ilustračné foto: Pixabay

Liptov je jeden z najkrajších a najvyhľadávanejších regiónov Slovenska. Pre čo konkrétne sa však oplatí tento kus našej vlasti navštíviť?

Liptov patrí medzi najnavštevovanejšie regióny cestovného ruchu na Slovensku. Niet sa čomu čudovať. Ponúka jedinečné prírodné i historické krásy a nezaostáva ani v kultúrnom programe. Ak do tohto kúta Slovenska tak často necestujete, potom by ste o tom mali popremýšľať. V dnešnom článku vás možno presvedčíme, prečo sa toto leto rozhodne oplatí Liptov navštíviť. 

Kaďa v Liptovskom Jáne

Luxusný perličkový kúpeľ uprostred prírody a celkom zadarmo. Takéto bohatstvo ukrýva Liptovský Ján. Termálne bohatstvo jeho okolia je známe široko ďaleko, no o prírodnej kadi na kúpanie každý nevie. Tento prírodný unikát môžete navštíviť i v zime, keďže má voda príjemných 20°C. No komu by sa už chcelo po vyjdení z teplej vody mrznúť. Ak sa rozhodnete toto miesto navštíviť, poďakovať sa cestou môžete aj domácim obyvateľom, ktorí len nedávno vďaka petícii vyhrali spor za to, aby sa Kaďa v Liptovskom Jáne nedostala do rúk súkromného investora a ostala tak k dispozícii úplne každému.

Kalameny

K možnosti bezplatného prírodného wellnesu jednoznačne netreba zabúdať ani na známe Kalameny. Podobne ako pri Kadi v Liptovskom Jáne, majú aj Kalameny rovnaké superlatívy. Pekné prostredie, teplá voda, liečivé účinky a žiadna cena. Pre relaxom naplnený deň na Liptove tá najideálnejšia voľba.

Liptovské jaskyne

Dni budú čoraz teplejšie a ak budete mať pocit, že sa potrebujete trošku schladiť, môžete na Liptove navštíviť jaskyne v Demänovskej doline Nízkych Tatier. Demänovská jaskyňa slobody patrí medzi najnavštevovanejšie jaskyne Slovenska a Demänovská ľadová jaskyňa zas patrí medzi najstaršie známe jaskyne v Európe. Objavená bola už v roku 1299.

Demänovská Jaskyňa Slobody

Východná

Liptov je región, ktorý dodnes žije mnohými tradíciami. Folklór má v tomto veľmi dôležitú spoločenskú úlohu, čo dokazuje aj unikátne podujatie, ktoré sa každoročne koná v obci Východná. Súčasťou Liptova je už 64. rok a v skutočnosti je najstarším i najväčším kultúrnym festivalom na Slovensku. Folklórny festival Východná je podujatie, ktoré zďaleka presahuje hranice Slovenska. Každoročne sa na festivale predstaví viac ako 1400 účinkujúcich a rozhodne by mal túto akciu minimálne raz za život navštíviť každý Slovák, hoc je aj zo Záhoria a festival nemá, podobne ako Liptáci, rovno pod nosom.

Crowd - Festival Východná in Slovakia

SoundGarden

Z množstva kultúrnych podujatí, ktoré sa pravidelne na Liptove konajú, by sme vás radi pozvali ešte na jedno konkrétne. Je ním hudobný festival Sound Garden, ktorý sa uskutoční 16. júna v prekrásnom prostredí 300-ročnej záhrady v Partizánskej Ľupči. Festival vám na dvoch scénach predstaví širokú paletu slovenských interpretov od Medial Banana, cez Chiki-liki-tu-a až po Hafnera, ktorý bez svojho druha Beyuza na pódium snáď ani nevystúpi. Festival okrem kvalitnej muziky sľubuje i bohaté gastroslužby. K japonskej špecialite Ramen, poctivým lokšiam na dreve či vynikajúcim burgrom od Bearded Brothers, si budete môcť vychutnať regionálne remeselné pivo Liptovar.

Foto: SoundGarden

Vlkolínec

Je jednou z najvýznamnejších kultúrnych pamiatok našej krajiny. Táto lokalita patrí aj do svetového dedičstva UNESCO a v tomto zozname je zapísaná už od vzniku našej republiky. Hovoríme o pamiatkovej rezervácii ľudovej architektúry Vlkolínec. Vlkolínec prestavuje pôvodné osídlenie našich predkov vo výbežku Veľkej Fatry. Ukazuje nám, ako sa žilo v našich horských oblastiach v období stredoveku a patrí k najzachovalejším pamiatkam tohto druhu v Karpatoch.

foto: Juraj Vohnout
Foto: Juraj Vohnout

Tatry

Symbolom Liptova sú nepochybne i Tatry. Medzi tie najnavštevovanejšie a z Liptova najprístupnejšie rozhodne patria Západné Tatry s najvyšším vrcholom Bystrá (2248 m.n.m.). Návšteva Liptova vám ponúkne prekrásne výhľady na naše veľhory a ak ste nadšencami prírody, potom vás určite zlomia aj na nejakú tú vysokohorskú turistiku.

smrecany_20101029_47-2

Kvačianska dolina

O niečo menšie, no svojou krásou porovnateľné od Tatier, sú Chočské vrchy. Okrem najvyššieho Veľkého Choča sa tu pre nadšencov turistiky nachádzajú aj jedny z najkrajších dolín Slovenska. Jedná sa o Prosiecku a Kvačiansku dolinu, ktoré spolu tvoria jeden náučný chodník. V prostredí týchto dolín môžete vidieť Ráztocký vodopád a dva pôvodné vodné mlyny, ktoré patria medzi naše technické pamiatky.

Oblazy

Liptovský Mikuláš

Obísť Liptovský Mikuláš pri návšteve Liptova sa podarí málokomu. No nie je to len centrum tohto regiónu. Mesto sa oplatí navštíviť už len preto, že aktuálne drží titul Najkrajšie mesto Slovenska. Za Liptovský Mikuláš pritom hlasovalo takmer 26 000 a napriek tomu, že nevyhralo veľkým rozdielom by ste sa mali na vlastné oči presvedčiť čomu za tento titul vďačí.

Liptovský Mikuláš

Liptovská Mara a jej alternatívy

Keď sa povie slovenské more, väčšina ľudí myslí na Zemplínsku šíravu, ktorá v časoch socializmu skutočne predstavovala takmer prímorskú destináciu. Objemom najväčšia vodná nádrž však leží na Liptove a je ňou práve Liptovská Mara. Pomenovanie slovenské more sa jej preto hodí oveľa viac. Čo iné v teplý letný deň na Liptove s programom, ak sa neokúpať v tejto vodnej nádrži a užiť si príjemný deň pri vode. Ak nepatríte medzi nadšencov takýchto „mainstreamových“ vodných plôch, potom vám môžeme odporučiť niekoľko ďalších tipov na kúpanie zdarma v tomto regióne. Nájdete ich v našom staršom prehľade.

Sunset at Liptovská Mara

Pozri aj: Tajomný „tropický prales“ či „Plitvické jazero“. 10 úžasných miest z rôznych kútov Slovenska, kde môžete vyraziť na krásny výlet

0
Uložiť článok
Komentovať