Foto: lubimeslovensko, mymusska (Instagram)

Na Šarišskom hrade vás už čoskoro privíta nová atrakcia.

Centrom Šarišskej župy bol od nepamäti Šarišský hrad. Týči sa nad údolím Torysy nad mestom Veľký Šariš a od požiaru v roku 1687 sú z neho len ruiny. Napriek tomu patrí zrúcanina Šarišského hradu, k najväčším lákadlám turistov v regióne. Od septembra ich tu bude vidieť ešte viac. Šarišský hrad si totiž pre návštevníkov pripravuje novú atrakciu v podobe 15 metrov vysokej veže. 

Šarišský hrad nájdete stáť na kužeľovitom, 570 metrov vysokom, kopci nad mestom Veľký Šariš. História hradu siaha do 12. storočia, kedy bol vybudovaný s cieľom ochrany významnej severojužnej obchodnej Torysskej cesty, v údolí pod hradom. O významnosti Šarišského hradu hovorí aj fakt, že sa v 13. storočí stal správnym centrom tunajšieho komitátu, neskôr i celej župy.

Po bitke pri Moháči v roku 1526, v ktorej si Turci svojím víťazstvom doslova otvorili cestu do Uhorska, sa Šarišský hrad stal ešte významnejším. Habsburgovci ešte viac posilnili obranný systém hradu a v podstate ho prebudovali na mohutnú vojenskú pevnosť so stálou posádkou. Šarišský hrad sa stal centrom tej časti Uhorska, ktorá sa nachádzala v oblasti od Tatier až po Tisu.

V roku 1660 však na hrade vybuchol muničný sklad a stavba ostala značne poškodená. O 27 rokov neskôr, navyše celý hrad vyhorel. Zrekonštruovaný už nikdy nebol, a tak sa na niekdajšiu Šarišskú župu dnes dohliada len ruina. Napriek tomu je u turistov pomerne obľúbená, s jedinečným výhľadom na okolie, ktorý bude čoskoro povýšený ešte na vyššiu úroveň.

Ako totiž informuje denník Korzár, na Šarišskom hrade už čoskoro vyrastie 15 metrov vysoká vyhliadková veža. Vzniknúť má po rekonštrukcii pôvodného hradného donjonu, mohutnú hradnú vežu štvorcového pôdorysu, ktorá slúžila ako posledná obranná línia. S rekonštrukciou pritom začali už minulý rok, no vzhľadom na jej rozsah, pokračovali aj aktuálnu turistickú sezónu. Rekonštrukcia donjonu a vznik vyhliadkovej veže, sa však blížia ku koncu. Podľa informácií denníka Korzár by sa tak malo stať už tento september.

Ak ste teda plánovali zavítať do regiónu Šariša, odporúčame vám ešte pár týždňov počkať. Na jeseň by totiž mohol Šarišský hrad už ponúkať svoju novú atrakciu, ktorá do regiónu priláka ešte väčšie množstvo turistov. Návšteva vyhliadky sa pritom spája aj s príjemnou prechádzkou. Z úpätia kopca vám to k hradu potrvá asi 45 minút.

Pozri aj: Slovenská stolová hora: Plešivecká planina stúpa z ničoho nič o 400 metrov a ukrýva viac ako 200 jaskýň a priepastí

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )