Foto: TASR/AP

O svojom živote v koncentračnom tábore rozprával aj mládeži.

Vo veku 95 rokov zomrel Justin Sonder, jeden z mála posledných žijúcich väzňov koncentračného tábora Auschwitz. Podľa agentúry DPA to v stredu oznámila radnica jeho rodného mesta Chemnitz ležiaceho vo východnom Nemecku.

Medzinárodný osvienčimský výbor (IAK), združujúci osoby preživšie deportáciu a internáciu v Auschwitzi, vo svojej reakcii označil Sondera za „veľvyslanca tolerancie“, ktorý iných nabádal, aby sa postavili na obranu demokracie.

Jeden z posledných svedkov vojnových čias

Koncentračný tábor Ilustračná foto: Pixabay

Zástupca prezidenta IAK Christoph Heubner dodal, že Sonder „bude veľmi chýbať ako svedok“ vojnových čias, a to najmä v dnešnej dobe poznamenanej „silnejúcou populistickou nenávisťou a pravicovo-extrémistickými útokmi“.

Sonder sa narodil v Chemnitzi v roku 1925. Do Auschwitzu ho deportovali v roku 1943 po tom, ako bol na nútených prácach v zbrojovke v Nemecku. Na sklonku druhej svetovej vojny prežil niekoľko tzv. pochodov smrti, keď nacisti hnali väzňov koncentračných táborov pred postupujúcou sovietskou armádou.

Stretával sa s mládežou

Do svojho rodiska sa Sonder vrátil v júni 1945. Niekoľko desaťročí sa venoval aj stretnutiam s deťmi a mládežou, na ktorých rozprával o zverstvách nacistov.

V roku 2016 bol svedkom v súdnom procese s bývalým dozorcom v koncentračnom tábore Auschwitz Reinholdom Hanningom. Sonder pred súdom vypovedal o svojom sústavnom strachu zo smrti, keď bol chorý, alebo o tom, ako vyraďovaní zoslabnutí väzni, ktorých potom čakala smrť v plynových komorách. Radnica mesta Chemnitz v roku 2017 udelila Sonderovi čestné občianstvo.

Uložiť článok

Najnovšie články