Foto: Unsplash

Kým staršie generácie vidia definíciu vzťahu jednoznačne, mladí ľudia dnes ponímajú lásku a intimitu viac pragmaticky.

Poznáte tu vzťahovú „šedú zónu“, ktorá je akousi fázou medzi kamarátstvom a skutočným záväzkom dvoch zamilovaných? Iste, mnohí ľudia na túto etapu rozvoja vzťahu spomínajú dobre, no len málokto si vie predstaviť, že sa v nej mal nachádzať dlhodobo. A to je presne trend, ktorý momentálne ovláda generáciu Z. 

Vyhráva pragmatizmus

V živote sa často vyskytujú rôzne situácie, ktoré silu vzťahov skutočne otestujú. Ako uvádza BBC, mladí ľudia sa vždy dostávali do etáp života, v ktorých sa museli rozhodnúť buď sentimentom, alebo pragmaticky. Ako príklad sa uvádza vzťah na vysokej škole, ktorý môže partnerom pomôcť objavovať a rozvíjať intimitu a romantickú stránku, no z dlhodobého hľadiska by mohol byť takýto vzťah, najmä po skončení štúdia, prekážkou pri budovaní osobného života a kariéry minimálne pre jedného z partnerov.

Foto: Unsplash

Taktiež je faktom aj to, že mladšie generácie si zakladajú na budovaní kariéry, preferujú svoje osobné potreby, neradi si púšťajú ľudí k telu a celkovo sa k vzťahom stavajú pragmaticky. Svoje túžby napĺňajú a uspokojujú len do takej miery, aká je vyhovujúca pre plynulý priebeh ich života. Ako píše BBC, výskum Lisy Wade, ktorá je docentkou sociológie na Tulane University v USA ukázal, že ľudia z generácie Z sa zdráhajú jasne definovať vzťah a jeho smerovanie.

Situationship

Práve preto sa čoraz viac do popredia dostáva pojem „situationship“. Tento pojem môžeme definovať ako takzvanú šedú zónu, v ktorej síce prebieha romantický vzťah medzi dvoma ľuďmi, ktorý ale nie je definovaný – osoby vo vzťahu si neurčili, čo pre nich ten druhý znamená. BBC citovalo aj profesorku sociológie Elizabeth Armstrong, ktorá sa vyjadrila na tému situačného vzťahu: „V súčasnosti ide o riešenie akejsi potreby sexu, intimity či spoločnosti, ale nemusí ísť o dlhodobý časový horizont“.

Lisa Wade si tiež myslí, že za týmto fenoménom je doba, v akej sa ako spoločnosť nachádzame. „Mladí ľudia sú toho názoru, že vzťahy odvádzajú pozornosť od ich vzdelávacích a kariérnych cieľov. Na základe toho je teda najlepšie sa príliš neviazať, pretože by ste mohli obetovať svoju vlastnú životnú dráhu pre niekoho iného,“ hovorí docentka sociológie.

Foto: Unsplash

Ako uvádza Startitup, pokiaľ chcú tínedžeri či mladí dospeláci skúmať svoju romantickú a sexuálnu identitu bez záväzkov, situačné vzťahy môžu byť tou správnou voľbou. V praxi to však môže byť náročnejšie, keď do hry vstúpia city a obe strany po čase nie sú na rovnakej vlne.

Uložiť článok

Najnovšie články