Foto: kris99tof, adripotanchok (Instagram)

Slovensko je rajom prírodných minerálnych vôd. Napriek tomu to nevieme využiť a minerálku si radšej kúpime v obchode.

Slovensko patrí vo svete minerálnych vôd k svetovej špičke. Na pomerne malej rozlohe našej krajiny možno nájsť viac ako 1600 minerálnych a termálnych prameňov, ktoré sú tu pre všetkých a celkom zadarmo. Potenciál obrovských zdrojov minerálnych a termálnych vôd však naša krajina nevie využiť do takej miery, ako by sme toho boli svedkom v iných krajinách. Napriek tomu početnosť minerálnych prameňov môžete využiť vy sami. Stačí si nazbierať pár plastových fliaš a vydať sa k niektorému z ku vám blízkych prameňov. Napríklad k niektorému z nasledujúcich.

Článok pokračuje pod videom ↓

Minerálne pramene na Slovensku

Korytnica

Kúpele a prírodné liečivé pramene v Korytnici sú jasným dôkazom, ako na Slovensku nevieme využiť potenciál, ktorý nám naša krajina ponúka. V našom staršom článku sa môžete pozrieť na to, v akom hrôzostrašnom stave je areál kedysi prestížnych a známych kúpeľov. V súčasnosti Korytnica návštevníkom ponúka možnosť, odniesť si niečo z darov prírody k sebe domov. Nájdete tu celkom 5 minerálnych prameňov, ktorých liečivé účinky poznajú miestni už stáročia. Korytnicu nájdete kúsok za Donovalmi, v smere do Ružomberka a tunajšie vody vám pomôžu najmä pri širokým problémoch s tráviacim ústrojenstvom.

Cígeľka

Na ďalekom severovýchode, 20 km severne od známeho kúpeľného mesta Bardejov nájdete malú, nevýraznú obec, ktorá však ukrýva obrovské bohatstvo. Ním je prírodná minerálna liečivá voda Cígeľka, ktorá dostala pomenovanie práve po obci kde sa nachádza. Jej liečivé účinky taktiež vplývajú na tráviace ústrojenstvo, pomáha najmä pri prejedení, ale i pri nechutenstve. Vďaka svojim účinkom, sa Cígeľka vyvážala dokonca až na druhý koniec zemegule, do Austrálie. V obci nájdete niekoľko prameňov, ten typický s vysokým obsahom minerálnych solí, no i niekoľko kyseliek.

Baldovce

Neďaleko Spišského hradu, v okrese Levoča, leží ďalšia dnes už zabudnutá obec, ktorú kedysi poznali ľudia po celom Uhorsku. Baldovce a jej minerálne pramene so širokým spektrom priaznivých účinkov, by ste však spoznať rozhodne mali. Počas epidémie cholery v roku 1831 sa údajne nikto z obyvateľov obce chorobou nenakazil a to údajne práve vďaka výnimočným účinkom vody z Baldoviec. V súčasnej dobe sa v obci nachádzajú 4 pramene, z ktorých jeden je voľne prístupný i pre širokú verejnosť.

Foto: Wikimedia

Sliač

Kúpeľné mesto na strednom Slovensku neukrýva len storočia fungujúci areál kúpeľov, ale i niekoľko voľne prístupných minerálnych prameňov. Pramene na Sliači majú medzi sebou i jeden stredoeurópsky unikát. Je ním Kúpeľný prameň, ktorý vyviera priamo pod Kúpeľným domom. Ide totiž o jediný prameň prirodzenej izotermickej teploty s vysokým obsahom oxidu uhličitého. Okrem Kúpeľného prameňa, nájdete na Sliači ešte ďalšie štyri a to pramene Štefánik, Bystrica, Lenkey a Adam. Nabrať si môžete z každého z nich.

Trenčianske Mitice

V okolí Trenčína nájdete množstvo minerálnych prameňov, koniec-koncov toho je dôkazom i kúpeľná história Trenčianskych Teplíc. Prírodnú minerálnu vodu so zvučným komerčným názvom si môžete nabrať celkom zadarmo v obci Trenčianske Mitice, v časti Rožňové. Minerálnu vodu priaznivú pri tráviacich ťažkostiach či ochoreniach močového ústrojenstva, si môžete celkom zadarmo nabrať v altánku priamo z ulice.

Liptovský Ján

Región Liptova je rajom minerálnych vôd. Jeden je voľne prístupný prameň Teplica, ktorý sa nachádza v blízkosti známej kade, v ktorej sa môžete v termálnej vode okúpať počas celého roka. V príjemnom prostredí s atrakciou zdarma si tak môžete nabrať vodu bohatú hlavne na sírany, vápnik, horčík a železo. Viac o tejto lokalite sa dozviete v našom staršom článku na tomto odkaze.

Santovka

Obyčajná, stolová i minerálna liečivá. V obci Santovka v okrese Levice nájdete niekoľko druhov rôznych prameňov. Známa je najmä miestna kyselka. Potenciál týchto podzemných vôd poznali miestni obyvatelia už pred poltisícročím a dodnes ho vo veľkom využívajú. Z minerálneho bohatstva si však môžete ukrojiť i vy. Okrem minerálnych, sú pre túto obec typické aj pramene termálne, ktoré využíva miestne wellness stredisko pripomínajúce turecké Pamukkale.

Brusno

Podobne, ako iné kúpeľné mestá, i kúpeľná obec Brusno na Horehroní ponúka hneď niekoľko minerálnych prameňov s priaznivými liečivými účinkami. Ondrej, Ludvik, Paula a Ďumbier. To sú štyri pramene, ktoré nájdete v areáli kúpeľov Brusno a na ktorých si tu môžete celkom zadarmo pochutnať i vy. Práve prvý spomínaný Ondrej sa využíva aj v plničke na komerčné účely.

Bešeňová

Ak Korytnica bola príkladom toho, ako prírodné bohatstvo na Slovensku využiť nevieme, Bešeňová je pravým opakom. Kúpalisko, travertínové kopy a široká ponuka služieb. Obec z minerálnych a termálnych prameňov vyťažila čo sa dalo a podarilo sa to na výbornú. V obci a jej okolí nájdete celkom 14 minerálnych prameňov približne rovnakého chemického zloženia, vodu ktorých si môžete odniesť i k sebe domov.

Budiš

Jednu z najobľúbenejších komerčných minerálnych vôd, si môžete do vlastných fliaš a celkom zadarmo nabrať neďaleko obce Budiš, smerom na Jasenovo. Čakať tu na vás bude parkovisko, altánok a samozrejme chutná, málo výrazná kyselka. Prameň Budiš bol objavený práve na tomto mieste takmer pred poltisícročím. Komerčné plnenie sa neskôr presunulo do nových umelých vrtov a pôvodný prameň tak dnes slúži už len domácim a ľuďom zo širokého okolia.

V našom prehľade desiatich lokalít sme určite netrafili prameň, ku ktorému to máte od svojho domu najbližšie. Odporúčame vám preto mapový portál Slovenskej agentúry životného prostredia, ktorý je síce trošku neaktuálny (2002), no nájdete tu prehľad minerálnych prameňov z celého Slovenska. Stačí si zvoliť okres a spoznať dary prírody vo vašom okolí.

Pozri aj: Za vstup zaplatíte asi 5 €. Prehľad 14 kúpalísk z rôznych kútov Slovenska, kde si za málo peňazí užijete kopu zábavy

Array

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

Uložiť článok

Najnovšie články