste na nejakom stretnutí alebo spoznávate nového človeka, okamžite odložte telefón. Je to neslušné. Ak odpovedáme na otázky s očami zapichnutými do mobilu, nikdy neurobíme ten správny dojem. S vysokou pravdepodobnosťou sa odpíšeme na dobu neurčitú.

#3 Aký je jazyk vášho tela?

Neverbálna komunikácia je veľmi dôležitá. Rečou tela môžeme dať najavo otvorenosť alebo uzavretosť. Ak prekrižujete ruky a najradšej by ste sa poskladali do malej guľôčky, môžete pôsobiť dojmom, že niečo skrývate. Preto ak chcete dodať váhu svojim slovám, natočte sa celým telom na osobu, s ktorou sa rozprávate.

#4 Pozor na intonáciu hlasu

Photo by Jason Rosewell on Unsplash

S farbou nášho hlasu asi nenamútime veľa vody. No môžeme sa pohrať s výškou a intenzitou. Nemrmlite si popod nos. Nekričte, no dbajte na správnu intonáciu.

#5 Ach tie naše (zlo)zvyky!

Ak si ohrýzate nechty, len ťažko dáte okoliu najavo, že nemáte problémy so sebadôverou. A medzi nami, nevyzerá to dvakrát esteticky a pravdepodobne tým ani veľmi nezapôsobíte na nového človeka. Preto si radšej dajte ruky za chrbát. Ešte si to pamätáte zo základnej školy, však?

#6 Kauza menom slnečné okuliare

Photo by Lesly B. Juarez on Unsplash

Ak vám nepraží slnko rovno do očí, je dobré zložiť si okuliare. Keď ich máte na očiach, dávate tým najavo, že niečo skrývate. Ak si ich necháte na očiach aj v miestnosti, pôsobíte ako absolútny ignorant dobrých mravov.

#7 Vystrite sa!

Aj týmto povelom nám rodičia pílili uši. No keď sa budete presúvať po zemi v pozícii Quasimoda, len ťažko získate vodcovskú pozíciu, o ktorej snívate od čias ukončenia školy. Vystrite sa. A spokojne sa usmievajte na okolitý svet!

#8 Oblečenie

Photo by Benjamin Combs on Unsplash

V oblečení by sme sa mali cítiť dobre. Ale každopádne by sme ho mali prispôsobiť príležitosti. Ak na rokovanie prídete v nehodnom oblečení, prejavíte tým voči obchodnému partnerovi neúctu. A s uzavretou zmluvou sa môžete rozlúčiť. Tým, že akceptujeme predpísaný dresscode dávame najavo, že nám  na tej druhej strane skutočne záleží.

#9 Skákanie do reči

Ste dôležitý. Ale nielen vy, ale aj tí ostatní. Slušne si počkajte, kým na vás príde rad. Skákanie do reči je naozaj nechutným zlozvykom.

#10 Základné návyky

Veríme, že toto vám nemusíme hovoriť, no stále sa nájde zopár ľudí, ktorým ešte stále nedošlo, aká dôležitá je hygiena. Každodenná sprcha by mala byť samozrejmosťou. Ani ten najdrahší parfém na svete nedokáže prekryť (zá)pach.

A čo vy? Čo si najskôr všimnete na cudzom človeku? Budeme radi, ak sa podelíte so svojimi názormi a skúsenosťami!

Pozri aj: Šaty robia človeka. Vedeli ste, ako veľmi môže vaše oblečenie ovplyvniť to, čo si myslíte?

bustle
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)
Príbehy