Ilustračná foto: TASR/AP

Pre väčšinu Ukrajincov bol dlhodobým symbolom odporu voči ruskej invázii.

Už v prvých dňoch ruskej invázie na Ukrajinu sa v médiách začínala objavovať správa, podľa ktorej po ukrajinskom vzdušnom priestore lieta stíhačka, ktorej pilot zostreľuje jeden nepriateľský stroj za druhým. Informácie o Duchovi z Kyjeva dodávali ľuďom na Ukrajine nádej, no úrady už zasiahli a uviedli, že daný pilot nie je skutočný. 

Prebiehal ešte len tretí deň ruskej invázie, keď médiá začali čoraz viac spomínať pojem Duch z Kyjeva. Malo ísť o pilota stíhačky MiG-29 Fulcrum, ktorý za pár desiatok hodín akcie dokázal sám zostreliť až šesť ruských lietadiel. Od konca februára sa počet jeho úspešných cieľov mal zvýšiť až na 40, no ako píše LADbible, pilot vlastne nebol skutočný.

Armáda žiada ľudí o preverovanie informácií

Velenie ukrajinských vzdušných síl zverejnilo na svojej facebookovej stránke správu v snahe zabrániť ľuďom zverejňovať dezinformácie a zdieľať nepravdivé fakty o priebehu vojny. Niekoľko zdrojov vrátane BBC uvádzalo, že záhadným a vo vzdzuchu úspešným pilotom bol major Stepan Tarabalka.

Ilustračná Foto: TASR/AP

K tejto informácii o jeho totožnosti sa ešte pridávali aj tie, ako Stepan zostrelil za približne dva týždne 40 ruských strojov a následne heroicky umrel. Ukrajinské letectvo však túto fámu odmietlo a odhalilo skutočnú identitu aj príbeh miestnej legendy.

„Hrdina Ukrajiny Stepan Tarabalka NIE JE „Duch z Kyjeva“ a nezasiahol 40 lietadiel,“ napísalo letectvo na svoju facebookovu stránku.

Major Stepan Tarabalka bol 13. marca 2022 hrdinsky zabitý vo vzdušnom súboji s dominantnými silami ruských okupantov. Duch z Kyjeva je superhrdinská legenda, ktorej postavu vytvorili Ukrajinci!“

„Žiadame ukrajinský národ, aby zverejňoval len podložené informácie a aby si kontroloval zdroj, kým niečo roztrúsi do sveta,“ dodalo letectvo v statuse. Aj keď je teraz totožnosť Ducha z Kyjeva známa a zároveň vyvrátená, jeho odkaz bol v prvých dňoch vojny veľmi potrebný.

Legenda o tajnom záhadnom pilotovi bola pre Ukrajincov podobne dôležitým a hnacím faktorom, ako napríklad príbeh vojakov na Haďom ostrove, ktorí poslali ruskú lietadlovú loď do r*ti.

0
Uložiť článok
Komentovať