Foto: SITA

Bitka o letisko Hostomeľ mohla byť jednou z rozhodujúcich.

O vojne na Ukrajine sa v mnohých prípadoch rozhodovalo iba v prvých hodinách konfliktu. S odstupom času zisťujeme, že priebeh konfliktu sa mohol odohrávať aj v blízkosti našich hraníc. Všetko to však rozhodla jedna bitka – o letisko Hostomeľ. 

Získať letisko a dobyť Kyjev

Rusi v prvých hodinách vojny mali jasný cieľ- získať Kyjev, zajať prezidenta Zelenského a spôsobiť tak rýchlu kapituláciu Ukrajiny. Na dobytie Kyjeva však Rusi potrebovali získať strategické letisko Hostomeľ nachádzajúce sa na severozápade hlavného mesta.

Z letiska si chceli okupanti urobiť operačné stredisko pre následný bleskový vpád do Kyjeva, píše portál CNN Prima NEWS. Na letisko preto poslali veľké množstvo bojových helikoptér a elitných vojakov.

Začali sa ale ťažké boje a okupanti sa stretli s výrazným odporom ukrajinskej armády. To narušilo ďalšie plány a Rusi nemali ako dopraviť veľké množstvo jednotiek pre dobytie Kyjeva. Aj tak však vyslali komandá, ktoré mali zajať alebo rovno zabiť prezidenta Zelenského.

Foto: SITA

Ani boje o Kyjev neboli jednoduché. Mnohí si to neuvedomujú, ale Kyjev je obrovské a rozsiahle mesto, rozlohou väčšie ako New York. Napríklad taký Mariupoľ je päťkrát menší.

A aj keď boli Rusi v prvých hodinách vojny najbližšie k dobytiu Kyjeva, to sa im nakoniec nepodarilo. Následne okupanti pochopili, že Kyjeva sa nezmocnia a presunuli sa na východ a juh Ukrajiny.

Letisko Hostomeľ sa napokon po troch dňoch dobyť podarilo, avšak už bolo neskoro. Rusi pritom zničili aj slávne lietadlo Antonov An-225 Mrija. Letisko zhruba po mesiaci oslobodila ukrajinská armáda.

Foto: SITA

Vojna pri našich hraniciach

Hostomeľ mohol byť zlomovým miestom vojny. Ak by ho Rusi obsadili včas, skutočne by sa im mohlo podariť dobyť Kyjev a vojna by mala úplne iný priebeh. Smerom k hraniciam Slovenska by sa potom valila stotisícová ruská armáda, ktorá by obsadzovala západné pozície Ukrajiny a nám by len ostávalo dúfať, že by sa skutočne na hraniciach aj zastavila.

0
Uložiť článok
Komentovať