Michaela Galambošová / /
Ak chcete zlepšiť svet, musíte začať od seba. A k tomu vám pomôžu aj novoročné predsavzatia, ktoré budú mať od klišé poriadne ďaleko.

„Schudnem dvadsať kíl a budem chodiť do fitka trikrát týždenne.“ Takéto (ne)realistické novoročné predsavzatia väčšinou stroskotajú už v prvom týždni nového roka. Ak ich niekto dokáže dotiahnuť do konca, zaslúži si rešpekt a úctu. No poďme sa dnes pozrieť na predsavzatia, ktoré sú síce na prvý pohľad sebecké, avšak na druhej strane nám môžu život rapídne zmeniť k lepšiemu.

Chcete vedieť, ktoré sú to? Veríme, že aj vás inšpirujú tieto, na prvý pohľad trošku netradičné predsavzatia.

Dáte si prestávku od negatívnych správ

Photo by Bart LaRue on Unsplash

Skúste si dať záväzok, že sa aspoň jeden týždeň zaobídete bez pravidelnej porcie večernej negativity. Miesto hromženia nad večernými správami si prečítate dobrú knihu. Alebo si doprajete polhodinovú prechádzku.

Častejšie budete hovoriť „NIE“

Konečne sa prestanete nútiť do vecí, ktoré vás nebavia. Ak sa vám nechce tráviť čas s klebetnou susedou, nebojte sa odmietnuť jej pozvanie na kávu. Je to váš čas. A ten je nevratnou komoditou.

So sociálnymi sieťami to nebudete preháňať

Facebook, Instagram či Twitter. Všetci na nich trávime veľa času. Skúste ho od Nového roku tráviť o niečo rozumnejšie. Dajte si sem-tam od nich prestávku, telefón „zabudnite“ doma. Budete prekvapení, ako zrazu nájdete čas aj na iné veci.

Doprajte si pravidelný reset mozgu

Photo by Toa Heftiba on Unsplash

Pozrite si obľúbený seriál alebo sa len tak váľajte v posteli. Dajte však pozor, aby sa toto „sladké ničnerobenie“ nezmenilo na nudu. Vtedy ide o veľmi kontraproduktívny relax.

Nech sa stane aktivita pravidelnou súčasťou vášho života

Nechoďte všade autom. Nezabudnite, že nohy nám neslúžia len na to, aby sme si ich mohli vyložiť na stôl. Choďte, vychutnávajte si prírodu. A zhlboka dýchajte. Neraz je fyzická aktivita tým najlepším liekom na únavu, podráždenosť či depresiu.

Šťastných nás nerobia veci, ale zážitky

Nešetrite si peniaze len na novú priečku v kuchyni. Choďte na výlet, spoznávajte cudzie krajiny. To vám život obohatí oveľa viac než vysedávanie v luxusne zariadenej domácnosti.

Vypíšte sa zo svojich problémov

Photo by Green Chameleon on Unsplash

Veďte si denník. Ak vás nebaví písať ručne, urobte si súkromný blog. Cez písanie spoznáte samého seba, a ak vydržíte, budete mať pre deti (či vnúčatá) hotový poklad.

Meditujte, naučte sa mantru alebo modlitbu

Nie sme len telo. Skúste myslieť aj na duchovnú stránku života. Nemusíte nutne patriť k náboženstvu či inej organizácii. Osvojte si pozitívnu vetu, ktorú budete mať vždy na pamäti vo chvíľach, keď vám bude priťažko. Nikdy neviete, kedy ju budete potrebovať.

Dôležitá je cesta, nie cieľ

Naučte sa niečo nové. Nemusíte sa stať majstrom sveta v spoločenských tancoch. Oveľa dôležitejší je ten pocit, ktorý vám tanec prináša. Nie je dôležité, čo robíte, ale akú energiu vkladáte do tejto činnosti.

Stanovte si hranice. (Najmä tým, ktorých milujete)

Photo by Kevin Delvecchio on Unsplash

Nezabúdajte, že nie ste ničím majetkom. Patríte sami sebe. Ak to okolie nechce prijať, nebojte sa rázne zakročiť. Treba mať hranice. Oblasť súkromia či rodiny nie je výnimkou.

Rýchlo von z negatívnych myšlienok

Nedovoľte si siahodlho utápať sa v sebaľútosti. Všetko, čo vám príde do cesty, je v prvom rade obrovská skúsenosť. Čo bolo, bolo. Buďte ako klokan. Ten nevie cúvať. Vie sa hýbať len dopredu.

Veríme, že vám nové ciele pomôžu nájsť vnútorné šťastie. Prajeme vám krásny a úspešný Nový rok 2018.

Pozri aj: V roku 2018 nechajte odísť všetko, čo vám nie je súdené. Zbohom dajte týmto 8 veciam

huffingtonpost
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)