Foto: Unsplash

Nový rebríček ukázal, ako sú na tom so závislosťou od nikotínu jednotlivé európske štáty.

Legislatívy mnohých európskych štátov sa v posledných rokoch pustili do boja proti fajčeniu. Závislosť od nikotínu trápi veľké množstvo ľudí, čo potvrdil aj najnovší rebríček zverejnený na portáli Euronews. V niektorých krajínach podľa neho fajčí až štvrtina obyvateľstva.

Denne fajčí takmer 20 % obyvateľov EÚ

Dáta zverejnené na Euronews prezrádzajú, že v Európskej únii denne fajčí takmer 20 % obyvateľstva. Konkrétne tu hovoríme o ľuďoch, ktorí majú 15 a viac rokov. Ako z rebríčka vyplýva, najlepšie sú na tom krajiny zo severu Európy, ako napríklad Švédsko, kde denne fajčí len 9,3 % ľudí, ale nezaostávajú ani Island, Fínsko či Nórsko. V uvedených krajinách sa percento fajčiarov pohybuje medzi číslami 11 a 13.

Škandinávske krajiny bojujú s fajčiarmi už roky a napríklad vo Švédsku si od roku 2019 cigaretu nezapálite ani na vonkajších terasách reštaurácií či barov.

Pod európsky priemer sa zmestili štáty ako Luxembursko, Portugalsko, Taliansko, Slovinsko či Holandsko, ktoré sa nachádzajú pod 19 percentami. K nelichotivým číslam sa dostala väčšina krajín južnej Európy, ako aj Slovensko so susedmi z krajín takzvanej V4. Pod 20 % sa ešte zmestili Rumunsko a Malta, ktoré zhruba odrážajú aj európsky priemer v závislosti na nikotíne. Podľa dostupných štatistík vo všeobecnosti fajčia v krajinách Európskej únie viac muži.

Foto: Štatistika Euronews

Pri pohľade na Slovensko vidíme, že u nás denne fajčí až 22,8 % obyvateľov a horšie je na tom len niekoľko štátov, vrátane Španielska, Chorvátska či Maďarska. Suverénne najviac závislé od nikotínu je Bulharsko, kde sa denný fajčiarsky priemer pohybuje na úrovni 28,2 % a podobne ako pri Maďarsku, Grécku a Turecku tu fajčí viac ako štvrtina obyvateľov.

Rakovinou pľúc trpia najmenej Švédi, Slováci prekvapili

Súčasťou rebríčka od Euronews bol aj prehľad toho, ako často sa v daných európskych krajinách vyskytuje rakovina pľúc. Tá sa často spája práve s problémom s fajčením, no zistené čísla s hlavným rebríčkom veľmi nekorešpondujú. Na čele oboch rebríčkov sa síce umiestnilo Švédsko, no na tých lepších pozíciách nájdeme aj krajiny ako Cyprus, Slovensko, Litva či práve Bulharsko, ktoré patria pri pohľade na závislosť od nikotínu medzi tie najhoršie.

Foto: Euronews
Uložiť článok

Najnovšie články