Pixabay

Vedci prišli na zaujímavý spôsob, ako bojovať so stále narastajúcou odolnosťou voči antibiotikám. Zachráni nás krv varana komodského?

Rezistencia voči antibiotikám je v dnešnej dobe stále naliehavejším problémom. Tradičné antimikrobiálne lieky už nefungujú tak, ako zvykli a nárast „superbaktérií“ by mohol priniesť post-antibiotickú dobu. To znamená, že aj ľahko liečiteľné infekcie by sa stali život ohrozujúcim neliečiteľným ochorením.

Článok pokračuje pod videom ↓

Existuje niekoľko štúdií, ktoré nedávno odhalili nové možnosti, ako zvrátiť tento stav, no jedna z nich znie neuveriteľne. Myšlienka použiť krv varanov a zničiť tak superbaktérie, pochádza od tímu z Univerzity Georga Masona.

Nejde o žiadnu analógiu, či úsek z filmu Hry o tróny. Krv varana komodského obsahuje špecifickú sadu látok, ktorá je odolná voči širokej škále baktérií. Sú známe ako CAMPs – katiónové antimikrobiálne peptidy. Hoci množstvo živých bytostí, vrátane človeka, má verzie týchto látok, varany ich majú 48, pričom  až 47 z nich sú výrazne antimikrobiálne. Tímu sa za pomoci elektricky nabitých hydrogélov podarilo izolovať tieto peptidy v laboratóriu. Aby sa presvedčili o ich účinku, syntetizovali osem týchto látok a pridali k ním dva kmene superbaktérií –  baktérie MRSA (zlatý stafylokok) a Pseudonoma aeruginosa. Výsledok bol pozoruhodný. Všetkých osem látok dokázalo zabiť obidve baktérie a sedem z nich zničilo dokonca všetky stopy po baktériách, čo iné bežné antibiotiká nedokážu.

TED-Ed

Vedci sa v časopise Journal of Proteome Research zaoberajú vysvetlením, ako je možné, že varania krv je taká odolná voči baktériám. Ich vysvetlenie ukazuje na obrovský počet rozmanitých baktérií v ich ústach. Aj keď nie je jasný pôvod všetkých baktérií ukazuje sa, že chemické zloženie v ich krvi zabezpečuje, že baktérie neinfikujú organizmus. Výskumníkov zaujala táto schopnosť varana koexistovať so smrteľnými baktériami.

Výskumníci poznamenali, že „Sérum varana komodského má in vitro (v skúmavke) antibakteriálne vlastnosti.“ Úloha, ktorú hrajú katiónové antimikrobiálne peptidy v prirodzenej imunite varanov, je potenciálne veľmi informatívna. Tieto novoidentifikované látky varanov môžu samy o sebe prispieť k vývoju nových antimikrobiálnych liekov.“, tvrdia vedci.

Bude to chvíľu trvať, pokiaľ sa tieto látky budú testovať aj na ľuďoch, no idea používať krv alebo plazmu varanov a pomôcť tak bojovať voči chorobám je určite zaujímavá a ohromujúca. Je tu šanca, že stále môžeme vyhrať túto vojnu s baktériami.

Pozri aj: Objavujeme nové galaxie, no na týchto 25 bežných vecí veda prekvapivo dodnes nepozná správnu odpoveď

interez.sk (Aneta Schmögerová), iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články