Hans Albert Einstein, Foto: Wikimedia commons

Keď sa spomenie meno Albert Einstein, hádam niet človeka, ktorý by nevedel, o koho ide.

Slávny génius povestný nie len intelektom ale aj humorom a neskrotnou hrivou vlasov však mal syna, ktorý bol taktiež géniom. Vzťah otca a syna mal však od ideálneho ďaleko. Takýto bol osud Hansa Aleberta Einsteina.

Rozchádzajúce sa cesty

Hans Albert Einstein sa vydal taktiež na vedeckú dráhu, avšak vlastnou cestou, z čoho jeho otec nebol nadšený. Hans sa totiž venoval vodnému staviteľstvu, čo Albert starší považoval vyslovene za nechutné. Hans bol však so svojou voľbou spokojný a napokon si získal uznanie a slávu, aj keď nie takú, ako jeho otec.

Súrodenci

Albert Einstein a jeho prvá manželka, Foto: Public Domain

Hans sa narodil vo švajčiarskom Berne 14. mája v roku 1904. Bol druhým dieťaťom Alberta a jeho ženy Milevy Marić. O osude jeho staršej sestry Lieserl sa zachovalo len málo informácií, hovorí sa však, že krátko po narodení zomrela na šarlach. Keď mal Hans 6 rokov, narodil sa jeho mladší brat Eduard, no vzťah Alberta a Milevy už nebol taký, ako kedysi a dvojica sa napokon o 4 roky neskôr rozišla. Manželmi však oficiálne ostali ešte ďalších 5 rokov.

Vzdelanie

Rozchod rodičov mal dopad aj na deti a hovorí sa, že hneď ako to bolo možné, sa Hans vrhol na vzdelávanie. Kým bol v internátnej škole, písali si s otcom listy, v ktorých mu Albert starší zadával náročné geometrické úlohy na vyriešenie.

V staršom synovi však videl aj dôverníka, ktorému často písal o svojich najnovších objavoch a úspechoch. Matka ho napokon prihlásila na rovnakú univerzitu, kde študovali aj obaja rodičia. Hansovi sa darilo veľmi dobre a získal diplom v oblasti staviteľstva ako jeden z najlepších študentov.

Otcov nesúhlas

Ako sme spomínali, Hansa zaujímalo vodné staviteľstvo a keď sa otca opýtal na jeho názor, odpísal mu, že je to podľa jeho mienky nechutný nápad. Práve to bolo kameňom úrazu. Otec a syn museli čeliť mnohým nezhodám, následkom čoho ich vzťah utrpel a už nikdy sa ho nepodarilo napraviť.

Ostrá kritika

Hans sa odsťahoval do Nemecka, kde ešte niekoľko rokov pokračoval vo svojom vzdelaní. V tom čase vyjadril Albert starší obavy, ktoré opísal aj v liste synovi Eduardovi, ktorý bol umiestnený na psychiatrii, keďže trpel ťažkou schizofréniou. Nepáčilo sa mu nielen Hansovo zameranie, ale ani jeho manželstvo. Oženil sa totiž s Fridou Knecht, ktorá bola podľa jeho otca príliš jednoduchou ženou. Hansovi radil, aby s Friedou radšej nemal deti a už vopred sa obával dňa, keď Hans svoju ženu opustí, bol si totiž istý, že sa tak stane.

Únik do Ameriky

Hans otcovu radu neposlúchol a mal s Friedou tri deti, len jedno z nich sa však dožilo dospelosti. V tom čase to nebolo jednoduché, Nemci začínali pretláčať svoju ideológiu a v roku 1938 musel Hans z Nemecka ujsť. Presvedčil k tomu aj svojho syna a unikli do Greenville v Amerike. Pracoval pre oddelenie poľnohospodárstva, neskôr sa však presťahoval do Kalifornie a vyučoval ako profesor až do svojej smrti v roku 1973.

Partnerstvo

Po celý ten čas si otec a syn aj naďalej písali listy, v ktorých vyjadrovali obavy o budúcnosť nielen v oblasti práce, ale aj rodiny. Aj keď vzťah Alberta staršieho a Hansa nikdy nebol príliš vrúcny, napriek nezhodám dokázali vytvoriť medzi sebou akési partnerstvo, ktoré ich viazalo silným putom. Zblížil ich aj fakt, že obaja prišli o dieťa a nachádzali jeden v druhom útechu.

Hansova manželka Frieda zomrela tesne po smrti jeho otca a Hans sa síce znova oženil, no ďalšie deti už nemal. Ostala mu len adoptovaná dcéra Evelyn z prvého manželstva.

allthatisinteresting
Uložiť článok

Najnovšie články