Jeden z najzáhadnejších ľudí Ruska, ktorého život je dodnes veľkou neznámou

i.telegraph.co.uk

Advertisements

Pred I. svetovou vojnou získal neznámy samozvaný „svätý muž“ moc nad ruským cárskym dvorom. Bol svätec, liečiteľ, alebo iba podvodník s neviazanými mravmi?  

i.telegraph.co.uk
i.telegraph.co.uk

Grigorij Jefimovič v dedine, kde vyrástol, získal prezývku Rasputin, čo znamená zvrhlý. Svojej prezývke sa nebránil, uprednostňoval zhýralý život. O jeho zábavkách s ľahkými ženami, pití a bitkách sa hovorilo široko-ďaleko.  Nepriatelia ho označovali za člena chlysty – tajnej sekty, ktorá svoje náboženské zanietenie prejavovala nočnými orgiami. Hlásal, že cesta k spaseniu vedie cez hriech a tak aj žil.

Známym sa stal až v roku 1903, keď prišiel do Petrohradu, ako kajúcny hriešnik a mních.  Prenikol do dvorných kruhov, známy ako kazateľ s trblietavými očami, z ktorých sršia fosforeskujúce lúče. Francúzsky veľvyslanec na cárskom dvore napísal, že celá mníchova osobnosť sa sústredila do jeho očí:“ Boli svetlomodré, neobyčajne jasné, hlboké a pôsobivé. Ich pohľad bol prenikavý i láskavý, naivný aj chytrácky, neprítomný, no pritom sústredený.“ Medzi dvornými dámami si získal množstvo obdivovateliek, ktoré ho označili za svätého muža s darom liečiť a dostali ho až do paláca.

idnes.cz
idnes.czShare on Facebook0
Zobraziť viac
Komentovať (0)

Advertisements