Foto: Imgur (BigDamnHeroOfCanton)

Vďaka vynálezu fotografie sa môžeme na nedávnu históriu pozerať omnoho presnejšie, ako kedysi.

To nám na jednej strane uľahčuje vzdelanie, no na strane druhej aj obraz, ktorý si o vtedajších časoch dokážeme vytvoriť. História je však veľmi bohatá na rôzne fotografie, ktoré sa preslávili a vídavame ich na obálkach časopisov, na internete či v učebniciach dejepisu. Je tu však aj množstvo takých, ktoré sa nedočkali svojej zaslúženej slávy.

Poďte sa pozrieť na 11 unikátnych historických fotografií, ktoré vám ukážu dejiny tak, ako ste ich nikdy nevideli. Či už je to vojnové alebo povojnové obdobie, svetová história skrýva zarážajúce množstvo skutočných unikátov.

Americký vojak sa hrá so svojim klokaním kamošom

CC Flickr

Počas druhej svetovej vojny patrila Austrália medzi Spojencov, teda do protinacistickej koalície. Spoločne so Spojenými štátmi a Britániou tu boli Sovietsky zväz, Čína, Francúzsko či Poľsko. Práve preto sa americké jednotky vyskytovali aj na území Austrálie. Napriek všetkým nechutnostiam, ktoré boli počas druhej svetovej vojny napáchané, boli tu aj pekné momenty, ako práve tento z roku 1942. Americkému vojakovi sa podarilo spriateliť sa s austrálskym endemitom, kengurou.

Prvý afroamerický astronaut Robert Henry Lawrence

Wikimedia

To, že Amerika nebola dlhú dobu priateľská voči iným rasám, nie je nič nové. Práve preto bolo o to vzácnejšie, keď sa niekomu s inou farbou pleti podarilo dosiahnuť významný úspech, ktorý ho posunul aj v spoločenskom postavení. Rasizmus a nenávisť sa spomedzi ľudí nikdy úplne nevytratili, no dnes môžeme bezpečne prehlásiť, že sme na tom omnoho lepšie ako kedysi. Ešte v roku 1967, keď Henry zahynul pri nehode lietadla, bol rasizmus omnoho striktnejší. Kvôli svojej smrti sa Henry nakoniec do vesmíru nikdy nedostal.

Návštevníci na streche World Trade Center

Wikimedia

Svetové obchodné centrum, ako iste viete, bol newyorský komplex kancelárskych budov, ktorý na svojom mieste stál od roku 1973. Mohol sa popýšiť legendárnymi dvojičkami, ktoré boli svojho času dominantou Manhattanu. Samozrejme až do osudného dňa 11. septembra 2001, kedy boli budovy zničené pri teroristickom útoku. Posledné budovy boli dokončené v roku 1985. Fotografia turistov na streche World Trade Centre vznikla dva roky predtým.

Moslimský vodca Hadždž Amín al-Husajní na stretnutí s Hitlerom v roku 1941

Wikimedia

Hadždž Amín al-Husajní bol prominentným členom arabskej rodiny al-Husajní. Okrem iného bol aj arabský nacionalista a moslimský vodca. Práve ako vodca sympatizoval počas druhej svetovej vojny s nacistickou a fašistickou ideológiou. V prospech týchto filozofií vykladal aj moslimskú svätú knihu, Korán. Na základe toho viedol „svätú“ vojnu. Po dohode s Hitlerovým hlavným stanom, zaútočil na britské vojská na Blízkom východe.

Tučniak okatý odfotený počas austrálskej expedície na Antarktíde

Wikimedia

Austrálska expedícia na Antarktídu bol vedecký projekt, ktorý mal za účel prebádať toto mrazivé miesto. Konala sa v rokoch 1911 až 1914 a viedol ju geológ Douglas Mawson. Počas tejto expedície bolo učinených mnoho významných vedeckých objavov v oblasti geológie, glaciológie a biológie.

Hlava sochy slobody na výstave Paris World’s Fair

Wikimedia

Sochu slobody pre Američanov vybudovali Francúzi. To je stará známa vec. Pri jej výstavbe a dizajne sa jej tvorovia inšpirovali americkým „folklórom“. Konkrétne išlo o dve ženské postavy. Jednou z nich bola Columbia, stelesnenie Ameriky ako novej zeme a druhá bola Britannia, ktorá reprezentovala britské kolónie. Keď bola socha dokončená, bola dopravená loďou do Ameriky, kde stojí dodnes vo svojej známejšej podobe.

Groto v ľadovci počas britskej expedície na Antarktídu

Wikimedia

Groto je geologický útvar, ktorý reprezentuje každú umelú či prírodnú jaskyňu, ktorá nejakým spôsobom priťahuje ľudskú pozornosť. Tento bol odfotografovaný 5. januára 1911 počas expedície Britov na Antarktídu, ktorá sa odohrala takmer v rovnakom čase, ako austrálska expedícia, zmienená vyššie. Prezýva sa aj ako expedícia Terra Nova, odohrala sa v rokoch 1910 až 1913 a tiež pri nej došlo k mnohým významným vedeckým objavom.

Tréning pre deaktiváciu mín poslepiačky

Imgur

Počas druhej svetovej vojny boli špecifické jednotky cvičené rozdielnym spôsobom. Keď si odmyslíme pravidelné užívanie drog nacistickými vojakmi o ktorom sme vám aj priniesli článok, ide o skutočne zaujímavé odvetvie histórie. Táto fotografia pochádza z roku 1943 a nachádzajú sa na nej britskí vojaci, ktorí sa učia zneškodniť míny poslepiačky, aby dokázali tento proces previesť v praxi počas zhoršených svetelných podmienok či v noci.

San Francisco v ruinách

Wikimedia

28. mája 1906 zasiahlo ikonické kalifornské mesto, San Francisco ničivé zemetrasenie. Fotografia vznikla 6 týždňov po katastrofe, ktorá bola nasledovaná veľkým požiarom. Zachytená bola fotografom menom George R. Lawrence a ide o jeden z jeho najznámejších záberov. Ten vznikol tak, že Lawrence pripevnil kameru na papierového draka a vzniesol ho do výšky 300 metrov nad mesto.

Gándhí v Londýne

Wikimedia

Na tejto fotografii z 3. decembra 1931 sadí indický mysliteľ a politik, Mahátmá Gándhí, strom v Londýne. Stromček bol zničený počas druhej svetovej vojny. Následne, v roku 1984 na tom istom mieste symbolicky zasadila strom herečka, Sheila Sim, manželka herca a zabávača, Lorda Richarda Attenborougha.

Kubánsky pochod za obete explózie nákladnej lode La Coubre

Wikimedia

Táto fotografia vznikla 5. marca 1960 v Havane. Politickí predstavitelia Kuby, ako Fidel Castro (úplne naľavo) či Che Guevara (tretí zľava) si prišli uctiť obete explózie nákladnej lode La Coubre. Tá vybuchla v prístave na Kube, deň predtým pri vykladaní tovaru, ktorý pozostával zo zásob munície. Fidel Castro obvinil Spojené štáty zo sabotáže, no tie popreli akúkoľvek účasť na výbuchu.

Pozri aj: Deti stínajúce si hlavy či koláč v tvare atómovej bomby. 20+ historických fotografií, ktoré nenájdete v žiadnej učebnici dejepisu

brightside.me
Uložiť článok

Najnovšie články