Ilustračná foto: Unsplash

Vedci skúmali jadro Mesiaca.

Večný súpútnik našej Zeme, Mesiac, je dlhodobo predmetom skúmania vedcov a astronómov. Avšak zistiť, čo sa ukrýva kilometre pod povrchom tohto satelitu, je nesmierne zložitá úloha. No zdá sa, že vedcom sa to do istej miery podarilo.  

Článok pokračuje pod videom ↓

Pomohli aj seizmické záznamy

Čo sa môže nachádzať vo vnútri Mesiaca? Najväčšia dilema bola v tom, či je jeho jadro tekuté alebo pevné, a zdá sa, že je to konečne rozlúsknuté.

Vedci sa tejto problematike venovali minulý rok a v máji 2023 zverejnili o tom podrobnú štúdiu, ktorú opisuje článok na portáli Science Alert. Podľa ich zistení je vnútorné jadro Mesiaca pevné a má hustotu podobnú železu. Vonkajšie jadro má byť tekuté.

Zisťovanie zloženia planéty, či v tomto prípade Mesiaca, sa najlepšie vykonáva pomocou seizmických záznamov. Keď akustické vlny vyvolané zemetrasením putujú všetkými smermi a teda aj cez stred objektu, tak sa rôzne odrážajú a ich zachytenie citlivými prístrojmi nám môže niečo povedať o zložení.

Foto: NASA/JPL

A takéto údaje sú k dispozícii vďaka misiám Apollo. Pravdou ale je, že ich nie je veľa a ich vyhodnotenie nie je príliš komplexné. Preto vedci z Francúzskeho národného centra pre vedecký výskum opisujú v štúdii publikovanej v Nature, že zozbierali údaje z vesmírnych misií a rôznych lunárnych experimentov a zostavili tak profil mesačnej charakteristiky.

Husté vnútorné jadro, tekuté vonkajšie

Zistili, že hustejší materiál vo vnútri Mesiaca klesá smerom k stredu a menej hustý stúpa nahor. Táto aktivita už bola aj predtým navrhovaná ako možné vysvetlenie prítomnosti určitých prvkov vo vulkanických oblastiach Mesiaca a francúzska štúdia tento predpoklad potvrdzuje.

Tiež prišli na to, že jadro Mesiaca je podobné jadru Zeme. Má vonkajšiu tekutú vrstvu a pevné vnútro. Podľa ich modelov má vonkajšie jadro polomer 362 kilometrov a vnútorné 258 kilometrov, čo zodpovedá 15 % celého polomeru Mesiaca.

Foto: unsplash

Okrem toho, vnútorné jadro má hustotu približne 7 822 kilogramov na meter kubický čo je veľmi blízke hustote železa.

Výsledky francúzskych vedcov sú tak potvrdením skorších zistení a naznačujú, že jadrá Zeme a Mesiaca sú si veľmi podobné. Keďže sa stále počíta s novými misiami na Mesiac s ľudskou posádkou, je možné, že sa už o niekoľko rokov dozvieme viac o tomto nebeskom partnerovi našej domovskej planéty.

Uložiť článok

Najnovšie články