Jeden z najzáhadnejších ľudí Ruska, ktorého život je dodnes veľkou neznámou

i.telegraph.co.uk

Pred I. svetovou vojnou získal neznámy samozvaný „svätý muž“ moc nad ruským cárskym dvorom. Bol svätec, liečiteľ, alebo iba podvodník s neviazanými mravmi?  

i.telegraph.co.uk
i.telegraph.co.uk

Grigorij Jefimovič v dedine, kde vyrástol, získal prezývku Rasputin, čo znamená zvrhlý. Svojej prezývke sa nebránil, uprednostňoval zhýralý život. O jeho zábavkách s ľahkými ženami, pití a bitkách sa hovorilo široko-ďaleko.  Nepriatelia ho označovali za člena chlysty – tajnej sekty, ktorá svoje náboženské zanietenie prejavovala nočnými orgiami. Hlásal, že cesta k spaseniu vedie cez hriech a tak aj žil.

Známym sa stal až v roku 1903, keď prišiel do Petrohradu, ako kajúcny hriešnik a mních.  Prenikol do dvorných kruhov, známy ako kazateľ s trblietavými očami, z ktorých sršia fosforeskujúce lúče. Francúzsky veľvyslanec na cárskom dvore napísal, že celá mníchova osobnosť sa sústredila do jeho očí:“ Boli svetlomodré, neobyčajne jasné, hlboké a pôsobivé. Ich pohľad bol prenikavý i láskavý, naivný aj chytrácky, neprítomný, no pritom sústredený.“ Medzi dvornými dámami si získal množstvo obdivovateliek, ktoré ho označili za svätého muža s darom liečiť a dostali ho až do paláca.

idnes.cz
idnes.czShare on Facebook0
Zobraziť viac
Komentovať (0)