Správa o stave klímy informuje, že energetická rovnováha Zeme sa nebezpečne narušila. Oceány pritom pohlcujú prevažnú väčšinu zachyteného tepla. Podľa odborníkov lámeme rekordy.
Zem zápasí s rekordnou nerovnováhou
Ako informuje web The Guardian, Svetová meteorologická organizácia varuje, že Zem zápasí s rekordnou energetickou nerovnováhou. Otepľuje oceány na bezprecedentnú úroveň, spôsobuje čoraz extrémnejšie počasie a ohrozuje zdravie ľudí, ale aj zásoby potravín. Organizácia Spojených národov potvrdila, že roky 2015 až 2025 boli najteplejšími rokmi, aké kedy boli zaznamenané.
Avšak ešte pochmúrnejšou správou je, že rast teploty, ktorý ľudia pociťujú na zemskom povrchu, predstavoval len 1 % tepla, ktoré sa v širšom systéme Zeme hromadí čoraz rýchlejším tempom. Viac ako 90 % prebytku absorbujú oceány. Tie vlani zaznamenali najvyššiu absorpciu obsah tepla v histórii. Za posledné dve desaťročia sa tempo otepľovania oceánov viac ako zdvojnásobilo, ak to porovnáme s otepľovaním počas predchádzajúcich 45 rokov.

Je čoraz viac zraniteľná
Odborník na maloobchod: Vlna prepúšťania a zatvárania obchodov porastie, Slovensko zaplavujú diskonty
James žije na Slovensku už 27 rokov: Zabíjačka je moja obľúbená tradícia, ceny začínajú byť nepríjemné
Rastislav Káčer v 1 na 1: Ficovi ľudia sú prisatí na štátnom cecku. K Slovensku sa správajú ako k vojnovej koristi
Desivá havária parníka General Slocum, voda bola plná utopených detí a žien. Tragédiu prekonal až 11. september















Nahlásiť chybu v článku