Vizuál koronavírusu, foto: TASR/AP

Situácia v nejednej krajine hraničí s kritickou.

Chorí ľudia v tisíckach pribúdajú každý deň, mnoho krajín zavádza čoraz prísnejšie opatrenia, koronavírus je však stále veľkým postrachom. Aj preto tímy vedcov po celom svete neúnavne pracujú na lieku, ktorý by pomohol šírenie koronavírusu zastaviť alebo aspoň spomaliť. Austrálski vedci tvrdia, že liek proti koronavírusu majú a spúšťajú klinické testovanie.

Článok pokračuje pod videom ↓

Austrálski vedci sa chcú pustiť do klinického testovania

Portál News uvádza, že niekoľkým čínskym pacientom hospitalizovaným v Austrálii, ktorí boli nakazení koronavírusom, bol podaný nový liek. Údajne im liek zabral a pacientom sa v súčasnosti darí veľmi dobre. Austrálski vedci teraz dúfajú, že do konca tohto mesiaca sa im podarí zhromaždiť dostatočné množstvo pacientov po celej krajine, aby sa mohlo odštartovať klinické testovanie.

David Patersonqueenslandského centra pre klinický výskum sa pre News vyjadril, že vedci si nedávno všimli, že dva lieky pôvodne vytvorené na liečbu iných ochorení sú účinné aj proti koronavírusu. Prvý z liekov už bol otestovaný na niekoľkých pacientoch nakazených koronavírusom. Ten následne z ich tela celkom zmizol, počas testovania nebol v organizme zaznamenaný žiaden životaschopný vírus spôsobujúci zákerné ochorenie a pacienti sa z ochorenia úplne zotavili.

Foto: unsplash

Paterson, ktorý sa okrem iného zaoberá liečbou infekčných ochorení si preto myslí, že nová liečba má potenciál a v boji proti koronavírusu predstavuje veľkú nádej. Navyše, oba testované lieky sú v Austrálii riadne registrované a dostupné. Ďalším krokom je preto otestovanie pacientov v 50 nemocniciach po celej krajine, pričom niektorým bude podaný jeden liek, ďalší dostanú druhý liek a niektorým pacientom bude podaná kombinácia liekov, aby bola čo najlepšie otestovaná účinnosť oboch.

Lieky nemajú vedľajšie účinky

Lekári dodávajú, že lieky už boli v minulosti testované pri iných ochoreniach a neboli zaznamenané žiadne závažné vedľajšie účinky, ktoré by mohli pacientov trpiacich koronavírusom ohroziť. Aj vďaka tomu môžu ďalšie klinické testy prebehnúť pomerne rýchlo a bez zbytočných prieťahov.

Austrália nie je jedinou krajinou, kde pacienti reagovali na podané liečivá. S pozitívnymi výsledkami prišla nedávno aj Čína a Singapur. Paterson však dodáva, že Austrália chce proti ochoreniu bojovať vlastným liekom, ktorý bude testovaný vo vysoko kontrolovanom prostredí. Ak sa podarí vyliečiť prvú vlnu pacientov, bude to znamenať značnú nádej pre ľudí, ktorí ochorejú v nasledujúcich mesiacoch.

Foto: unsplash

Jedným z liekov je liek proti HIV, ktorý sa na liečbu využíval v minulosti, no ustúpil novšej generácii liekov. Druhý z liekov, chlorochín, sa využíval na liečbu malárie, v súčasnosti však taktiež nie je bežne využívaný. V rámci klinického testovania budú lieky pacientom podávané vo forme tabliet, ideálne hneď, ako budú prijatí do nemocnice s prvými príznakmi ochorenia.

Aby sa testovanie urýchlilo, bola založená finančná zbierka Coronavirus Action Fund. Jej cieľom je na výskumy súvisiace s koronavírusom vyzbierať 750 000 dolárov.

News
Uložiť článok

Najnovšie články