Foto: Twitter (Pierre Markuse)

Ľadovec A-68, ktorý sa zo šelfu Larsen C odtrhol minulý rok, je opäť v pohybe.

Stalo sa to v júli minulého roku. Obrovský ľadovec s označením A-68 sa odtrhol z ľadovcového šelfu Larsen C na severe Antarktického polostrova. Z kontinentu večného ľadu sa tak uvoľnila ľadovcová masa s rozlohou Nitrianskeho kraja a celý svet sledoval jej postupný pohyb od pobrežia Antarktídy. Ten sa postupne zastavil a o ľadovci už nikto nehovoril. V súčasnosti sa obrovská masa ľadu znovu pohla a to extrémnou rýchlosťou. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Možno si ešte spomínate na udalosť z júna a z júla minulého roka. V ľadovcovom šelfe Larsen C sa najskôr objavili nekonečné a hlboké praskliny. Neskôr sa obrovský kus ľadu celkom odtrhol. Ľadovec A-68 s rozlohou približne 5200 km², ktorý mimochodom patrí medzi najväčšie na svete, sa dal do pohybu. Postupne sa ale jeho pohyb ustálil a 12 biliónov ton ľadu ostalo nehybných. Po roku sa však opäť presúva.

Satelitné snímky ukazujú, že ľadovec A-68 sa začal rok po odtrhnutí, znovu pohybovať. Masa ľadu začala v júli tohto roka rotovať v smere hodinových ručičiek. Najvyššiu rýchlosť pritom ľadovec dosahoval začiatkom mesiaca, v období od 7. do 12. júla. Príčinou pohybu sú pritom pravdepodobne prejavy počasia a oceánske prúdy.

Odhaliť, kde ľadovec A-68 nakoniec skončí, je mimoriadne náročné. Ak by pokračoval v súčasnej trajektórii, podľa slov Marka Brandona z britskej Open University, by mohol skončiť v oblasti otvoreného oceánu západne od Antarktického polostrova. Dodáva aj, že ľadovec má silnú dynamiku a nezastaví sa len tak.

Foto: Ľadovec A-68 v júli 2017 – NASA (Wikimedia)

Čo spôsobilo opätovný pohyb ľadovca zatiaľ známe nie je. Podľa odborníkov mohlo ísť o súčinnosť vetra spolu s oceánskymi prúdmi, alebo išlo jednoducho o prirodzený proces topenia ľadovca. Isté je len, že sa dno ľadovca uvoľnilo po roku ukotvenia k morskému dnu a masa ľadu sa dala do pohybu.

Foto: Ľadovec A-68 v auguste 2018 – British Antarctic Survey

Celá udalosť má pre vedeckú komunitu aj jednu svetlú stránku. Pohybujúci ľadovec by v nasledujúcich týždňoch/mesiacoch mohol vyčistiť miestnu oblasť od množstva nepriechodného morského ľadu. Výskumníci by sa tak konečne mohli dostať na miesto, odkiaľ sa A-68 pred rokom odrhol. V tejto oblasti sa totiž vedcom konečne odkryla možnosť na štúdium ekosystému pod morskou hladinou, ktorý viac ako 120-tisíc rokov zakrýval k morskému dnu ukotvený ľadovec.

ScienceAlert
Uložiť článok

Najnovšie články