Zábery z filmu Obludy (Freaks), v ktorom účinkoval, 1932 Foto: Metro-Goldwyn-Mayer

Napriek ťažkému údelu, ktorý ho postihol, sa snažil žiť svoj život. Založil si rodinu a naučil sa zvládať množstvo bežných činností.

Jeho výzor priťahoval zrak a pozornosť ľudí, práve preto sa dostal do cirkusov, kde predvádzal svoje predstavenia, v ktorých v podstate iba ukazoval vykonávanie bežných úkonov, ale bez pomoci končatín, ktoré nemal. Ľudia zostávali zaskočení, keď ho videli a stal sa pre nich žijúcou atrakciou. 

V článku sa dozviete aj:

  • Prečo Princ Randian nemal končatiny?
  • Čo dokázal napriek tomu robiť?
  • Ako vyzeral jeho život?
  • Aké predstavenia predvádzal?
  • Čo sa mu stalo napokon osudným?
Záber z filmu Obludy (Freaks), v ktorom účinkoval, 1932 Foto: Metro-Goldwyn-Mayer

Obdobie rozkvetu Freaks show

V dnešnej dobe našťastie vieme, že hodnotiť alebo smiať sa z výzoru niekoho iného je nevhodné. V minulosti to bolo ale trochu inak. Obľúbenými sa stávali predstavenia, v ktorých hlavnú úlohu stvárnili ľudia s istými deformáciami, ktorí sa rôznymi spôsobmi vymykali normálu.

Tento fenomén dostal prezývku „Freaks“, teda „Obludy“, vysvetľuje portál All That’s Interesting. Svoj rozmach zažil v období Viktoriánskej éry, ktorá trvala od druhej štvrtiny 19. do začiatku 20. storočia. Našiel si svojich zástancov nie iba v Británii, ale aj v Spojených štátoch.

Spomeňme napríklad „Živú bábiku“ Lucíu Zárate, ktorá ako dospelá vážila iba 2,1 kilogramu a zarábala vystupovaním v takýchto predstaveniach. Jej život sa ale skončil tragicky. Viac sa dočítate v našom staršom článku.

Keď sa objavil, ľudia neboli pripravení na to, čo videli

V týchto rokoch sa narodil a žil aj muž, ktorého pravé meno dnes síce známe nie je, ale hovorilo sa mu „Princ Randian“. Kvôli svojmu výzoru dostal množstvo prezývok. Hovorilo sa mu „Hadí muž“, „Ľudské torzo“ alebo „Ľudská húsenica“. Snažil sa však viesť čo najprijateľnejší život v rámci svojich možností.

Napriek tomu, že sa v tejto dobe verejnosť chodila s nadšením pozerať na predstavenia, ktoré predvádzali siamské dvojčatá alebo ľudia malého či naopak, vysokého vzrastu, keď sa na pódiu objavil Princ Radian, zostali šokovaní. Ako píše All That’s Interesting, neboli pripravení na to, čo videli.

Záber z filmu Obludy (Freaks), v ktorom účinkoval, 1932 Foto: Metro-Goldwyn-Mayer

Nemusel ani prežiť, napokon mal ale šťastie

Najnovšie články