Foto: SITA

Raketa spoločnosti SpaceX má dnes na ISS vyslať dvojicu astronautov z NASA.

Ak sa nič nezmení a ak nenastanú komplikácie či neočakávané zmeny okolností, svet dnes čaká mimoriadne významný míľnik v oblasti vesmírneho prieskumu. Aj keď sa to možno na prvý pohľad nezdá, let spoločnosti SpaceX s ľudskou posádkou z NASA na Medzinárodnú vesmírnu stanicu predstavuje dôležitý historický moment. Sledovať ho budeme môcť vďaka RTVS naživo.

Z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride dnes o 16:33 miestneho času odštartuje raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX s vesmírnou loďou Crew Dragon. Na jej palube budú sedieť dvaja americkí astronauti Doug Hurley a Bob Behnken z NASA. Cieľovou destináciou je Medzinárodná vesmírna stanica ISS. Vôbec po prvýkrát tak vyšle do vesmíru ľudskú posádku súkromná spoločnosť, prvýkrát po 9 rokoch navyše astronauti odštartujú opäť z územia Spojených štátov amerických.

Raketa je pripravená na štart, Foto: SITA

Naživo na RTVS

Štart rakety bude možné sledovať online na kanáloch NASA, výnimočnú udalosť však na obrazovky prinesie aj RTVS. Na Dvojke dnes o 22:00 verejnoprávna televízia odvysiela špeciálnu talkshow Gregora Mareša s astronómom Jiřím Šilhom. Súčasťou relácie bude aj živý prenos štartu rakety Falcon 9 z mysu Canaveral. Ak sa nič nezmení a situáciu neskomplikuje napríklad počasie raketa spoločnosti SpaceX odštartuje o 22:33 nášho času.

Vesmír sa stáva dostupnejším

Dnešný deň je mimoriadne dôležitým míľnikom hneď z niekoľkých dôvodov. Spolupráca amerického úradu NASA so súkromnou spoločnosťou SpaceX totiž predznamenáva zrejmú podobu budúceho dobývania vesmíru. Po medzinárodných vesmírnych agentúrach sa k slovu konečne dostali aj súkromné spoločnosti. Nejde pritom len o SpaceX, v oblasti vesmírnych letov urobili značný pokrok aj Blue Origin či Boeing. Dôležitý míľnik je dôsledkom najmä zníženia cien a nákladov na lety do vesmíru, ktoré môžu už v najbližších desaťročiach priniesť napríklad aj súkromné a zážitkové lety na obežnú dráhu Zeme.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )