Foto: Youtube (tutovariedades)

Phineas Taylor Barnum mal podnikavé sklony už od útleho detstva.

Narodil sa na začiatku 19. storočia, no už keď mal 12 rokov, mal rozbehnutý vlastný biznis. Predával sladkosti a domáci likér, čím si zarobil na svoj vlastný statok. Keď mal 25, rokov poprvýkrát vstúpil do showbiznisu. Začínal v malom, pretože stále nemal veľký kapitál, keď sa z neho stal Najväčší showman, mal už za sebou 40-ročnú kariéru. V súčasnosti sa v kinách premieta muzikál, ktorý sleduje jeho životný osud.

Všetko však v skutočnosti nebolo tak pekné, ako nám to ukázali tvorcovia na striebornom plátne. V roku 1841 kúpil Barnum staré múzeum v časti newyorského Manhattanu. Otvoril tu vlastné, Barnumovo múzeum, v ktorom vystavoval rôzne zvláštnosti. Tie sa predovšetkým skladali z ľudí, ktorí boli niečím iní. Zo spoločnosti boli pre svoj netradičný zjav vyhostení, avšak pracovať pre Barnumovo múzeum bola ich najpriaznivejšia šanca. Mali sa tu nachádzať aj rôzne kuriozity, historické artefakty, a tiež prvé americké akvárium.

V roku 1865 však múzeum vyhorelo v dôsledku požiaru, ktorý sa rozhostil v pivničných priestoroch. Počas tohto požiaru sa síce nikto z ľudí nezranil, no zhorela veľká časť expozície, uhynuli takmer všetky zvieratá a dve veľryby vo veľkých nádržiach sa uvarili. Barnum sľúbil, že svoje múzeum znovu postaví a obnoví. Tak aj učinil, no to po troch rokoch vyhorelo opäť. Po tomto incidente sa Barnum spojil s mužom menom James Bailey. Spoločne tak vytvorili Barnumov a Baileyho Cirkus. Ich hlavnou atrakciou bola Barnumova a Baileyho najväčšia show na Zemi.

Ich práca pritiahla množstvo ľudí vrátane kráľovnej Viktórie. Barnum mimo showbiznisu pôsobil aj na politickej scéne. Fungoval ako starosta mesta Bridgeport v štáte Connecticut. Barnum však nebol tak svätý, ako bol vykreslený vo filme. Bol republikán a podporoval otroctvo. Niektorí ľudia ho tiež mali za podvodníka napríklad kvôli údajnej morskej panne, ktorá bola v skutočnosti len konštrukciou, spájajúcou kostru malej opice a veľkej ryby.

Pozri aj: Čo keď bublina praskne? Toto by sa stalo, keby padla hodnota Bitcoinu na nulu

all-that-is-interesting.com

Najnovšie články