Hrubé a necitlivé správanie iných ľudí je každému nepríjemné. Je jedno, či ide o nespokojných dôchodcov v autobuse, nevychované deti, bezočivú susedu alebo hrozného šéfa - vždy nás to dokáže rozladiť.

Čo nás ale vytáča do nepríčetnosti je, keď si títo ľudia nechcú pripustiť, že sa správajú drzo, ba až arogantne, a keď sa sami pred sebou ospravedlňujú a vyhovárajú. Takýmto ľudom je najlepšie sa vyhnúť, lebo – po prvé, znepríjemnia vám deň a po druhé, neuznajú si svoju chybu a všetko ešte otočia proti vám. Pomôcť môže to, že sa naučíte takéto správanie vopred predpokladať a ako fakt prijmete to, že týchto ľudí nezmeníte.

Tu je 5 výhovoriek, ktoré drzí a arogantní ľudia najčastejšie používajú na to, aby ospravedlnili svoje správanie.

„Nie som drzá/ý, som len úprimná/ý…“

Naozaj? Lenže pravda sa dá povedať aj jemne, s taktom a citom. Samozrejme za predpokladu, že vám záleží na tom, aby ste toho druhého nezranili. Drzým ľuďom je fuk, aký budú mať ich slová účinok na iných a okrem toho, sú navonok takí, ako i vo vnútri.

Keď si túto vetu prečítate ešte raz, možno vám pripomenie niektorú z obľúbených hlášok tínedžerov, lebo presne taká aj je – nezrelá, vyhovárajúca sa. Ten, kto ju používa, si nechce priznať chybu, lebo potom by musel niesť zodpovednosť za to, že svojimi slovami niekomu ublížil. A to nie je nič príjemné. Ľahšie je tváriť sa, že sa nič nedeje.

Unsplash.com/Joren Aranas

„Ja za to nemôžem, to iní/oni…“

Arogantní ľudia radi zvaľujú vinu na iných, čím sa snažia aspoň seba zbaviť negatívnych emócií. Prekrúcajú si realitu a sami pred sebou sa ospravedlňujú, len aby nepoškodili svoj sebaobraz. Radi sa preto vyhovárajú, že to, ako sa správajú, majú na svedomí iní ľudia alebo okolnosti a podobne.

Je to veľmi hlúpa výhovorka. Stále platí, že svet okolo nás nezmeníme, no môžeme zmeniť samých seba a svoje postoje. Každý z nás je zodpovedný za to, ako sa správa k iným. Aj mýliť sa je ľudské, no je nerozumné tváriť sa, že som neomylný.

„Som lepší ako ostatní…“

Túto vetu len zriedka povedia nahlas, no z ich správania je jasné, že sú o nej hlboko presvedčení. Prejavuje sa aj vyhováraním sa na iných, ktoré sme spomenuli vyššie. Nie je nič horšie, ako keď sa niekto správa nafúkane a nadradene. Výbornou obranou proti takémuto človeku je humor a vtip. A samozrejme, vždy zaberie (ak sa to dá) vyhnúť sa takémuto egocentrikovi.

pexels.com

„Mám to ťažké…“

Kto to má na tomto svete vždy ľahké? Nikto, že? Práve preto nik nemá právo schovávať za svoju ťažkú životnú situáciu vlastnú bezohľadnosť. Samozrejme, je normálne, ak je niekto v akútnom strese, lebo čelí náročným problémom, a kvôli tomu zrazu vybuchne. No zároveň sa očakáva, že keď silné emócie odznejú, uvedomí si svoje správanie a ospravedlní sa.

To by ste u drzákov čakali zbytočne. Oni dobre vedia, že to často svojím konaním preháňajú, no nikdy sa pred inými tak „neponížia“, aby poprosili o odpustenie a priznali si chybu. Radšej zo seba robia chudákov a nechávajú sa ľutovať.

Extrémnym, no zároveň desivým príkladom sú násilníci, ktorí svoje brutálne činy ospravedlňujú tým, že ich k tomu obeť donútila, alebo že si to zaslúžila, či tým, že nemali inú možnosť. Žiaľ, často svojim výhovorkám skalopevne veria.

„Som skrátka taký/á…“

Päticu výhovoriek uzatvára asi tá najhlúpejšia zo všetkých. Je vždy ľahšie rezignovať na čokoľvek, než sa po tisíci krát pokúsiť o zmenu. Arogantní ľudia sa o ňu ani nesnažia, oni rovno rezignujú. Je to predsa pohodlnejšie – nemusia vyjsť zo svojej zóny komfortu, čeliť veľmi nepríjemným emóciám a namáhavo sa usilovať o niečo, čo tak skoro nedosiahnu.

Radšej celý život prežijú čudujúc sa, prečo ich iní nemajú radi, prečo ich nikto nechápe, alebo nadávajúc na všetkých, akí sú hlupáci a neschopní. Alebo, môžu sa zahrať na veľmi príjemných ľudí, ktorí dokážu inými manipulovať a keď ich odhalia alebo niečo pokazia, použijú túto čarovnú vetu…

Unsplash.com/Dmitry Ratushny

Čo s takýmito ľuďmi? Ak sa dá, vyhnite sa im alebo ich odstavte zo svojho života. Hádať sa s nimi nemá zmysel, no pomôcť môže už spomínaný humor a vtip, alebo blahosklonný úsmev, ktorý ich tiež môže priviesť do zúrivosti. Hlavne sa nenechajte vyviesť z miery.

Pozri aj: Dajte zbohom všetkým ľuďom, ktorí sa na vás vykašľali. Pomôže vám, ak si uvedomíte týchto 7 vecí

powerofpositivity
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)
Príbehy