Foto: SITA (Kancelária prezidenta SR), TASR (Oliver Ondráš)

Zmluvu s Kanceláriou prezidenta SR uzatvorila Prima Invest, ktorá dlhodobo počas vlád Smeru-SD a SNS získavala štátne zákazky.

Kancelária prezidenta Slovenskej republiky uzatvorila zmluvu o dielo so spoločnosťou PRIMA INVEST, spol. s r. o v hodnote viac ako 700-tisíc eur. Zmluva sa týka Loveckého zámočku (LZ) v Tatranskej Javorine. 

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

Zmluva medzi kanceláriou a spoločnosťou sa objavila 14. mája v Centrálnom registri zmlúv (CRZ). Jej predmetom je „záväzok zhotoviteľa riadne zhotoviť dielo – Odvedenie dažďových vôd od LZ v Tatranskej Javorine“.

Interez kontaktoval Kanceláriu prezidenta SR, aby sa k zmluve vyjadrila a ozrejmila, ako prebiehal tender. Do vydania článku sme stanovisko nedostali.

Kancelária však zverejnila oznam na svojom oficiálnom webe: „Dovoľujeme si Vás informovať, že od mája 2025 až do odvolania sa prehliadky Loveckého zámočku Hohenlohe v Tatranskej Javorine nebudú uskutočňovať, nakoľko bude v danom období realizovaná komplexná obnova priameho okolia tejto národnej kultúrnej pamiatky, vrátane rekonštrukcie jej kanalizácií.“

Veríme, že dôležité informácie by mali byť prístupné pre všetkých. Tento PREMIUM článok si preto môžeš prečítať ZADARMO

Stavebné dielo za 700-tisíc eur

Podľa prílohy číslo 2 sa strany dohodli, že spoločnosť Prima Invest zrealizuje stavebné dielo. Celková činnosť má pozostávať z rekonštrukcie a vybudovania piatich stavebných objektov:

  • Dažďové rigoly okolo objektov LZ;
  • Dažďová kanalizácia;
  • Rekonštrukcia splaškovej kanalizácie;
  • Spevnené plochy a chodníky;
  • Hospodársky objekt.

Po realizácii projektu by malo dôjsť napríklad k vyriešeniu odvádzania dažďových vôd zo striech troch vzájomne prepojených objektov, a to Hospodárskej budovy, Spojovacej chodby a Loveckého zámočku. „Keďže strechy nemajú dažďový žľabový systém, voda voľne padá z odkvapu strechy na terén, kde pozvoľne vsakuje do okolitého terénu. Následným predmetom riešenia je návrh odstránenia prenikania vlhkosti do suterénnych priestorov Hospodárskej budovy a Loveckého zámočku,“ vysvetľuje príloha.

Má byť vytvorený aj hospodársky objekt, ktorý bude slúžiť ako „sklad na uloženie kosačky, frézy na sneh a iného záhradného náradia“. Jeho súčasťou má byť aj priestor na umiestnenie kontajnerov na komunálny odpad.

Foto: crz.gov.sk

Ako predpokladaný termín začatia stavebných prác sa uvádza 12. máj 2025. Realizácia projektu teda mala byť zahájená dva dni pred uverejnením zmluvy a príloh v CRZ.

V zmluve sú uvedené aj sumy za jednotlivé úkony, uvádzame ich s DPH:

  •  Dažďové rigoly okolo objektov LZ –  147 164,49 eur;
  •  Dažďová kanalizácia – 17 441,18 eur;
  •  Rekonštrukcia splaškovej kanalizácie – 68 035,00 eur;
  • Spevnené plochy a chodníky – 321 971,10 eur;
  • Hospodársky objekt – 50 512,55 eur.

Štátne zákazky

Zmluvu s Kanceláriou prezidenta SR za spoločnosť Prima Invest so sídlom v Banskej Bystrici podpísali konatelia Renáta Zárišová a Jozef Skladaný. Firma pritom nie je v štátnych zákazkách žiadnym nováčikom. V CRZ sa objavuje množstvu zmlúv, ktoré uzatvorila so štátom.

