Bol jedným z najvýznamnejších a najpopulárnejších priekopníkov histórie letectva. Jeho celoživotné dielo sa stalo neoddeliteľnou súčasťou dejín svetovej aviatiky a symbolom technického pokroku. 25. júla uplynulo 116 rokov, odkedy sa Louis Blériot zviditeľnil preletom kanálu La Manche. Svetu tak ukázal, že obloha už nie je neprekonateľná bariéra.
Nielen vynálezca, ale aj podnikateľ
Louis Blériot, rodným menom Louis Charles Joseph Blériot, sa narodil 1. júla 1872 vo francúzskom Cambrai. Už od mladosti sa intenzívne zaujímal o lietanie, čo bolo v tej dobe takmer čisté sci-fi. Cesta k naplneniu jeho sna bola plná prekážok, no Blériotovi k nej výrazne dopomohlo jeho vynikajúce technické vzdelanie. V roku 1895 úspešne absolvoval prestížnu École Centrale des Arts et Manufactures, jednu z najlepších inžinierskych škôl vo Francúzsku. Po skončení štúdia sa vrhol do víru podnikania, čo sa ukázalo ako kľúčové pre jeho budúce letecké experimenty, píše Britannica.
Ako novopečený technický inžinier začal svoju kariéru zdokonaľovaním a výrobou acetylénových lámp pre automobily, ktoré boli v tom čase na vzostupe. Táto podnikateľská aktivita mu priniesla nielen finančnú stabilitu, ale aj cenné skúsenosti s výrobou a inováciami.
„Jeho výhodou bolo aj to, že okrem toho, že bol vynálezcom, teoretikom a experimentátorom, bol tiež podnikateľom. Takže mohol pre realizáciu svojho sna o lietaní použiť vlastné finančné prostriedky. Vynálezca, konštruktér, pilot, ale aj úspešný podnikateľ, ktorého na jeho ceste za úspechom neodradil žiaden čiastkový neúspech,“ objasnil pre TASR historik Peter Šumichrast, ktorý je autorom a spoluautorom desiatok vedeckých a vedecko-populárnych prác, v ktorých sa venuje problematike letectva.
Blériotova schopnosť kombinovať vedecký prístup s praktickým manažmentom a financovaním bola v ére raného letectva mimoriadne cenná a odlišovala ho od mnohých iných nadšencov, ktorí často zápasili s nedostatkom prostriedkov.
Cestu za snom mu kazili neúspechy
Ako píše portál The Engineer, jeho vášeň pre letectvo však neprišla hneď. Najprv sa venoval experimentom, ktoré zahŕňali vtáčí let a krídelné konštrukcie. V roku 1900 začal spolupracovať s Gabrielom Voisinom. Spolu experimentovali s klzákmi a neskôr aj s motorovými lietadlami. Počiatočné pokusy však boli často neúspešné a sprevádzalo ich mnoho havárií, ktoré Blériota neraz zranili a zničili drahé prototypy. Napriek tomu sa nevzdal. Po každom zlyhaní sa vrátil do dielne s novými nápadmi a vylepšeniami.
Kým bratia Wrightovci sa držali skôr dvojplošníkových konštrukcií, Blériot experimentoval s rôznymi konfiguráciami vrátane tandemových krídel a neskôr sa sústredil na jednoplošníky. Veril, že jednoplošník ponúka lepšiu aerodynamiku a je potenciálne rýchlejší. Jeho lietadlá, označené rímskymi číslicami, predstavovali postupné kroky vpred. V roku 1908 uskutočnil niekoľko pozoruhodných letov, vrátane prvého letu s pasažierom a prvého letu, ktorý bol dlhší ako 10 minút, čo boli v tom čase významné míľniky. Tieto úspechy mu pomohli získať dôveru v jeho jednoplošné konštrukcie a pripraviť pôdu pre najväčší triumf.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- koľko minút trval let;
- aká dráma ho sprevádzala;
- ako sa z Blériota stal najväčší výrobca lietadiel;
- čo robil Blériot po prvej svetovej vojne.
Po zakúpení predplatného tiež získaš
- Neobmedzený prístup ku všetkým PREMIUM článkom
- Prístup k exkluzívnym benefitom
Nahlásiť chybu v článku