Ak sa nič nezmení a ak nenastanú komplikácie či neočakávané zmeny okolností, svet dnes čaká mimoriadne významný míľnik v oblasti vesmírneho prieskumu. Aj keď sa to možno na prvý pohľad nezdá, let spoločnosti SpaceX s ľudskou posádkou z NASA na Medzinárodnú vesmírnu stanicu predstavuje dôležitý historický moment. Sledovať ho budeme môcť vďaka RTVS naživo.
Z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride dnes o 16:33 miestneho času odštartuje raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX s vesmírnou loďou Crew Dragon. Na jej palube budú sedieť dvaja americkí astronauti Doug Hurley a Bob Behnken z NASA. Cieľovou destináciou je Medzinárodná vesmírna stanica ISS. Vôbec po prvýkrát tak vyšle do vesmíru ľudskú posádku súkromná spoločnosť, prvýkrát po 9 rokoch navyše astronauti odštartujú opäť z územia Spojených štátov amerických.

Naživo na RTVS
Štart rakety bude možné sledovať online na kanáloch NASA, výnimočnú udalosť však na obrazovky prinesie aj RTVS. Na Dvojke dnes o 22:00 verejnoprávna televízia odvysiela špeciálnu talkshow Gregora Mareša s astronómom Jiřím Šilhom. Súčasťou relácie bude aj živý prenos štartu rakety Falcon 9 z mysu Canaveral. Ak sa nič nezmení a situáciu neskomplikuje napríklad počasie raketa spoločnosti SpaceX odštartuje o 22:33 nášho času.
Vesmír sa stáva dostupnejším
Dnešný deň je mimoriadne dôležitým míľnikom hneď z niekoľkých dôvodov. Spolupráca amerického úradu NASA so súkromnou spoločnosťou SpaceX totiž predznamenáva zrejmú podobu budúceho dobývania vesmíru. Po medzinárodných vesmírnych agentúrach sa k slovu konečne dostali aj súkromné spoločnosti. Nejde pritom len o SpaceX, v oblasti vesmírnych letov urobili značný pokrok aj Blue Origin či Boeing. Dôležitý míľnik je dôsledkom najmä zníženia cien a nákladov na lety do vesmíru, ktoré môžu už v najbližších desaťročiach priniesť napríklad aj súkromné a zážitkové lety na obežnú dráhu Zeme.
Budete mať s nimi dokonalého Valentína: 10 skvelých romantických filmov, ktoré si užijú ženy aj muži
Brutálna mučiaca technika, ktorá fyzicky neublížila: Nahej obeti v plienke odopierali spánok aj 180 hodín
Prezidentský palác zverejňuje informácie o zamestnancoch: Nie je to dobrý nápad, hovorí bezpečnostný analytik
Slovensko je hladné po diskontoch, do apríla pribudnú ďalšie štyri predajne. Šéfa Woolworthu náš trh neprekvapil
Marek cestuje po svete na motorke: V mnohých moslimských krajinách žijú skvelí ľudia. V Iraku sme nemuseli minúť ani cent
Pil fľašu vodky denne, pri vpichovaní steroidov kričal, že miluje drogy. Robbie Williams bol pre ľudí iba zlý vtip
Skupinu Brat za Brata netreba podceňovať: Ak sa zmení vláda, bude prioritne rozpracovaná, vraví Bátor











Nahlásiť chybu v článku