Foto: Humane Society International

Ľudské správanie voči prírode a zvieratám niekedy naozaj nemá obdobu.

V dnešnej dobe, kedy sa snažíme ochrániť našu prírodu a mnohé vyhynuté druhy, sa stále objavujú istí ľudia, ktorí idú úplne opačným smerom. Z najnovších fotografií levej farmy totižto človeku naskakujú až zimomriavky.

Po celom svete sa síce bojuje proti cirkusom, ktoré využívajú divé bezbranné zvieratá pre svoje zárobky, no často sa zabúda aj na rôzne zvieracie farmy, ktoré často porušujú nejeden zákon. Podľa HSI ide až o 200 fariem, na ktorých sa každoročne chová viac ako 12 000 zvierat ročne.

Foto: Humane Society International

Farmy fungujú na prvý pohľad celkom neškodne. Ich cieľom je vychovať zvieratá, ktoré sú následne posielané do rôznych centier, kde si s nimi môžu turisti urobiť fotografie, alebo na safari, ktoré je plné zdravých jedincov. Práve to je dôvod, prečo si mnohí neuvedomujú, ako to na farmách často v skutočnosti chodí alebo čo si zviera, s ktorým sa práve odfotili, muselo vytrpieť.

Foto: Humane Society International

Odlišne, ako väčšina podobných fariem, na tom nie je ani farma v Južnej Afrike, odkiaľ najnovšie zábery pochádzajú. Zvieratá sú v dezolátnom stave. Špinavé, vychudnuté, mnohé bez srsti a často s mange, chorobou kože, ktorá je spôsobená parazitickými roztočmi a spôsobuje vážne svrbenie, vypadávanie vlasov a tvorbu fľakov až jaziev na pokožke. Dvaja z levov boli dokonca v takom stave, že nemohli chodiť.

Foto: Humane Society International

Farma bola vyšetrovaná pracovníkmi z National Society for the Prevention of Cruelty to Animals, ktorí boli veľmi prekvapení, keď našli 108 veľmi zanedbaných levov. Medzi šelmami sa nachádzali aj tigre a leopardy.

Foto: Humane Society International

Je však dôležité uvedomiť si, ako takéto farmy vlastne fungujú. Pre porovnanie, vo voľnej prírode ostávajú mláďatá levov so svojimi matkami približne 18 mesiacov. Na týchto farmách sa mláďatá odoberú od ich matiek už po niekoľkých dňoch či hodinách po narodení. Matka je následne uväznená v uzatvorených priestoroch, kde ju chovatelia vyčerpávajú neustálym šľachtením.

Foto: Humane Society International

Ako uvádza portál Ladbible.com, Audrey Delsink, riaditeľka Humane Society International/Africa sa vyjadrila: „Priemysel chovu zvierat v Juhoafrickej republike je začarovaný kruh. Levie mláďatá sú odtrhnuté od svojich matiek už po niekoľkých dňoch od narodenia a na verejnosti sa o nich hovorí ako o sirotách, ktoré stratili matku. Mláďatá sú následne vykorisťované celý svoj život. Najprv ako rekvizity pre turistov, ktorí hľadajú ten správny záber pre selfie a neskôr ako súčasť safari parkov.“

ladbible.com
Uložiť článok

Najnovšie články