Foto: Instagram.com (agileamacejkova), TASR (Milan Kapusta)

Spišský región patrí medzi najkrajšie regióny na Slovensku.

Na východnom Slovensku údajne nič nie je, no musíme vás uistiť, že to vôbec nie je pravda. Jedným z mnohých dôkazov je aj región Spiš, ktorý sa rozprestiera od poľských hraníc, cez štíty Vysokých Tatier až po Rožňavskú kotlinu na juhu Slovenska. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Pýši sa jednou z najčistejších klimatických oblastí Slovenska, jedinečnou prírodou, kultúrnymi pamiatkami a pestrými tradíciami, ktoré nájdeme doslova na každom rohu.

Gerlachovský štít

Foto: CC Wikimedia.org (Peter Orság)

V regióne Spiš sa nachádza rekordman Tatier, Slovenska a celého Karpatského oblúka. Pre svoju krásu, dostupnosť, ale najmä najvyššiu výšku patrí medzi najnavštevovanejšie vrcholy v Tatrách. Okrem toho všetkého, ponúka samozrejme prekrásne výhľady na vysokohorskú krajinu. Zaujímavosťou je, že keby v roku 1922 Michal Guhr získal podporu vlády a finančné prostriedky, lanovkou by sme sa dnes nevozili na Lomnický štít ale práve na Gerlach.

Spišský hrad

Foto: Public domain pictures

Je súčasťou národného kultúrneho dedičstva a taktiež je pamiatkou zapísanou do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Patrí medzi najväčšie hradné komplexy v Európe. Súčasťou hradu je vyhliadková veža, z ktorej sa ako na dlani naskytuje výhľad na Spišské Podhradie a Spišskú Kapitulu a dokonca za slnečného počasia dovidíte až na vzdialené končiare Tatier. V hrade sa tiež nachádza samostatná expozícia archeologických nálezov, hradná mučiareň a gotická kaplnka sv. Alžbety.

Dobšinská ľadová jaskyňa

248IMG_9243 Ice Cave

Jedným z veľkých lákadiel Spiša je nepochybne aj Dobšinská ľadová jaskyňa. Jej unikátnosť podčiarkuje aj zápis do svetového dedičstva UNESCO a to od roku 2000. Málo o nej však vie, že táto jaskyňa bola prvou elektricky osvetlenou jaskyňou v Európe.

Palcmanská Maša

475.196

Najväčšia vodná nádrž v Slovenskom raji a najchladnejšia na celom Slovensku. Také prívlastky má Palcmanská Maša vytvorená na rieke Hnilec, neďaleko mesta Dobšiná. Slovo najchladnejšia možno hneď niekoľko ľudí odradí, no vedzte, že v horúcich letných dňoch bude tým najlepším osviežením. A okrem kúpania a relaxu na pláži vám táto lokalita ponúka množstvo ďalších aktivít.

Levoča

Foto: Wikimedia.org

Levoča so svojimi hradbami a urbanistikou si zachovala charakter stredovekého mesta. Je mestskou pamiatkovou rezerváciou a vďaka množstvu pamiatok a umeleckých skvostov patrí medzi najkrajšie historické mestá na Slovensku. Najvýznamnejšou a jedinečnou pamiatkou je Chrám svätého Jakuba so svojimi 11 gotickými a renesančnými krídlovými oltármi.

Roklina suchá belá

Korytový vodopád waterfall in Piecky gorge

Vráťme sa opäť k turistike a k podľa mnohých najkrajšiemu národnému parku našej krajiny. Suchá Belá je (podľa počtu návštevníkov) najobľúbenejšou dolinou Slovenského raja. Priechod dolinou trvá približne 2 hodiny, no tým, ktorí si počas prechádzky radi užívajú pohľad na okolitú prírodu, bude trasa trvať určite o niečo dlhšie. Suchá Belá totiž ponúka prekrásne pohľady na dielo prírody. Tiesňava a niekoľko vodopádov vám ukážu pravú tvár Slovenského raja. V doline Suchá Belá nájdete i niekoľko vodopádov, pričom najvyšší, Mišov vodopád, meria až 29,5 metra.

