Ako si čo najjednoduchšie a bez námahy zapamätať čo najviac vecí? Tu je 6 jednoduchých metód.

Určite sa už aj vám stalo, že ste zabudli prísť na dohodnuté stretnutie alebo ste zabudli splniť jednoduché úlohy. Nebojte sa. Vy a milióny ďalších ľudí s týmto problémom zápasíte denne. Žijeme v tak rýchlo sa rozvíjajúcom svete, že zabúdať informácie je úplne bežné. Pred napríklad 30 rokmi ste vytočili telefónne číslo aj spamäti, teraz by sme boli bez zoznamu kontaktov úplne stratení. Toto je však 6 techník, ktoré vám pomôžu zapamätať si naozaj čokoľvek bez väčšej námahy.

Rýmovačky

Jeden z najjednoduchších spôsobov, ako si niečo zapamätať je vytvoriť si na to nejakú rýmovačku. Buďte kreatívny a vymyslite pre vašu informáciu akýkoľvek rým, prípadne môžete aj pesničku. Zamyslite sa, keď začne v rádiu hrať pesnička, ihneď spievame jej text, pretože si ho jednoducho pamätáme. Rovnako tak si pamätáme aj rýmy. Je to kvôli melódii nášho hlasu, s ktorou to vyslovujeme.

Mnemotechnické pomôcky

Mnemotechnické pomôcky sú veľmi  jednoduché vety, rýmy či verše, ktoré nám pomáhajú si niečo ľahšie zapamätať.  Medzi tie najznámejšie určite patrí veta: „Šetri sedem oslov“, ktorá predstavuje číslo 6378, teda polomer Zeme. Alebo mnohí z nás poznajú z matematiky vetu: „Laco doma“, ktorá predstavuje rímske číslice L, C, D, M – 50, 100, 500, 1000. Mnemotechnických pomôcok je naozaj veľa a fungujú neustále.

pexels.com

Jednotlivé veci si spájajte

Názvy sú väčšinou tá vec, na ktorej úplne vyhoríme. Hovorí sa, že ak niekoho stretneme a zopakujeme jeho meno, budeme si ho pamätať. V skutočnosti to až tak ľahko nefunguje. Oveľa lepšou metódou, ako si niečo zapamätať, je spojiť si to s niečím úplne iným. Nemusí to ani mať nejaké poriadne vysvetlenie. Napríklad meno bývalého amerického prezidenta Jamesa A. Garfielda si môžete zapamätať tak, že si ho spojíte s rozprávkovou postavičkou -kocúrom Garfieldom. Takýmto spôsobom si môžete pospájať úplne všetko.

Vytvorte si v hlave obrázky

Niekedy sme tak veľmi zaplavení slovami, že zabúdame, že sa nemusíme obmedzovať iba na ne. Skúste použiť obrázky na to, aby ste si informácie pripomenuli. Táto metóda je užitočná najmä pre tých, ktorí majú živú predstavivosť a dokážu si obrázky predstaviť. Pri učení a memorovaní sa snažte danú situáciu si aj predstaviť. Ak si zapamätáte tento obrázok v hlave, na písomke alebo na teste vám už iba bude stačiť, ak ho popíšete. Nemusíte sa teda učiť slová, stačí, ak si predstavíte situáciu.

pexels.com

Premýšľajte predtým, než niečo urobíte

Koľkí z nás už išli do nejakej miestnosti, no v momente, keď do nej vstúpili, zabudli, čo vlastne chceli? Myslím, že my všetci (viac v článku „Efekt prekročenia prahu“: čo sa stane s vašou pamäťou, keď opustíte miestnosť?). Každému z nás sa to už určite stalo. Aj napriek tomu, zvrátiť takúto situáciu je veľmi jednoduché. Povedzme, že idete do kuchyne po pohár vody. Premýšľajte o tom ešte skôr, než vystúpite z miestnosti a premýšľajte o tom aj potom, čo už ste dnu v kuchyni. Nedovoľte, aby vás niečo rozptýlilo.

Čo je najdôležitejšie, naozaj dávajte pozor

Určite si už v mysli hovoríte, že vy predsa „dávate pozor“ a ste „plne sústredení“. Keď pri zoznamovaní zabudneme niekoho meno, je to preto, že sme viac ohromení prostredím okolo nás, než samotnou osobou. Keď zabudneme, po čo sme vlastne išli do kuchyne, je to preto, že máme na mysli množstvo iných vecí. Z času na čas sa však vyskúšajte zhlboka nadýchnuť a naozaj venovať pozornosť len prijímaným informáciám.

Pozri aj: Krátkodobú pamäť najviac poškodzuje týchto 10 vecí. Žiaľ, niektoré pravdepodobne robíte každý jeden deň

lifehack
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)
Príbehy