FOTO: TASR/AP In this photo provided by the Ukrainian Presidential Press Office, Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy addresses the nation in Kyiv, Ukraine, late Monday, March 7, 2022. (Ukrainian Presidential Press Office via AP) *** Local Caption *** 12. deò ruskej invázie

Ukrajinský prezident popísal, ako vyzerali prvé hodiny invázie.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa od prvých dní invázie ukazuje ako statočný vodca krajiny. Aj keď dostal ponuku ujsť s krajiny, neurobil to a ostal, aby mohol viesť vojnu, do ktorej bol nečakane zatiahnutý nielen on, ale celá Ukrajina. Teraz sme sa dozvedeli, ako prebiehal prvý deň vojny – 24. február 2022. 

Bombardovali nás, zobudil som deti

Zelenskyj to prezradil v rozhovore pre časopis Time, uvádza portál CNN Prima NEWS. Aj keď jeho spomienky sú „roztrieštené“, vie, že mal strach o svoju rodinu a najbližších.

Pred východom slnka išiel rovno za ženou a deťmi. Zobudil ich a povedal, že začalo bombardovanie a majú sa pripraviť na útek. „Musel som ich zobudiť. Bolo to hlasité, boli tam výbuchy,“ povedal.

Veľmi rýchlo sa ukázalo, že prezidentská kancelária nie je ani zďaleka najbezpečnejším miestom. Armáda krátko na to Zelenského informovala, že ruské špeciálne jednotky zoskočili na padákoch v Kyjeve s cieľom, aby ho zabili, prípadne zajali spolu s rodinou. Prezidentská stráž okamžite začala uzatvárať areál. Zadný vchod zablokovali policajnými autami, ale aj doskami. Pripomínalo to skôr hromadu odpadu zo smetiska ako barikádu.

Ak by bol Zelenskyj zabitý, nástupcom na jeho mieste by bol predseda parlamentu Ruslan Štefančuk. Ten spomína na vtedajšie stretnutie so Zelenským: „V jeho tvári nebol strach. Možno tieto slová znejú vágne, ale cítili sme, že svet sa nám zrútil.“ Štefančuk potom predsedal hlasovanie o zavedení vojnového stavu a Zelenskyj ho podpísal.

Foto: TASR/AP

Zbraň pre Zelenského

Neskôr začali v okolí vládnej štvrti prestrelky. Stráže zhasli svetlo a priniesli Zelenskému a jeho pomocníkom nepriestrelné vesty a útočné pušky. Ruské jednotky sa medzitým najmenej dvakrát snažili dostať do areálu. Zelenskyj priznal, že v tej dobe bola pri ňom ešte jeho žena a deti.

Od Američanov aj Britov prišla ponuka, že ho evakuujú spolu s tímom a pomôžu mu vytvoriť exilovú vládu. Mohol by tak viesť vojnu zo zahraničia, pravdepodobne z východného Poľska.

Potrebujeme muníciu, nie odvoz

Zelenskyj však o takejto možnosti neuvažoval, rovnako ako nikto z jeho tímu. Na túto ponuku reagoval vetou, ktorá obletela celý svet: „Potrebujeme muníciu, nie odvoz„.

Foto: TASR

Na druhý deň Zelenskyj vyšiel von a natočil video na sociálne siete, na ktorom je vidno, že ostal vo vládnom areáli. Odmietol tiež presun do zabezpečeného bunkra v rámci Kyjeva.

0
Uložiť článok
Komentovať