Foto: chellophoto_ ystona_yozef (Instagram)

Hľadáte tipy na výlet v Šarišskom regióne? Vyskúšajte niektorí z týchto.

Na východnom Slovensku je región Šariša, z pohľadu cestovného ruchu často, zatienený svojimi susedmi. Návštevníkov častejšie láka Spiš, okolie Košíc, Tatry či Zemplín. Napriek tomu ukrýva Šariš prekrásne a zaujímavé miesta, ktoré by ste si rozhodne mali zapísať do svojho cestovateľského itinerára. Napríklad týchto 10. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Opálové bane

Neďaleko obce Červenica, na hranici Šariša a Horného Zemplína, môžete navštíviť svetový unikát v podobe opálových baní. Slovenské opálové bane, nazývané aj Dubnícke bane, boli v 16. storočí nielen v Uhorsku, ale i ďaleko za jeho hranicami. Až do 19. storočia boli totiž jedinou lokalitou na ťažbu opálu na svete. Bane boli uzavreté po prvej svetovej vojne, no pred niekoľkými rokmi bola ťažba v opálových baniach znovu obnovená. Rovnako boli vybrané banské priestory sprístupnené pre širokú verejnosť.

Bardejov

Centrom Šariša je síce krajské mesto Prešov, no tým najkrajším je (subjektívne) rozhodne Bardejov. Historické centrum je od roku 2000 zapísané v prestížnom zozname UNESCO a patrí k najkrajším historickým mestským jadrám našej krajiny. Mesto, nachádzajúce sa v peknom prírodnom prostredí, láka najmä na historické obdĺžnikové námestie, v ktorom sa uprostred vyníma mestská radnica, zachované mestské hradby, na kúpeľnú históriu či na Múzeum ľudovej architektúry, v ktorom do detailov spoznáte niekdajší život na Hornom Spiši a Hornom Zemplíne.

Údolie smrti

Dukliansky priesmyk. Miesto, ktoré dýcha krvavou históriou našej krajiny. Práve v Duklianskom priesmyku totiž počas druhej svetovej vojny prebiehali najťažšie boje na našom území. Od 8. septembra 1944 do 27. októbra 1944 tu svoju smrť našlo 21 000 sovietskych a 1800 československých vojakov. Straty na strane Nemecka sa pritom pohybovali od 50-70 000 mužov. Okrem tejto historickej udalosti Dukliansky priesmyk víta aj nadšených turistov, ktorí sa odhodlajú na najdlhšiu turistickú trasu našej krajiny. Tu v srdci Východných Karpát začína takmer 750 km dlhé dobrodružstvo s názvom Cesta hrdinov SNP.

Lačnovský kaňon

Jedno z najkrajších prírodných miest Šariša sa často prezýva aj Malý Slovenský raj. Lačnovský kaňon leží medzi obcami Lipovce a Lačnov a jeho dĺžka je asi 2 km. Svoju prezývku nedostal len tak náhodou. Lačnovský potok tu totiž do podložia vyrezal divú dolinu kaňonovitého rázu, ktorú ohraničujú strmé skalné zrázy a zdobia početné vodopády či iné skalné útvary. Samotná trasa Lačnovským kaňonom samozrejme, ponúka to, čo v Slovenskom raji hľadá každý návštevník. Turistický chodník niekoľkokrát križuje samotný potok, vedie šikmými skalnými stenami a neobchádza ani vodopády. O vašu bezpečnosť sa postarajú kovové schody, rebríky či pomocné reťaze.

Zlá diera

Nájdete ju neďaleko Lačnovského kaňonu pri obci Lipovce. Jaskyňa Zlá diera je jedinou verejnosti sprístupnenou jaskyňou v okolí a ponúka jedinečný zážitok. V Zlej diere nenájdete žiadne elektrické osvetlenie. Namiesto toho návštevníci „fasujú“ čelovky či jaskyniarske baterky, aby si na útroby jaskyne mohli posvietiť sami. Zlá diera je napriek tomu vhodná aj pre návštevu s najmenšími turistami.