S Národnou diaľničnou spoločnosťou napríklad 29. februára 2024 uzatvorila dve zmluvy za viac ako dva milióny eur. Vo februári minulého roka tiež podpísala zmluvu s ministerstvom vnútra na necelých 35-tisíc eur na realizáciu akcie „Banská Štiavnica HaZZ – NN prípojka“.

Prima Invest bola pritom v minulosti spájaná s vládami Smeru-SD a SNS, kedy si na štátnych zákazkách zarobila niekoľko miliónov eur. Firma napríklad opravuje a spravuje budovy.

V roku 2018 získala zákazku od banskobystrického okresného úradu, ktorý v tom čase viedol Július Ernek, nominant strany SNS a priateľ jedného zo spoločníkov Prima Invest Ľubomíra Vaňa. Ernek aktuálne pôsobí ako generálny tajomník služobného úradu na rezorte cestovného ruchu a športu pod Rudolfom Huliakom.

Ďalšie rekonštrukcie a opravy

Lovecký zámoček v Tatranskej Javorine nie je jediný, ktorý počas konsolidácie prejde rekonštrukciou. Na opravách už niekoľko mesiacov pracuje napríklad aj kancelária Národnej rady, a to konkrétne na vile pre predsedu NR SR. Tá by mala stáť asi milión eur a šéf parlamentu by v nej mal mať podľa denníka SME k dispozícii napríklad fitnes a wellness zónu so saunou či vínnu pivnicu.

Ako informoval Úrad vlády SR, hĺbkovou obnovou prejde aj Nová budova Úradu vlády SR, ktorá slúži predovšetkým na zabezpečenie chodu a rokovaní vlády.

Okrem toho sa na konci roka 2024 hovorilo aj o rekonštrukcii areálu úradu vlády. Zákazku v tomto prípade podľa Investigatívneho centra Jána Kuciaka získala firma Stanter, donedávna známa pod menom Inpek Holding, ktorá je spájaná s podnikateľom blízkym Norbertovi Bödörovi.

História

Zámoček dal v roku 1883 postaviť niekdajší vlastník javorinského panstva, a to pruské knieža Christian Craft Hohenlohe-Öhringen. Za návrhom stojí architekt Jean Leindecker. Stavba stojí na mieste, z ktorého je vidieť Belianske Tatry aj Vysoké Tatry.

Obľúbenou záľubou kniežaťa bolo poľovníctvo, v Tatranskej Javorine sa schádzala aristokracia z celej Európy. Ako uvádza portál tatry.sk, v lesoch v okolí zámočku bola zriadená zvernica, kam boli dovážané bizóny, kozorožce alebo kaukazské či americké jelene.

Knieža v Tatranskej Javorine poskytol pracovné príležitosti pre desiatky ľudí, postavil tu katolícky kostolík v štýle ľudovej architektúry, vybudoval vodnú elektráreň a zriadil aj pekáreň.

Po jeho smrti v roku 1926 majetky zdedil jeho synovec, knieža August Kraft von Hohenlohe. Ten Lovecký zámoček v roku 1935 predal Československej republike. Niekdajšie panstvo neskôr spravovala Správa štátnych lesov Javorina a po ustanovení Tatranského národného parku prešlo do jeho správy.

Podoba zámočku sa zachovala dodnes, čiastočnou rekonštrukciou prešiel v roku 1975 až 1977. Zachovala sa v ňom časť pôvodného vybavenia, a to vrátane loveckých trofejí, obrazov alebo ďalekohľadu od mníchovského optika Jacoba Merza.

Od roku 2004 je využívaný správou Kancelárie prezidenta SR a od roku 2009 je národnou kultúrnou pamiatkou.

Uložiť článok

Najnovšie články