Tomášovský výhľad

Dangerous view

Slovenský raj to nie sú len rokliny, tiesňavy, rebríky a reťaze, ale aj nádherné výhľady. A medzi najnavštevovanejšie a najkrajšie nepochybne patrí Tomášovský výhľad. Až 200 metrov vytŕčajúci skalný útvar, vyčnieva nad okolitou krajinou vo výške 146 metrov. Ponúka pohľad na Prielom Hornádu, dolinu Bieleho potoka, ale aj Tatry. Okrem turistov je obľúbeným miestom aj pre nadšencov horolezectva.

Ľadopád Šikľavá skala

Takto vyzeral minulý rok, v plnej kráse. Foto: TASR – Milan Kapusta

Na Spiši sa nachádza jeden z najkrajších ľadopádov na Slovensku. Vodopád a v zime ľadopád Šikľavá skala sa nachádza medzi obcami Matejovce nad Hornádom a Chrasť nad Hornádom v okrese Spišská Nová Ves. Zamŕzajúca voda z prameniska nad bývalým korytom neďalekej rieky Hornád, padá cez skalný previs zo zlepencov a v zime vytvára približne 14 metrov vysoký a do 30 metrov dlhý ľadopád.

Skanzen Stará ľubovňa

Foto: Wikimedia.rog

Ľubovniansky skanzen, ktorý patrí k najmladším skanzenom na Slovensku, keďže bol sprístupnený v roku 1985. Momentálne ho tvorí 25 objektov, z ktorých najväčšou dominantou je jednoznačne zrubový gréckokatolícky kostolík z Matysovej z roku 1833. Najpočetnejšie zastúpenie tu majú zrubové obytné domy, postavené na začiatku 20. storočia, ktoré pochádzajú z dedín Veľký Lipník, Litmanová, Veľká Lesná, Údol, Jakubany či Kremná. Samozrejmosťou sú hospodárske objekty ako maštale, stodoly či sýpky, no nájdeme tu aj poľné obydlia charakteristické pre región Spiš.

Ľubovniansky hrad

Stara Lubovna Castle, Slovakia

Bol postavený ako hraničný strážny hrad s cieľom ochrany obchodných ciest do Poľska. Najväčší zásah do pôvodnej architektúry hradu sa uskutočnil po veľkom požiari, ktorý hrad poškodil natoľko, že musel byť obnovený. Počas obnovy bol na hradnom brale vybudovaný veľkolepý renesančný palác a hrad sa zmenil na renesančnú pevnosť. Hrad absolvoval ešte jednu veľkú prestavbu, pri ktorej bola postavená nová vstupná brána, ranobarokový palác, východná bastila a kaplnka.

Pálenica pri Ľubovnianskom hrade

Foto: Gasfamilia.com

Neďaleko hradu Stará Ľubovňa sa nachádza ešte jeden unikát, a to stará hradná pálenica. Pálenica mala vlastnú úpravovňu surovín, čističku obilia (pšenice) a umyváreň ovocia, čo svedčí o jej vyspelosti a kvalite vyprodukovaných nápojov. V súčasnosti na výrobu alkoholu nadväzuje spoločnosť Família, ktorá v meste Stará Ľubovňa zachováva tieto tradície.

Nadväzuje na bohatú zvyklosť liehovarníctva, v ktorej využíva krištáľovo čistú vodu z horských podtatranských prameňov, no aj obilie, liečivé bylinky či plody z tatranskej prírody. Dnešný závod GAS Familia vyrába všetky známe druhy alkoholu, ktoré sú nielen na Spiši tak obľúbené. Veď určite každý z vás pozná vodku GORAL či SPIŠ originál, ktoré vám lieva vaša rodina najmä pri návšteve na Veľkú noc.  Família vyrába aj najčistejšiu vodku spod Tatier, Familia Premium, ktorá vďaka najčistejšej tatranskej vode a pomocou 7 kolónovej destilácie zabezbečuje vyššiu kvalitu a jemnosť. Kvalita a tradície sú práve tou najdôležitejšou vecou, vďaka ktorej, získava za svoje nápoje táto spoločnosť každý rok mnoho ocenení a zlatých medailí z celého sveta. Prečo si teda nedopriať kvalitné pálenky priamo spod Tatier? Túto pálenicu momentálne ešte navštíviť nemôžeme, no v našom zozname má právoplatné miesto.

Tento článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou GAS Familia
Array

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

Uložiť článok

Najnovšie články