Foto: Peter Chovanec (flickr.com)

Významné kúpele majú svoju slávu už dávno za sebou. Dnes už pripomínajú len mesto duchov.

Rozlohou neveľká, no slávou obrovská. To by sa dalo povedať o kúpeľnej osade Korytnica, ktorá leží neďaleko Liptovskej osady v okrese Ružomberok pod svahmi nízkotatranského vrchu Prašivá. Kúpeľníctvo má v Korytnici siahodlhú históriu siahajúcu až do 16. storočia. Dnes sú však tŕňom v oku každého, kto pozná ich historický význam.

Význam kúpeľov a minerálnych prameňov z Korytnice preslávil Slovensko v celom Rakúsko-Uhorsku a dokonca i v zámorí. V roku 1873 získala minerálna voda z Korytnice prestížne ocenenie na svetovej výstave vo Viedni a v roku 1904 sa ako jediná európska minerálna voda dostala i na výstavu v americkom St. Louis. Od nasledujúceho roku začali Korytnicu vyvážať do USA. Významnosť a slávu kúpeľov v Korytnici potvrdzujú aj ich významný hostia. Svoje zdravotné problémy tu liečili napr. cisár František Jozef či Ľudovít Štúr.

Korytnica kupele (spa)
Korytnica
Korytnica Kúpele

Všetko sa však zmenilo koncom 20. storočia. V roku 1974 prestala do Korytnice premávať úzkorozchodná železnica a sláva kúpeľov začala pomaly upadať. Bodku za históriou kúpeľov napísala zmena režimu. Po Mečiarovej privatizácii sa areál vtedy už nelukratívnych kúpeľov a minerálnych prameňov dostal do konkurzu. V roku 2003 boli kúpele v Korytnici oficiálne zatvorené a od tohto momentu akoby na ne Slovensko zabudlo.
Korytnica Kúpele
Korytnica Kúpele
Urbex . Korytnica
Rozbité okná, rozpadávajúce sa steny, grafity, odpadky a miesto duchov. To je dnešný opis kedysi významných kúpeľov v Korytnici. Chátrajúce kúpele i plnička minerálnych vôd sú smutne opustené a po rozkradnutí všetkého, čo malo aspoň nejakú hodnotu, ponechané prírode. Jediným svetlým momentom sú altánky pri jednotlivých prameňoch. Tie boli v roku 2016 zrekonštruované a ponúkajú tak ľuďom zo širokého okolia ešte i dnes možnosť využívať silu a liečivé účinky miestnych prameňov.

Korytnica Kúpele
Urbex . Korytnica
Old bottling plant - Korytnica Kúpele - 03
Minerálnych prameňov nájdete v Korytnici celkom šesť. Sú nimi Jozef, Antonín, Vojtech 1, Vojtech 2 a Žofia. Tieto pramene pomáhajú najmä pri najrôznejších tráviacich problémoch, pomáhajú však i pri cukrovke, anémii a vďaka vysokému obsahu vápnika i osteoporóze. Napriek desivo vyzerajúcemu areálu kúpeľov a bývalej plničky sa teda rozhodne oplatí Korytnicu navštíviť a využiť tieto dary prírody.

Pozri aj: 10 opustených miest Slovenska, ktoré by mali byť pýchou, no namiesto toho nahánajú strach

wikipedia.org, Bindas Tibor (blog Denník N), myruzomberok.sme.sk, aktuality.sk
2
Uložiť článok
Komentovať