pixabay

Nemálo otáznikov sa týka ľudského tela, ktoré dodnes ostáva pre vedcov veľkou záhadou. Prečo vlastne spíme? A načo je dobré zívanie? Aj na tieto zdanlivo jednoduché otázky veda doposiaľ nepozná správnu odpoveď.

Narozdiel od presvedčenia drvivej väčšiny ľudí, veda v skutočnosti nič nedokazuje. Keď sa to tak vezme, skutočnou úlohou vedcov je vyvrátiť predchádzajúce štúdie. Zistiť, že niečo nefunguje nie je také ťažké. Ale prísť na koreň určitým procesom si vyžaduje dlhšie bádanie. Aj v dobách skúmania vesmíru vedci netušia vysvetliť príčinu jednoduchých javov. Poďme sa pozrieť na 25 bežných vecí, ktoré sa vede stále nepodarilo vysvetliť.

Článok pokračuje pod videom ↓

25. Výživa

Znie to jednoducho, no dodnes sa vedú teórie o tom, čo má obsahovať vyvážená strava. Potravinové pyramídy sa neustále aktualizujú a menia a my čakáme na konečnú odpoveď.

Pixabay

24. Z čoho sa skladá zemské jadro?

Vieme, že vnútorné jadro je pevné a vonkajšie je tekuté. To je fajn. Dokonca sme si celkom istí, že sú zložené väčšinou z niklu a železa. Ale je to len teória. K vzorkám sa nikdy nikto nedostal.

wikipedia.org

23. Číslo e verzus Pí

Ešte si na ne pamätáte zo školských čias? Ludolfovo a Eulerovo číslo vám snáď niečo hovorí. Vieme, že sú iracionálnymi číslami, no v skutočnosti sa to doposiaľ nikdy nepodarilo matematicky dokázať. Tušíme, že jedno z nich je iracionálne, ale ktoré to vlastne je? Alebo to platí pre oboje?

Pixabay

22. Prečo zívame?

Možno mávnete rukou. Zívame, keď sa nudíme, alebo sme unavení. Vtedy bez problémov ukážeme svetu zle zaplombované stoličky. Ale prečo vlastne organizmus potrebuje zívať a ako tento proces funguje, nevie nikto, hoci teórií je veľa.

pixabay

21. Čo spôsobuje magnetické pole Zeme?

Tak toto je nočná mora nejedného zaujatého vedátora. Niečo sa vie o tom, že magnetické pole produkuje vonkajšie jadro Zeme, ale pritom to hasne. Sem-tam sa niečo zašušká o posunoch, ale faktom je, že magnetizmus Zeme je absolútne neprebádané.

wikipedia

20. Sú odtlačky prstov naozaj jedinečné?

Tomuto sme doposiaľ skalopevne verili. No dokázalo sa, že otlačky prstov majú niektorí z nás tak podobné, že ani skener nemohol nájsť rozdiel. Takže sú naše odtlačky prstov naozaj jedinečné? Táto otázka ostáva stále nezodpovedaná.

pixabay

19. McClintockov Efekt

Máme tu jednu zvláštnosť aj pre dámy. Počuli ste už o tom, že keď ženy žijú spolu, ich menštruačné cykly sa zosynchronizujú? Na tento efekt sa prišlo náhodne v sedemdesiatych rokoch, no dodnes sa ho nepodarilo vysvetliť.

pixabay

18. Hyperaktivita spôsobená cukrom

V skutočnosti sa nikdy nedokázal súvis cukru a následnej hyperaktivity. Je to len fáma? To sa doposiaľ nepodarilo dokázať. Predpokladá sa, že je to len psychologický efekt, ako zakázať deťom konzumovať sladkosti.

pixabay

17. Prečo spíme?

Okrem toho, že to je príjemné a patrí to k obľúbeným koníčkom nejedného z nás, veda doposiaľ nenašla určitú odpoveď na túto bohumilú činnosť každého živého organizmu. Aby sme sa dostatočne zregenerovali, potrebujeme v priemere 8 hodín spánku, čo je dosť na to, aby sa to oplatilo preskúmať.

pixabay

16. Detektor lži

Na jeho fungovanie nie je relevantný dôkaz. Nejednému klamárovi sa s ním podarilo vybabrať.

