Foto: TASR - Oliver Ondráš

Snehové zrážky by sa na našom území vyskytnúť nemali.

Počasie na Slovensku sa zmení, ovplyvní ho rozsiahla tlaková níž. Tá prinesie do našej oblasti vlnu nepriaznivého počasia, informuje portál iMeteo.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Počasie v Európe začne v priebehu zajtrajšieho dňa ovplyvňovať rozsiahla tlaková níž, ktorá dostala od nemeckých meteorológov meno WENCKE. Táto níž, v ktorej strede poklesne tlak až pod 970 hPa sa bude presúvať cez juh Severného mora smerom nad Dánsko a Škandináviu,“ píše portál.

„Keďže budeme v blízkosti stredu tejto tlakovej níže, tak sa treba pripraviť na veterné počasie a zrážky. V našej oblasti budú zrážky o čosi intenzívnejšie, keďže v priebehu piatka sa nad Talianskom prehĺbi ďalšia tlaková níž, ktorá bude smerovať k severovýchodu nad Česko,“ informuje.

Najhoršie počasie bude v noci zo štvrtka na piatok, silný vietor zasiahne oblasť Beneluxu a Nemecka. S veterným počasím treba rátať aj na Slovensku. Na horách treba v najbližších dňoch počítať so silnejším vetrom. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

Výstrahy platia pre okresy Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Žilina, Martin, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Poprad, Banská Bystrica a Brezno. Na horách v polohách nad 1500 metrov môže dosiahnuť vietor v nárazoch rýchlosť 110 až 135 kilometrov za hodinu (km/h), v priemere 70 až 85 km/h, čo je víchrica.

„Predpokladaná rýchlosť vetra predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity,“ pripomínajú meteorológovia. Výstrahy platia predbežne od štvrtka (22. 2.) od 8.00 h do soboty (24. 2.) do 12.00 h.

Foto: TASR – František Iván

„V rámci tejto tlakovej níže by mal cez Európu postupovať aj studený front, ktorý prinesie veľmi dynamický piatok. Na čele studeného frontu, ktorý bude postupovať cez strednú Európu, sa budú dokonca tvoriť búrky. Búrky vyvolá rozsiahly teplotný gradient, keďže studený front bude oddeľovať teplý vzduch na východe od studeného vzduchu, ktorý sa začne natláčať za studeným frontom od severu,“ píše portál v predpovedi. Na Slovensku sa búrky neočakávajú, treba sa pripraviť na výraznejšie zrážky, ktoré dorazia v jednotlivých vlnách. Prvá vlna zrážok príde už v piatok ráno.

Intenzívne zrážky budú v Banskobystrickom kraji

„Na našom území by od piatkového rána až do sobotňajšieho večera malo spadnúť od 20 do 50 mm zrážok. Najviac zrážok spadne v Banskobystrickom kraji na južných návetriach,“ varuje pred nepriaznivým počasím portál vo svojej predpovedi.

Ilustračná foto: Unsplash (Wolfgang Hasselmann)

Snehové zrážky by sa na našom území vyskytnúť nemali. „Naše územie sa však bude nachádzať v teplom prúdení, ktoré bude veľmi výrazné. Pršať by malo dokonca aj na horách. Iná situácia však bude v Alpách, kde do nedele môže napadnúť 30 až 60 cm nového snehu, no na severovýchode Talianska a na severozápade Slovinska môže v Alpách napadnúť až meter nového snehu,“ dodáva portál iMeteo.

Uložiť článok

Najnovšie články