Tušili ste, koľko okamihov života obetujeme strachu? Je to jedna z najčastejších reakcií na akúkoľvek zmenu. No konečne vieme, ako s ním správne zatočiť!

„Bojím sa, že…“, „Čo ak…“, „Určite zlyhám…“, „To nestihnem…“ Ak sa tieto frázy stali vaším každodenným mottom, zbystrite pozornosť. Všetci sa síce niečoho bojíme, no ak strach prerastie do paniky, treba s tým niečo urobiť. Ak túžite žiť vedomo a bezstarostne, vyskúšajte s nami 30-dňový plán, ktorý vám môže priniesť pozitívne výsledky. Veď netreba cvičiť len telo, ale i myseľ. 

Strach dokáže byť produktívny. Najmä v okamihoch, keď nám ide o život, sa dokážeme vyburcovať k nadľudským výkonom. Ale viackrát iracionálny strach narobí viac škody, ako úžitku. Vedeli ste, že až v 99% prípadoch pociťujeme strach, ktorý nepramení z fyzického ohrozenia? Avšak telo naň reaguje, akoby oň naozaj išlo – ako by nám išlo o život.

Zvýši sa nám frekvencia dýchania, krvný tep, tlak a chytá nás panika. Štúdia, ktorú zverejnila Univerzita v Cambridge vytvorila plán, ktorý má pomôcť ustráchaným ľuďom dostať sa z tohto kolotoča. Začneme tým, že si pripravíme zoznam toho, čoho sa najviac bojíme. Ak sa každý deň prinútime popasovať sa s aspoň jedným strachom, máme napoly vyhrané. Veď nie nadarmo sa vraví, že máme robiť to, čoho sa najviac bojíme.  Ak ste pripravení zatočiť so strachom, vyhrňte si rukávy. Ideme na to!

#1. deň

Dôležitý je začiatok. V prvom rade musíme zo svojho slovníka vyradiť všetky slová s negatívnym nábojom. Zapíšte si ich a miesto nich si zapíšte pozitívne alternatívy. Ponúkneme vám aj malý ťaháčik, miesto: „Nechcem tam ísť,“ môžete použiť „Radšej by som išla/išiel..“  Už len tým, že vylúčite všetky negatívne výrazy sa posuniete dopredu.

#2. deň

Dajte si budík o niečo skôr. A vyhrabte bežecké tenisky. Alebo začnite inak športovať. Aktívny šport je jeden z najlepších liekov na stres aj iracionálny strach.

pixabay.com

#3. deň

Vytvorte si voľný priestor v diári. Vyhraďte si čas len pre seba a venujte sa sami sebe. Čítajte, meditujte, maľujte. Robte to, čo vás baví, no neopovážte sa upratovať!

#4. deň

Bojíte sa vystupovať na verejnosti? Skúste svoj strach začať prekonávať u susedov. Oslovte ich a komunikujte. A skúste sa prihlásiť do diskusnej skupiny.

#5. deň

Mnoho žien má obavy zo starnutia. Narodeniny v nich skôr vzbudzujú dôvod na paniku, nie dôvod na radosť. Preto je dobré skúsiť to otočiť. Vyberte sa ku kaderníčke alebo si kúpte nejaké nové oblečenie – jednoducho si užite deň. Vek je len (nepodstatným) číslom.

pixabay.com

#6. deň

Ak máte panický strach z uštipnutia včiel, skúste vo svojom okolí vyhľadať včelára. Nemusíte byť s týmto užitočným hmyzom kamarát, len možno sa po rozhovore s ním budete pozerať na ne úplne inými očami. Veď včely robia pre našu planétu naozaj veľa!

#7. deň

Aj strach z nadriadeného sa dá prekonať. Zoberte si deň voľna a dohodnite sa na stretnutí s človekom, ktorý vo vás vzbudzuje rešpekt. Čím viac sa s ním budete rozprávať, tým viac sa bude boriť mýtus autority. Vedzte, že aj tí „najväčší bossovia planéty“ majú rovnaké ťažkosti, ako ostatní pozemšťania.

#8. deň

Pozor na hodnotenie a očakávania. Často naše strachy a obavy pramenia z toho, že čakáme, že niekto sa bude správať daným spôsobom. Čo ak sa bude správať inak? Čo ak nás nebude mať rád? Čo ak nie sme preňho tí „dobrí?“ Uvoľnite sa. Veď predsa každý má právo na vlastný názor a svoju voľbu.

pixabay.com

#9. deň

Ak poznáte ľudí, ktorí sa boja toho istého (napríklad vystupovania na verejnosti), skúste spolu vytvoriť nejakú podpornú skupinu. Je to vynikajúca pomôcka!