Šarišský hrad

Šarišský hrad bol od nepamäti centrom Šarišskej župy. Nájdete ho stáť na kužeľovitom, 570 metrov vysokom, kopci nad mestom Veľký Šariš. História hradu siaha do 12. storočia, kedy bol vybudovaný s cieľom ochrany významnej severojužnej obchodnej Torysskej cesty, v údolí pod hradom. Po bitke pri Moháči v roku 1526, Habsburgovci ešte viac posilnili obranný systém hradu a v podstate ho prebudovali na mohutnú vojenskú pevnosť so stálou posádkou. Šarišský hrad sa stal centrom tej časti Uhorska, ktorá sa nachádzala v oblasti od Tatier až po Tisu. V roku 1687 však hrad vyhorel a nikdy nebol zrekonštruovaný. Napriek tomu patrí jeho zrúcanina k najväčším lákadlám v regióne a už čoskoro navyše priláka aj zrekonštruovanou vyhliadkovou vežou.

Solivar pri Prešove

Celé stáročia patril bol Solivar najvýznamnejšou lokalitou ťažby soli na našom území. V súčasnej dobe, keď sa po takmer 440 rokoch ťažba zastavila, ostala v dnes už mestskej časti Prešova len jedinečná technická pamiatka. Národná kultúrna pamiatka Solivar ponúka pohľad do unikátneho komplexu zo 17. storočia, kde sa soľ získavala najskôr tradičnou ťažbou, neskôr odčerpávaním zo soľanky, z podzemnej vody, ktorá bola po zatopení bane, obohatená soľou. NKP Solivar dnes slúži ako múzeum, v ktorom sa s miestnou históriou môžete zoznámiť doslova za pár eur.

Prešovská kalvária

V minulosti bola považovaná za druhú najkrajšiu v celom Uhorsku. Prešovskú v atraktivite dokázala prekonať len tá Banskoštiavnická. Dnes by sme však poradie mohli aj otočiť. Kalvária v Prešove je totiž od roku 2012 zrekonštruovaná (Banskoštiavnická na dokončenie rekonštrukcie čaká). Nachádza sa na okraji mesta a ponúka krátky, no príjemný výlet s jedinečným výhľadom na Prešov. Na vrchole Kalvárie si na vás počká Kostol svätého Kríža, ktorého stavbu viedol rovnaký muž, ako kostol na vrchole Kalvárie v srdci Štiavnických vrchov.

Drevené kostolíky

Šariš je regiónom, v ktorom nájdete najväčšie množstvo jedinečných východoslovenských drevených kostolov. Unikátne kultúrne pamiatky na ktorých vybudovanie nebol použitý jediný železný klinec, sú neodlúčiteľnou súčasťou východoslovenskej histórie a architektúry. Z celkového počtu 27 existujúcich, ich práve na Šariši môžete navštíviť až 20. Za návštevu stojí určite Kostol sv. Františka z Assisi v obci Hervatov, ktorý je najstarším dreveným kostolíkom na Slovensku.

Skanzen ukrajinskej kultúry

Po celom Slovensku možno navštíviť veľké množstvo skanzenov. Zameriavajú sa na typickú oravskú, kysuckú či liptovskú dedinu. Na Šariši môžete navštíviť a spoznať kultúru ľudí z tzv. menšinových skupín. Neďaleko Svidníka totiž leží Skanzen ukrajinskej kultúry, ktorý vám predstaví život prisťahovalcov z Ukrajiny, žijúcich na území Slovenska v dávnej minulosti. V skanzene možno obdivovať historické pamiatky zozbierané z rôznych kútov severovýchodného Slovenska, medzi ktorými nechýba ani drevený kostolík z Novej Polianky.

Pozri aj:

Array

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

Uložiť článok

Najnovšie články