Foto: unattributed, Public domain, via Wikimedia Commons / Ilustračná foto Claude Ambroise Seurat: See page for author, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Lekári mu nedokázali pomôcť a aby sa dokázal uživiť, musel sa stať živým exponátom, ktorý bol ľuďom na smiech.

Spočiatku vyrastal ako zdanlivo úplne zdravé dieťa. Zrazu však začal rapídne chudnúť a lekári nedokázali zistiť, prečo. Tragický život Isaaca W. Spraguea, známeho pod prezývkou „Živá kostra“, však postihlo ešte oveľa viac nešťastí. 

V článku sa dozviete aj:

  • ako Isaaca Spraguea začala sužovať záhadná choroba;
  • ako sa premenil na „Živú kostru“;
  • prečo bol nútený stať sa exponátom, na ktorom sa ľudia bavili;
  • prečo nosil so sebou fľašu mlieka;
  • ako vyzeral koniec jeho tragického života.

Postihlo ho záhadné ochorenie

Isaac W. Sprague sa narodil 21. mája 1841 v Massachusetts v USA, uvádza All That’s Interesting. Prvé roky jeho života všetko nasvedčovalo tomu, že je zdanlivo úplne zdravým dieťaťom. Nemal žiadne problémy a vyrastal podobne ako jeho rovesníci. Všetko sa ale zmenilo, keď mal 12 rokov.

Začali ho sužovať kŕče a ako píše The Human Marvels, z ničoho nič rapídne chudol. Navyše, nikto netušil, prečo. Rodičia mu kvôli rýchlemu úbytku na váhe zakázali pohybové aktivity, akou bolo napríklad plávanie, ktorému sa mal venovať. Ani to však nepomohlo.

Foto: unattributed, Public domain, via Wikimedia Commons

Jedol a rýchlo chudol

Isaacovi rodičia sa síce snažili vyhľadať pomoc, no lekári odpoveď na jeho stále sa zhoršujúci zdravotný stav nenašli. Isaac pociťoval chuť do jedla, no stále na jeho váhe ubúdalo.

Dospelo to až k tomu, že vychudol na kosť a bol stále slabším. Vtedajšia medicína jeho stav nedokázala zastaviť.

Musel sa postarať sám o seba

Podľa World History Project Isaac počas svojho dospievania pracoval u svojho otca ako obuvník a neskôr ako obchodník s potravinami. Postupne, ako prichádzal o svoju silu, mal problém tieto práce vykonávať.

Ďalšia rana pre neho nastala v 60. rokoch 19. storočia, kedy prišiel o rodičov a bol odkázaný postarať sa sám o seba. Nájsť si a udržať prácu však bolo pre Isaaca čoraz nereálnejšie.

Stala sa z neho „Živá kostra“

Keď sa ocitol v zúfalej situácii, dostal ponuku práce pre cirkusové predstavenie, takzvanú Sideshow, v ktorej sa hlavnými exponátmi stávali ľudia „vymykajúci sa normálu“. Isaac o podobnú pozornosť nestál a prácu odmietol. Uvedomil si však, že tu môže vďaka svojmu vzhľadu zarobiť. V takýchto cirkusových predstaveniach vystupovali napríklad aj Najškaredšia žena na svete, Sloní muž, ktorého obvod hlavy bol 91 centimetrov alebo Ľudská húsenica.

Tak sa z Isaaca stala „Živá kostra“ a táto prezývka sa stala aj jeho umeleckým menom, pretože presne tak vyzeral. Bol vychudnutý na kosť a bez dostatku energie na plnohodnotné fungovanie.

Zarábal poriadny balík peňazí, dobrý život nemal

Medzi ľuďmi mal úspech a podarilo sa mu dostať do slávneho cirkusu P. T. Barnuma, ktorý vystavoval ľudí vyhostených zo spoločnosti pre ich vzhľad. Svojho času ale bol o podobné predstavenia veľký záujem, o čom svedčil aj obrovský úspech, ktorý Barnum dosiahol. Keď v roku 1865 múzeum, v ktorom cirkus sídlil, vyhorelo, Barnum hľadal nové tváre. A v tom sa ku nim dostal Isaac.

Od začiatku dostal viac než priaznivý honorár, v priebehu týždňa si zarobil 80 dolárov. Dnes to môže znieť ako smiešna suma, avšak hodnota doláru sa časom zmenila. A podľa kalkulačky MeasuringWorth 80 dolárov v roku 1965 znamená dnešných 1500. Isaac teda za štyri týždne v mesiaci dokázal zarobiť dnešných 6-tisíc eur.

Peniaze ale nie sú všetko a stále tu zostáva krutá realita, ktorej musel čeliť, aby ich získal. Jedným z jeho predstavení, ktoré malo medzi ľuďmi úspech, bola falošná svadba s takzvanou Fat Lady, ktorá bola jeho opakom. Verejnosť sa zabávala na ich vzhľade a predstave, že títo ľudia sú manželmi.

Založil si rodinu

Po tom, ako múzeum v roku 1869 znova vyhorelo, sa Isaac, rozhodol dať si od tejto práce pauzu a sústrediť sa na súkromný život. Podľa dostupných informácií sa oženil s Tamar Moore (World History Project ale uvádza, že mohlo ísť aj o ženu menom Minnie Thompson).

Založili si spoločne rodinu a priviedli na svet tri zdravé deti. Isaac vo svojom živote našiel šťastie v podobe blízkych. Krutá realita ho ale z tejto rozprávky rýchlo vytrhla.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Rob Smolinski (@robsmolinski)

Musel mať pri sebe fľašu mlieka

Potreboval svoju rodinu živiť a stále tu bola jeho choroba, v dôsledku ktorej ako 44-ročný muž síce meral 168 centimetrov, no vážil iba 19,5 kilogramov.

Aby dokázal ako-tak fungovať, musel neustále jesť. A aby to bolo možné, nosil na svojom krku fľašu mlieka, z ktorej sa v prípade potreby napil, uvádza The Human Marvels.

Pri jeho finančných problémoch sa navyše spomína aj problém s hazardnými hrami. History of Yesterday uvádza, že práve hazard bol dôvodom, kvôli ktorému počas cestovania s predstaveniami Isaac prišiel o zarobené peniaze. Svojou situáciou bol nútený vrátiť sa k cirkusu a opäť k neustálemu zosmiešňovaniu a ponižovaniu, ktorým čelil.

Extrémna forma svalovej atrofie

Čo sa týka jeho záhadnej choroby, podľa niektorých zdrojov nebola nikdy oficiálne identifikovaná a hovorí sa, že mal trpieť extrémnou formou svalovej atrofie. Podľa Slovenskej aliancie zriedkavých chorôb ide o nervovosvalové ochorenie, ktorého prejavom je aj postupný úbytok svalov. Iné zdroje zas uvádzajú, že mu túto diagnózu stanovili ešte počas života.

Šťastného konca sa vo svojom živote nedočkal a zomrel 5. januára 1887 v dôsledku asfyxie – zadusenia sa v dôsledku abnormálneho dýchania. V čase svojej smrti mal 45 rokov a žil v chudobe.

Uložiť článok

Najnovšie články