Foto: TASR - Jaroslav Novák

Robert Mistrík priniesol pozitívne správy, ktoré nám v týchto časoch dodajú dôveru v slovenských vedcov. Tí neustále pracujú, aby situáciu čím skôr zachránili.

Jednou z hlavných nádejí, ako zvládnuť boj s koronavírusom, je vyvinutie lieku, ktorý by na postihnutých pacientov fungoval a ich uzdravenie urýchlil, prípadne predišiel k možným úmrtiam. Bývalý kandidát na prezidenta, chemik a vedec v jednej osobe, priniesol výnimočnú správu, ktorá vás presvedčí, že slovenskí vedci v tejto situácii nezaháľajú a možno práve oni môžu prispieť k vynájdeniu vakcíny, ktorá by zachránila tisíce ľudí po celom svete. 

Včera sme vás informovali o pozitívnych správach prichádzajúcich z USA a Austrálie, kde vedci intenzívne pracujú na novej protilátke, ktorá by pomohla celému svetu dostať sa z epidémie, ktorá ho sužuje. Klinické testy začali a okrem dodržiavania obmedzeného pohybu na verejnosti nám zostáva dúfať v silu, vedomosti a schopnosti výskumníkov, že čím skôr sa im podarí túto misiu doviesť do úspešného konca.

Pozitívna správa pre všetkých, ktorí majú skeptický názor na slovenských odborníkov, prichádza priamo od Roberta Mistríka, ktorý vo svojom príspevku na Facebooku ozrejmil situáciu ľudským spôsobom a tak, že ju pochopí každý z nás. A dodá nám v týchto časoch štipku optimizmu. Spomenul liek, ktorý by v dnešnej situácii mohol znamenať dôležitý prelom, a to, aký podiel majú na ňom práve Slováci.

Ako slovenské technológie prispievajú k vývoju lieku na koronavírusV médiách sa začalo hovoriť o novom lieku na…

Gepostet von Robert Mistrík am Sonntag, 15. März 2020

Liek sa testuje a výsledky sú zatiaľ pozitívne. Za jeho vznik vďačíme aj našim vedcom

Podľa Mistríkových slov priniesol americký denník The Wall Street Journal prípad, kedy bol testovaný liek podaný skupine nakazených a po dvoch týždňoch nikto z nich nezomrel a to aj napriek tomu, že sa nachádzali v kritickom stave. Navyše, polovica z nich sa úplne vyliečila. Ešte pozitívnejšie je, že vek testovaných sa pohyboval na 75 rokoch, čo znamená, že sa nachádzali v rizikovej skupine.

Firma Gilead je podľa všetkého pripravená distribuovať liek do sveta. Čaká sa však ešte na dokončenie testov a potvrdenie jeho úspešnosti či skúmania možných negatívnych účinkov. Robert Mistrík v príspevku objasnil, aký podiel má na tomto všetkom Slovensko.

Dobrovoľníčka Jennifer Hallerová dostáva ako prvá v poradí vakcínu proti novému koronavírusu počas klinickej skúšky vakcíny, ktorá sa začala vo výskumnom ústave v americkom meste Seattle. Foto: TASR/AP

„S hrdosťou musím skonštatovať, že firma Gilead využíva naše systémy na identifikáciu metabolitov liečiv, teda kľúčového kroku pri vývoji prekurzorov, ako napríklad remdesiviru. Náš softvér, ktorý používajú, sa volá Mass Frontier a vyvíjame ho viac ako 20 rokov.“

Ako sám vysvetľuje, prekurzor je chemická látka, ktorú ľudské telo dokáže rozložiť a následne má liečivé účinky. „Môj kolega Juraj Lutišan vyvinul špeciálny modul na detekciu a identifikáciu metabolitov a nazval ho FISh (Fragment Ion Search). Osobne som s výskumníkmi z firmy Gilead veľakrát preberal spôsoby identifikácie metabolitov a s našimi technológiami sú veľmi spokojní.“

V minulosti žiadali o dotáciu Slovensku, nedali im ani cent

To, že firma, ktorá by s veľkou pravdepodobnosťou mohla mať liek na Covid-19, používa softvér od slovenských výrobcov, je pre našich vedcov mimoriadne pozitívna správa.

Mistrík zakončil svoju správu nie veľmi povzbudzujúco pre stav Slovenska. Už v minulosti totiž chceli pracovať pomocou podobných mechanizmov na lieku proti AIDS. Napriek tomu, že na Slovensku podali 8 grantov, ani raz nedostali na tento výskum jediný cent.

Tieto správy však ukazujú Slovensko v pozitívnom svetle pred celým svetom. Keď sa celá situácia s koronavírusom upokojí, je dôležité, aby štát peniaze smeroval na miesta, ktoré ich dokážu konečne správne využiť. A vďaka tomu dať možnosť občanom opätovne získať dôveru v slovenský štát, zdravotníctvo, vedu a aj výskum.

Uložiť článok

Najnovšie články