Albert Einsten fakty

Foto: publicdomainpictures.net

Albert Einstein bol vedec takého formátu, že ho pozná celý svet.

Avšak nielen práca, ale aj život tohto vedca bol nesmierne zaujímavý. Aj keď vedu a fyziku posunul na novú úroveň, v osobnom živote to bol naozaj zvláštny človek. Dnes vám preto prinášame zaujímavosti o Albertovi Einsteinovi, ktorý by  14. marca 2019, oslávil svoje 140 narodeniny.

Albert Einstein – Zaujímavosti

Nepotreboval laboratórium

Dnes už asi niečo nemysliteľné, no Einstein nepotreboval žiadne drahé vybavenie ani laboratórium. Všetky teórie dokazoval vo vnútri svojej hlavy, vo svojom supermozgu.

Problém s hygienou

Einstein bol nechválne známy aj svojou slabou starostlivosťou o hygienu. Jeho priatelia ho museli často donútiť aby sa išiel umyť. Okrem toho nikdy nenosil ponožky a trpel tzv. atletickou nohou, teda mykózou nôh.

Mozog v náleve

Patológ, ktorý vykonal pitvu Einsteinovho tela, svojvoľne vybral jeho mozog a uložil ho do konzervačnej látky. Takto uschovával mozog vyše 20 rokov. Potom bol mozog rozkrájaný a bezpečne uložený. Teraz slúži na študijné účely.

Zvláštna zmluva

Einsteinová žena podpísala pomerne netradičnú zmluvu. V nej sa zaviazala, že bude manželovi variť trikrát denne teplé jedlo, nepožadovať od neho intímny styk a že bude mlčať vtedy, keď si to fyzik zaželá.

Nacisti ho mali v zuboch

Einstein ako žid si rýchlo uvedomil, aké nebezpečie mu plynie z toho, že žije v nacistickom Nemecku. Preto sa radšej rozhodol emigrovať do USA. Neskôr nacisti vypísali odmenu na jeho „hlavu“ vo výške 5000 dolárov.

Nepraktický

Foto: Ferdinand Schmutzer [Public domain], via Wikimedia Commons

Napriek tomu, že patril medzu najväčších géniov, robili mu problémy bežné úkony. Nevedel plávať ani šoférovať auto a mal deravú pamäť. Bolo známe, že si nepamätal mená, údaje ani telefóne čísla.

Prezident židov

V roku 1952 sa slávny fyzik mohol stať prezidentom Izraela. Po smrti vtedajšieho prezidenta mu bol ponúknutý tento post. Einstein mal vzťah k židovskému štátu skôr na intelektuálnej úrovni ako na politickej, a tak túto ponuku odmietol.

Einsteinove výroky

Aj keď Einstein vyslovil niekoľko desiatok výrokov, je mu ich prisudzovaných oveľa viac. Avšak mnohé z tých výrokov Einstein nikdy nepovedal.

Incest

V roku 1919 sa Einstein po rozvode so svojou prvou manželkou opäť oženil. Tentoraz si ale za svoju manželku zobral svoju sesternicu Elsu Löwenthalovú.

Zlý študent

Mladého Einsteina škola veľmi nebavila. Ako 15 ročného ho dokonca vyhodili zo školy, lebo sa jej nevenoval. Neznamenalo to, že by učivo nezvládal, skôr mu nevyhovoval školský systém a poriadok. Neskôr zbabral prijímačky na polytechnickú školu, lebo namiesto učenia radšej cestoval. Na školu sa dostal až o rok neskôr.

factslides.comwikipedia.org
Uložiť článok

Najnovšie články