Foto: Cech hostinských Banská Bystrica

To, že je plastová situácia alarmujúca, nie je žiadnou novinkou.

Aj preto je každá iniciatíva nápomocná. Nie nadarmo sa hovorí, že ak chce človek zmeniť svet, musí začať od seba. Svoje o tom vedia aj Banskobystričania, ktorí si už čoskoro budú do obľúbených podnikov nosiť vlastné alebo zálohované poháre, ak budú chcieť kávu so sebou.

Ide o iniciatívu Cechu hostinských v spolupráci s ostatnými banskobystrickými podnikmi.

Aj na Slovensku badáme každým rokom väčší nárast predaja kávy so sebou. Aj keď tie poháre vyzerajú na prvý pohlaď ako papierové, z vnútra sú potiahnuté plastovou fóliou. Na jednej strane nás predaj kávy so sebou teší, na strane druhej nám robia vrásky na čele počty jednorazových pohárov, ktoré mesačne spotrebujeme,“ hovorí Ľuboš Končok z Leroy Bar & Café pre Interez.

Cech hostinských Banská Bystrica

Okrem toho funguje iniciatíva v podnikoch Bottova, Impresso, U Kemov, U Fuggera, Maya Raňajkáreň a samozrejme Leroy na námestí SNP aj Brewhouse Leroy v mestskej časti Sásová v Banskej Bystrici. Veríme, že čoskoro sa k starostlivosti o planétu a patričným opatreniam, pripoja aj ďalšie podniky.

Cech hostinských Banská Bystrica

Pôvodne sa uvažovalo aj nad kompostovateľnými pohármi. V takomto prípade však stále hovoríme o jednorazovom odpade, ktorý podporuje plytvanie zdrojmi. Do 28. februára budú banskobystrické podniky fungovať duálne. To znamená, že zatiaľ sa dá zakúpiť aj starý, neekologický typ jednorazového pohára. Nové pravidlá však prídu do platnosti s 1. marcom.

Jednoduchou zálohovateľnosťou chceme prispieť k tomu, aby sme čo najmenej zaťažovali životné prostredie, v ktorom žijeme,“ dodáva pán Končok. Systém je pritom veľmi jednoduchý. Ako zákazník máte tri možnosti. Buď si prinesiete vlastný pohár, ktorý môže byť vyrobený skutočne z čohokoľvek. V podnikoch vám ho s radosťou naplnia.

Cech hostinských Banská Bystrica

Druhá možnosť je, že si nový pohár zakúpite priamo v podniku a budete ho nosiť so sebou. Pokiaľ naň však zabudnete, nič sa nedeje. Vtedy nastupuje tretia možnosť. Za zálohu istú zálohu je možné si pohárik požičať a vrátiť ho v ktoromkoľvek z vyššie vymenovaných podnikov. Do Iniciatívy pritom nie sú zapojené len podniky z centra mesta, ale aj z jednotlivých sídlisk.

Tým pádom je veľmi jednoduché, kúpiť si kávu so sebou na svojom sídlisku a pohár nasledovne vrátiť počas dňa v niektorom z podnikov v centre mesta. „Sme milo prekvapení. Ľudia chápu, že okolie Banskej Bystrice nemôže byť jedna veľká skládka,“ reaguje pán Končok na našu otázku, či sa tento systém stretáva s pozitívnymi ohlasmi.

Cech hostinských Banská Bystrica

Tento systém je bežnou praxou v zahraničí, no Banská Bystrica je prvé mesto na Slovensku, ktoré sa pustilo do takéhoto projektu. V susedných Čechách sa podobný systém zrodil v Olomouci. Pár dní pred jeho spustením banskobystrickej iniciatívy sa podobný systém objavil aj v Brne.

Uložiť článok

Najnovšie články