Foto: TASR - Ján Krošlák

Letisko Sliač sa môže stať čisto vojenským.

Cestovanie na dovolenku lietadlom sa teší veľkej obľube. Veľkú výhodu pritom majú ľudia z Bratislavy alebo Košíc, ktorí si kedykoľvek môžu odskočiť na výlet niekam do zahraničia a nemusia riešiť, ako sa dopravia na letisko, v akom časovom predstihu a kde zaparkujú svoje auto. Takže ušetria čas aj peniaze. Nie je to tak dávno, kedy civilné lety ponúkalo aj letisko Sliač pri Banskej Bystrici. Hovorilo sa o tom, že po jeho rekonštrukcii by mohli byť obnovené. RTVS však zistila, že sa to zrejme nestane. Ešte však nepadlo definitívne rozhodnutie. 

Letisko v Sliači aktuálne prechádza rekonštrukciou. Dôvodom je príchod stíhačiek F-16 na Slovensko. Takže jeho účel bude primárne len vojenský. Pre RTVS to potvrdil štátny tajomník ministerstva dopravy Igor Choma.

„Ministerstvo dopravy nepočíta s letiskom Sliač ako s civilným letiskom. Je to už naozaj len otázka ministerstva obrany, pretože sa s ním počíta ako s vojenským letiskom,“ povedal.

Predtým sa tvrdilo niečo iné

Situácia sa zmenila, a to aj napriek tomu, že v roku 2020 sa ešte hovorilo o tom, že by sa sem mali vrátiť aj civilné lety. Dôvodom je príchod novej vlády, o ktorej plánoch nevedela ani hovorkyňa Banskobystrického samosprávneho kraja, ktorá potvrdila, že sa naopak diskutovalo o návrate civilných letov.

Podľa ministra obrany Roberta Kaliňáka toto rozhodnutie ešte nie je definitívne a ako to naozaj bude, sa uvidí najbližšie mesiace. No situácia mu zatiaľ nie je naklonená. „Terminál, ktorý tam v tejto chvíli je, naozaj zanikne. My sme našli riešenie, v ktorej časti by to mohlo byť — smerom ku Sielnici, ale aby sme to boli schopní urobiť, museli by sme urobiť nejaké výkupy,“ uviedol pre RTVS.

Uložiť článok

Najnovšie články