Foto: Obayashi Corp.

Myšlienka stará viac ako storočie, sa možno stane realitou. Japonci otestujú vesmírny výťah.

Dostať čokoľvek zo zemského povrchu do otvoreného vesmíru je maximálne obtiažna úloha. Je potrebné obrovské množstvo paliva, výfukové plyny z vesmírnych rakiet znečisťujú našu atmosféru a navyše je celý proces extrémne finančne náročný. Už desaťročia preto vedci rozmýšľajú nad odvážnym projektom akéhosi vesmírneho výťahu, ktorý by prepojil vesmír s našou planétou. Napriek tomu, ako veľmi šialene tento nápad znie, v Japonsku sa za pár dní chystajú otestovať prvý prototyp. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Len si to predstavte. Akýsi vesmírny výťah, ktorý by spájal zemský povrch s otvoreným vesmírom, by celkom pozmenil život na našej planéte. Skúmanie tajomstiev vesmíru a jeho dobývanie by bolo zrazu oveľa prístupnejšie, oveľa lacnejšie a jednoduchšie. Ľudstvu by sa tak otvorili celkom nové možnosti. Ide pritom o myšlienku starú viac ako 100 rokov. V týchto dňoch sa však stáva realitou. Aspoň v teoretickej rovine.

Výskumníci z fakulty inžinierstva japonskej univerzity Shizuoka 11. septembra otestujú svoj prototyp vesmírneho výťahu. Ide o akúsi miniatúru celej myšlienky projektu. Pozostávať má z dvoch malých satelitov v tvare kocky (so stranou 10 cm) prepojených 10 metrov dlhým oceľovým káblom. Medzi satelitmi sa po oceľovom kábli bude pohybovať malá motorizovaná stanica. Pôjde tak vôbec o prvý experiment vesmírneho výťahu v histórii.

Myšlienka výťahu, ktorý by prepojil zemský povrch s otvoreným vesmírom, je pritom stará už viac ako storočie. Pri pohľade na impozantnú Eiffelovu vežu skrsla v hlave jedného zo zakladateľov kozmonautiky, ruského vedca Konstantina Eduardoviča Ciolkovskijho. Vtedy sa písal rok 1895. Ani technologický boom v 20. storočí nepriniesol technológie, ktoré by myšlienku pretvorili na realitu. A nemáme ich dodnes.

Experiment japonských inžinierov určite prinesie zaujímavé výsledky a odpoveď, či je vôbec možné nad vesmírnym výťahom premýšľať. Napriek tomu si však na takéto spojenie bude musieť ľudstvo, aj po priaznivom výsledku experimentu, ešte nejaký čas počkať. Problémom sú technológie a materiály, ktoré by na stavbu výťahu zo Zeme do otvoreného vesmíru, boli potrebné. Zatiaľ ich totiž nepoznáme. Odkázaní sme tak na dobývanie vesmíru pomocou raketových štartov zo Zeme.

Foto: NASA (wikimedia)

Hypotetický výťah spájajúci Zem a vesmír, by musel byť vyrobený z ľahkého materiálu, aby celá stavba udržala svoju vlastnú váhu. Tento materiál by však musel byť navyše i extrémne odolný. Vystavený by bol totiž obrovskému napätiu odstredivej sily, gravitačným silám Slnka, Zeme i Mesiaca a v neposlednom rade extrémnym podmienkam atmosféry.

Japonskí inžinieri však napriek tomu ostávajú optimistickí. Spoločnosť Obayashi Corp., ktorá spolupracuje s inžiniermi z univerzity Shizuoka oznámila, že skutočný vesmírny výťah by mohol byť realitou približne v polovici tohto storočia. Pozostávať by mal z vesmírnej stanice umiestnenej na geostacionárnej dráhe vo výške 35 000 km nad zemským povrchom. Vedeckej komunite tak ostáva 30 rokov na to, aby objavila vhodný materiál, ktorý by mohol byť na stavbu použitý.

ScienceAlert
Uložiť článok

Najnovšie články