Ilustračná foto: U.S. Geological Survey, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Nápis je pravdepodobne vyrytý iba v riasach, ktoré pokrývajú zviera.

Úrady amerického štátu Florida a federálne úrady vyšetrujú prípad lamantína širokonosého, ktorého našli v rieke so slovom „TRUMP“ vyrytým na chrbte. Informovala o tom v utorok agentúra AP.

Článok pokračuje pod videom ↓

Tohto morského cicavca spozorovali 10. januára v rieke Homosassa v okrese Citrus County, potvrdila Americká služba pre ryby a divokú zver (USFWS) a Komisia pre ochranu rýb a voľne žijúcich živočíchov na Floride. Táto oblasť je vzdialená asi 130 kilometrov severne od mesta Tampa.

Ohrozený druh

Lamantíny širokonosé sú nevyhnutnou súčasťou ekosystémov, ktoré obývajú a sú chránené podľa zákona o ohrozených druhoch a zákona o ochrane morských cicavcov,“ uviedla vo vyhlásení riaditeľka USFWS, Aurelia Skipwithová.

Podľa úradov sa nezdá, že by bol lamantín vážne zranený. Zdá sa, že slovo bolo vyryté do rias, ktoré rástli zvieraťu na chrbte, nie do kože.

Lamantíny nie sú billboardy. Ľudia by zo žiadneho dôvodu nemali toto robiť a trápiť takto ohrozené zvieratá,“ uviedla v tlačovej správe  Jaclyn Lopezová, floridská riaditeľka Centra pre biologickú diverzitu.

Odmena 5-tisíc dolárov, pokuta 100-tisíc

Úrady žiadajú o informácie verejnosť. Nezisková organizácia Centrum pre biologickú diverzitu v meste Tuscon v americkom štáte Arizona ponúka odmenu 5 000 dolárov (približne 4110 eur) za informácie vedúce k odsúdeniu za tento čin.

Týranie lamantín, nazývaných aj morskými kravami, je v USA federálny zločin, za čo hrozí pokuta až 100-tisíc dolárov (približne 82 500 eur), informuje portál IFL Science.

Najnovšie články