#10. deň

Strach z verejných priestranstiev či davov? Aj proti tomu sa dá bojovať. Vyberte sa na párty. Uvoľnite sa! A tancujte presne tak isto, ako doma pred zrkadlom. Môže vám byť ukradnutý názor ostatných!

#11. deň

Vyberte sa do zábavného parku. Tam vám už pomôžu vytriasť strach z hlavy! A to doslova…

#12. deň

Bojíte sa, že si pokazíte dokonalý obraz o sebe? Vykašlite sa na nekonečné hodiny pred zrkadlom a vyberte sa do najbližšej večierky v pyžame. Je to výborná šoková terapia!

#13. deň

Bojíte sa ochutnať neznáme jedlá? Tak si skúste vyhradiť jeden celý deň na to, aby ste konečne ochutnali niečo nepoznané. Pokúste sa to neporušiť!

pixabay.com

#14. deň

Cestujte. Skúste so zvedavosťou malého dieťaťa preskúmať okolitý svet. Uvidíte, že je plný zázrakov!

#15. deň

Ak sa bojíte o blízkeho človeka, napíšte mu list. Nevyjadrujte v ňom však strach, ale lásku a vďačnosť za to, že vám vstúpil do života.

#16. deň

Ak sa bojíte samoty, strávte osamote celý deň. Vypnite si mobil, choďte do parku a skúste byť sám so sebou. Je to zaujímavý pocit.

#17. deň

Spojte sa s ľuďmi, ktorých ste nikdy nemali odvahu osloviť. Teraz je ten správny čas!

#18. deň

Bojíte sa, že sa niekde stratíte? Tak skúste na truc vyskúšať cestu, ktorú nepoznáte.

#19. deň

Pustite sa do projektu, ktorý ste tak dlho odkladali. Keď sa doňho pustíte, už vás tak nebude vyčerpávať. Vedzte, že viac energie vám berú už len samotné myšlienky, že to musíte urobiť.

pixabay.com

#20. deň

Ste neustále „na nože“ s rodinným príslušníkom, priateľom alebo kolegom a na nejaký čas ste prerušili kontakt? Skúste sa chovať ako zrelý dospelák. Vezmite iniciatívu do vlastných rúk a zorganizujte stretnutie. Možno budete prekvapení, keď zistíte, že ste sa pohádali pre absolútnu maličkosť.

#21. deň

Pramení váš strach z pracovných úloh? Všetci ho občas máme. Bojíme sa, že niečo nezvládneme. Ignorujte však tento pocit! Vyhrňte si rukávy a pustite sa do úlohy. Čím skôr, tým lepšie!

#22. deň

Trpíte sociálnou úzkosťou? Skúste aspoň prijať pozvanie na večierok. Ráta sa aj vaša prítomnosť.

#23. deň

Cítite sa stále unavení, nič sa vám nechce a strácate pozornosť? Skúste navštíviť lekára. Často sa za týmto pocitom skrýva absolútna maličkosť. Krvný obraz napovie veľa o vašom zdraví.

#24. deň

Ak máte chuť prikrčiť sa v kúte a čakať na koniec sveta, treba s tým už naozaj niečo robiť. Čo najskôr skontaktujte psychoterapeuta. Je to len pre vaše dobro…

#25. deň

Bojíte sa výšok? Vylezte s kamarátmi na najbližší kopec alebo sa vyvezte výťahom na najvyššie poschodie. Strach je len ilúzia. Nič viac!

pixabay.com

#26. deň

Prijmite schôdzku na rande aj s človekom, ktorí celkom nezapadá do vašej šablóny o dokonalom partnerovi. Možno sa príjemne prekvapíte. A ak nie, tak budete mať aspoň na čo (obaja) spomínať.

#27. deň

Naplánujte si výlet. Robte to, čo vás baví. Nebojte sa budúcnosti.

#28. deň

Napíšte si zoznam potenciálnych katastrof. A pozrite sa mu do očí. Nemusíte byť vo všetkom dokonalí. Veď nedokonalosť je črta každého živého človeka!

pixabay.com

#29. deň

Oslavujte život. Uvoľnite sa. Získate tým energiu. Všetko sa deje z nejakého dôvodu. Je to len uhol pohľadu, ktorý si vyberáte vy sami.

#30. deň

Berte problém ako výzvu a nie ako výhovorku. Všetko nás niekam posunie. Žite naplno. Meditujte, dýchajte. Buďte si vedomí každého okamihu. Budete prekvapení zmenami, ktoré sa vo vás aj vôkol vás udejú…

Život je predsa príliš krátky na to, aby sme ho žili v našich strachoch, však? Veríme, že tieto rady budú pre vás dostatočnou motiváciou na zmenu!

Pozri aj: 100-dňová výzva – 60 kro­kov, ktoré zme­nia tvoj život k lep­šiemu

lifehack
Všetko začína v tvojej hlave
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )