S určitou mierou lenivosti bojuje raz za čas každý z nás. No keď vám tento zlozvyk komplikuje život, je načase s tým niečo urobiť!

Tiež by ste sa radšej dookola dívali na staré časti obľúbeného sitkomu, než sa pustili do projektu? Najťažšie je prekonať sám seba, no pomôcť vám môže Kaizen – jednoduchá japonská technika. A Japonci sú naozaj výkonný národ. V Japonsku asi sotva nájdete lenivého človeka. Systém ich jednoducho nepustí. Tak to od nich poďme „odkukať“. 

Niektorí z nás sa boja pustiť do novej úlohy, pretože im to nedovolí strach. Vyslovene neznášajú zmeny, preto všetko odkladajú na potom. Hovoria si, že sa do toho pustia možno o týždeň, o mesiac alebo o rok. A tak pred sebou tisnú obrovskú guľu povinností. Už len pomyslenie, kedy spadne táto lavína, im spôsobuje obrovský stres. Tak teda ako to riešia Japonci?

Najdôležitejší je začiatok. A to pri akejkoľvek činnosti. Či sa chcete naučiť háčkovať alebo derivovať. Niekde treba začať. A na to, aby sme začali, potrebujeme čas.

Kaizen – pravidlo jednej minúty

V Japonsku sa pravidlo jednej minúty využíva dlhodobo a patrí k metódam osobného rozvoja. Kľúčom tohto pravidla je, aby ste niečo praktizovali aspoň jednu minútu, v rovnakom čase a každý deň. Keď sa nad tým zamyslíme, sústrediť sa na niečo jednu minútu by nemal byť problém ani pre tých najväčších lenivcov. Na to, prečo ste sa na niečo nevedeli sústrediť ani 60 sekúnd, sa už výhovorka hľadá ťažšie. Nejde predsa o hodinu, ani o polhodinu. Len o jedinú minútu…

Kaizen – 60 sekúnd plného sústredenia – každý deň – v ten istý čas.

Svoju minútu môžete využiť na čokoľvek. Keď ste nastavení na to, že minúta uplynie ako voda, určite sa nebudete cítiť pod tlakom. Dokonca si môžte naplno vychutnať i to, že sa pokúšate naučiť už dávno zabudnuté nárečie svojej prababičky. Všetko sa skladá z malých krokov, veď ani Rím nepostavili za jediný deň. Aj jedna minúta vás môže nakopnúť k veľkým zmenám. Možno o pár dní sa z nej stane päť minút, a o týždeň-dva opäť o trošku natiahnete čas.

pixabay.com

Je dôležité prekonať nedôveru vo vlastné schopnosti, ako aj oslobodiť sa od  pocitov viny a bezmocnosti. Ak sa vám však podarí sústrediť sa aspoň jednu minútu, zažijete tak malý pocit víťazstva a úspechu, ktorý vás popoženie vpred. Ak sa vám podarí splniť malý cieľ, ktorý ste si dali, môžete sa pustiť do väčšieho cieľa. Pokrok uvidíte na vlastné oči. A to je princíp celej metódy.

Kaizen vznikol v Japonsku. Slovo samo o sebe obsahuje dva korene –,kai ‚(zmeny) a ,zen‘ (múdrosť). Autorom tejto metódy je Masaaki Imai, ktorý verí, že táto filozofia sa môže aplikovať rovnako úspešne vo svete podnikania, ako aj v osobnom živote. Záleží len na vás, čo si vyberiete.

60 sekúnd nie je v živote človeka až tak veľa . Určite stojí za to túto jednoduchú metódu vyskúšať .
psych.sk (Michaela), brightside
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)
Príbehy