Aktuálna správa, Bleskovka

Foto: Interez

Raketa odštartovala z kozmodrómu na juhu amerického štátu Texas.

Prípravy na skúšobný štart najväčšej a najsilnejšej rakety všetkých čias boli ukončené, niektoré motory však po štarte vyradili. Štartovacie okno bolo spustené podľa Denníka N o 15:28 nášho času a trvať malo 62 minút, prvý pokus však bol odložený.

Najsilnejšia vesmírna raketa v histórii, Starship patriaca spoločnosti SpaceX, odštartovala vo štvrtok na svoj prvý skúšobný let z kozmodrómu v Boca Chica v americkom Texase. Po odstavení niektorých motorov nasledoval pokles rýchlosti a obraty rakety. Niekoľko minút po štarte sa aktivoval autodestrukčný systém, aby raketa pri páde nikoho neohrozila.

Súprava vybuchla

Vesmírna raketa po niekoľkých minútach vybuchla. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry AFP. Samotná kozmická loď Starship sa mala odpojiť od prvostupňovej rakety Super Heavy po troch minútach od štartu. Tento manéver však zlyhal a celá súprava vybuchla.

„Keďže skúšobný let nebol príliš vzrušujúci, prebehla rýchla neplánovaná demontáž Starshipu pred jeho plánovaným odpojením (od prvostupňovej rakety),“ napísala na Twitteri spoločnosť SpaceX. Pôvodne plánovaný pondelkový štart Starshipu zrušili pre problémy s tlakom na prvom stupni nosnej rakety.

Majiteľ firmy Elon Musk ešte pred štartom povedal, že „ak sa nám podarí dostať dostatočne ďaleko od štartovacej rampy, kým sa niečo pokazí, tak to budeme môcť považovať za úspech. Len neodpáľte rampu“. V uplynulých týždňoch dával Starshipu 50-percentnú šancu, že dosiahne orbitu. Po štvrtkovom teste bol spokojný. „Veľa sme sa naučili, zužitkujeme to o niekoľko mesiacov pri ďalšom skúšobnom štarte,“ napísal na Twitteri.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) si loď Starship vybral na pristátie svojich astronautov na povrchu Mesiaca počas misie Artemis 3, ktorá je oficiálne naplánovaná na rok 2025. Astronauti sa na Mesiac vydajú v kapsule Orion, ktorá sa následne spojí s novou verziou lode Starship, predtým umiestnenou na obežnej dráhe Mesiaca. Tá potom bude slúžiť ako lunárny pristávací modul.

Uložiť článok

Najnovšie články