Ilustračná foto: archív TASR

Idylické počasie vystrieda dážď a búrky.

V posledných dňoch na Slovensku zavládlo idylické počasie. Teploty sú príjemné, panuje takmer bezvetrie a obloha je jasná. Inak tomu nebude ani dnes.

Článok pokračuje pod videom ↓

O stabilné počasie sa postará okraj tlakovej výše, ktorá zasahuje do našej oblasti od severu až severovýchodu. Podľa iMeteo nám dnešok prinesie jasný až polooblačný deň s priemernými teplotami na toto ročné obdobie.

Na Európu udrú zrážky

Očakávať možno teploty medzi +20 až +25 °C, na Orave a pod Tatrami dosiahnu +18 °C. V nadmorskej výške 1 500 metrov sa denná teplota vyšplhá na +11 °C.

V podobnom duchu by sa malo niesť počasie aj v stredu, teda zajtra.

A kým u nás bude panovať príjemná jar, iné miesta v Európe sa vytrápia. Na Alpy sa totižto rútia výdatné zrážky. Okamžite prinesú obrovské množstvo vody, ktoré v závislosti od teploty prinesú vo výškach 2 000 metrov nad morom aj hromadu snehu, alebo budú mať na svedomí povodne.

Ako informuje iMeteo, na južnej strane Álp bude po zvyšok týždňa pršať. Spôsobuje to prúdenie teplého a vlhkého stredomorského vzduchu, ktorý na južné snahy Álp prináša výraznú akumuláciu zrážok.

Situácia bude najkritickejšia od stredy do piatka. Mohutné dažde a s nimi aj veľmi nebezpečné počasie zasiahnu najmä južné Švajčiarsko, časť Rakúska a severného Talianska.

Zrážky, ktoré môžu napadnúť s úhrnom 150 až 300 milimetrov, môžu zvýšiť riziko povodní na potokoch a riekach.

K zlomu dôjde aj u nás. Nateraz nič nenasvedčuje tomu, že by hrozili povodne alebo iné prírodné katastrofy, treba sa ale pripraviť na búrky, ktoré môžu byť nebezpečné. Zmena počasia, ktorá prinesie dážď, však určite poteší záhradkárov.

V druhej polovici týždňa sa totižto tlaková výš stiahne a prestane ovplyvňovať počasie v Európe. Od štvrtka by nás mali zasiahnuť zrážky a búrky.

Uložiť článok

Najnovšie články