Foto: Polícia Slovenskej republiky

Ak novela prejde, prinesie policajnému zboru mnohé nové právomoci.

Ministerstvo vnútra (MV) SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania novelu zákona o Policajnom zbore (PZ). Zahŕňa napríklad zavedenie základnej štruktúry PZ, ale aj zrušenie menoviek na rovnošatách či možnosť otvoriť byt aj v prípade podozrenia, že je v ňom týrané zviera. Zaviesť by sa mohol aj priestupok proti verejnému poriadku spočívajúci v urážke verejného činiteľa pre výkon jeho právomoci.

Zákonom sa má tiež zrušiť povinnosť nosenia menovky na rovnošate policajtov. „V mnohých prípadoch pri výkone služobných zákrokov dochádza k osočovaniu, vyhrážaniu sa zakročujúcim policajtom a ich rodinným príslušníkom, ako aj k zaznamenávaniu si osobných údajov policajtov,“ argumentuje MV.

Policajt by mal byť oprávnený požadovať vysvetlenie aj od osoby, ktorá môže prispieť k objasneniu skutočností dôležitých pre odhalenie trestného činu. Zaistiť by mohli po novom nielen osobu nachádzajúcu sa na mieste trestného činu bezprostredne po jeho spáchaní, ale aj osobu pristihnutú pri trestnom čine alebo bezprostredne po ňom a tiež osobu zastihnutú na úteku.

Mohli by otvoriť byt, ak je v ňom týrané zviera

Policajné hliadky v súčasnosti nemôžu vstúpiť na miesto s nahláseným týraným zvieraťom, ak s tým nesúhlasí majiteľ alebo ak sa majiteľ na mieste nenachádza a je nedosiahnuteľný. „Absencia takéhoto oprávnenia eliminuje možnosť efektívne zasiahnuť voči pretrvávajúcemu protiprávnemu stavu, je znemožnené jeho odstránenie, posúdenie (napríklad či ide o priestupok alebo trestný čin a okolností ich páchania) a v prípade potreby zadokumentovanie, ako aj zachránenie týraného zvieraťa,“ argumentuje rezort v materiáli.

Foto: pxhere

Ako vysvetľuje ministerstvo, policajti zväčša na miesto privolávajú úradných veterinárných lekárov z príslušných regionálnych veterinárnych a potravinových správ, ktorí sa následne vyjadrujú k zdravotnému stavu zvieraťa a jeho chovným podmienkam, respektíve vykonajú veterinárnu kontrolu. Osobitnými prípadmi páchanými v rôznych priestoroch či na pozemkoch sú chovy zvierat na účel produkcie mláďat, napríklad psov, tzv. množiarne, prípadne organizácie a realizácie tzv. psích zápasov.

Ďalšie právomoci

Oprávnenie otvoriť a vstúpiť do bytu majú v súčasnosti policajti v prípade dôvodnej obavy z ohrozenia života či zdravia, alebo závažnej škody na majetku, ak vec neznesie odklad. Zároveň aj vtedy, ak sa v byte zdržuje páchateľ úmyselného trestného činu a nerešpektuje výzvy polície na jeho opustenie. Rovnako aj v prípade, že sa v byte nachádza zomretá osoba.

Ministerstvo navrhuje tiež možnosť prelomiť bankové a telekomunikačné tajomstvo aj pri identifikácii osoby podozrivej zo spáchania priestupku proti majetku, napríklad pri podvodných predajoch cez internet. Pri pátraní po odcudzenom mobilnom telekomunikačnom zariadení by sa tiež na základe písomnej žiadosti majiteľa, prevádzkovateľa alebo držiteľa telekomunikačného zariadenia umožnilo zisťovať prevádzkové a lokalizačné údaje.

Foto: Facebook/Polícia Slovenskej republiky

Policajt by mal byť oprávnený požadovať vysvetlenie aj od osoby, ktorá môže prispieť k objasneniu skutočností dôležitých pre odhalenie trestného činu. Zaistiť by mohli po novom nielen osobu nachádzajúcu sa na mieste trestného činu bezprostredne po jeho spáchaní, ale aj osobu pristihnutú pri trestnom čine alebo bezprostredne po ňom a tiež osobu zastihnutú na úteku.

Z dôvodu zaisťovania bezpečnosti určených osôb a objektov sa má zaviesť oprávnenie zakázať činnosť bezpilotných lietadiel nad určeným objektom do výšky 120 metrov. Oprávnenie uzatvoriť verejne prístupné miesta sa navrhuje aj pri hrozbe hromadného porušenia verejného poriadku.

Policajti by mohli mať tiež právo vyžadovať vyšetrenie na zistenie požitia alkoholu orientačnou dychovou skúškou alebo inej návykovej látky, ak je to nevyhnutné. „Dôvodom je najmä skutočnosť, že schopnosť osoby, s ktorou policajt vykonáva úkony súvisiace s objasňovaním protiprávneho konania, napríklad výsluch, konfrontácia, rekonštrukcia, môže byť požitím alkoholických nápojov alebo iných návykových látok ovplyvnená,“ zdôvodnil rezort.

Putá by sa po novom mohli používať aj na spútanie osoby, ktorá má byť na základe rozhodnutia lekára umiestnená v zdravotníckom zariadení a kladie aktívny odpor, napáda iné osoby, alebo ohrozuje svoj život, zdravie alebo poškodzuje majetok.

Uložiť článok

Najnovšie články