pixabay

15. Mesiac

Aj keď existuje mnoho teórií, ešte stále nie sme si úplne istí, prečo má Zem taký veľký mesiac. Pravdou je, že ak by sme ho nemali, život na našej planéte by nebol možný. No tak veľký mesiac býva v univerze raritou.

pixabay

14. Čierna diera

Teoreticky vieme, že existuje, no nikto jej existenciu presvedčivo nedokázal. Aby sme to dokázali, museli by sme ukázať,že určité množstvo hmoty existuje v určitom okruhu (Schwarzchildov rádius). Ak by ste to dokázali, určite by ste sa stali vynikajúcim kandidátom na Nobelovú cenu!

pixabay

13. Efekt sprchového závesu

Už ste sa niekedy zamýšľali nad tým, prečo sa tak pekelne vlní? Pretože ani na to nie je jednoznačná odpoveď. Keď sa budete nabudúce sprchovať, aspoň budete mať o čom premýšľať!

pixabay

12. Spôsobuje aspartám rakovinu?

Jedna štúdia skalopevne tvrdila, že aspartám, umelé sladidlo je zlo. Toto tvrdenie však stálo na vratkých nohách, pretože štúdia bola spolufinancovaná cukrovarníckym priemyslom.

wikipedia.org

11. Účinky C vitamínu počas chrípky

Existuje dôkaz, že vitamín C nemá toľko priaznivých účinkov ako sa predpokladalo. Samozrejme je dobrým pomocníkom. Ale keď už raz máte nádchu, nezachráni vás. O jeho benefitoch sa i naďalej polemizuje.

pixabay

10. Bolesť

Stále neexistuje objektívna metóda na zmeranie úrovne bolesti. Au!

pixabay

9. Problém so sťahovaním gauča

Stále nie sme schopní matematicky určiť maximálnu veľkosť rohového gauča, ktorý sa zmestí do rohu miestnosti. zakriveného gauča, ktorá sa zmestí okolo rohu na chodbe. Znie to jednoducho, no pritom sa nevieme dopátrať k výsledku.

wikipedia.org

8. Ľad

Vôbec netušíme, prečo je klzký. Teda vieme, že tenká vrstva kvapaliny na povrchu spôsobuje klzkosť, no nevieme odpovedať na to, prečo sa vytvára práve na ľade a nie na ostatných pevných látkach. Vo vedeckých kruhoch sú určité teórie, no ešte nezaznel jednoznačný verdikt.

pixabay

7. Ako fungujú anestetiká?

Otázka znie ako vlastne bránia vnímaniu bolesti počas operácie? Alebo si na ňu jednoducho ani nespomenieme?

pixabay

6. Ako fungujú bicykle?

Táto otázka znie vlastne dosť primitívne, ale pritom ide o čistú fyziku. Stále sa totiž to nechápe presný mechanizmus  stabilizácie počas jazdy na bicykli.

pixabay

5. Vedomie

To, čo nás definuje, ostáva záhadou. Vedomie je zložitým súborom procesov, ktoré nie je jednoduché vysvetliť.

pixabay

4. Gravitácia

Isteže vieme, že funguje. V detstve sme jej fungovanie neraz bolestivo pocítili. Ale ako vlastne funguje? Veru, ešte je čo prebádať.

pixabay

3. Magnety

Presný mechanizmus fungovania mangnetov doposiaľ nie je ešte preskúmaný.

pixabay

2. Ako fungujú antidepresíva?

Podobne ako pri gravitácii, aj pri antidepresívach vieme, že fungujú. No aj tu je presný mechanizmus ich fungovania doposiaľ neobjasnený. Pravdepodobne blokujú v mozgu určité spojenia, aspoň o tom je presvedčená jedna teória.

pixabay

1. Ako sa prenáša elektrina?

Dennodenne ju používame, ale už ste sa niekedy zamysleli nad tým, ako sa šíri? Tokom elektrónov, to je jasné. Ale ako tento tok elektrónov nastane? Na to sa nás radšej nepýtajte!

pixabay

Nemusíme byť hlavou v oblakoch, niekedy stačí mať len nohy pevne na zemi. Veď aj okolo nás sa nachádza kopec malých-veľkých záhad, ktoré stojí za to preskúmať.

Pozri aj: 20 každodenných vecí, ktoré sa do roku 2030 úplne zmenia

interez.sk (Michaela) list25.com
Uložiť článok

Najnovšie články